Tezos, %17 Artışla 4 Dolara Ulaştı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

Hisse kanıtı blok zinciri Tezos, son zamanlarda yükselişte.

blank

Haberin Özeti

  • Tezos blok zincirinin yerel tokeni olan XTZ fiyatı son 24 saat içinde %17 artarak 4.07 Dolara ulaştı.
  • Tezos, kripto endüstrisinde hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasını kullanan ilk blockchain projelerinden biri olarak biliniyor.

Metrik sitesi Nomics’in verilerine göre Tezos’un (XTZ) fiyatı son 24 saat içinde %17 oranında arttı. Bir XTZ tokeni şu anda 4.07 Dolar seviyesinde seyrediyor. Ayrıca Tezos blok zincirinin piyasa değeri de 3.4 milyar Dolara ulaştı.

Tezos Fiyatı Neden Artıyor?

Tezos, dün gece saatlerinde yaklaşık 3.3 Dolar olan fiyatından yavaş yavaş tırmanmaya başladı. Kripto para bugün ise 4.12 Dolar fiyatına kadar yükseldi. XTZ şu dakikalarda 4.07 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

Aynı saatlerde kripto paranın günlük işlem hacmi de 3 kattan fazla artarak 108 milyon Dolardan 322 milyon Dolara yükseldi. Tezos tokeni, en son Mayıs ayı başında benzer bir atılım yapmış ve o günlerde 8.27 Dolar fiyatına kadar yükselmişti.

Tezos, 2018 yılında ilk hisse kanıtı kripto paralardan biri olarak piyasaya sürüldü. Hisse kanıtı kripto paralar, çok sayıda kripto parayı ağa kilitleyen kullanıcılar sayesinde çıkarılır. Bu sayede, enerji yoğun iş kanıtı madenciliği yerine çok daha çevreci bir sistem kullanılmış olur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

İş kanıtı madencilik sistemini kullanan kripto paraların çoğu, geçtiğimiz ay Tesla CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamalardan bu yana düşüş yaşıyor. Musk, yaklaşık 3 hafta önce yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in olumsuz çevresel etkilerini gerekçe göstererek şirketi Tesla’nın artık BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini duyurdu. Bir iş kanıtı kripto para olan Bitcoin’e yönelik bu eleştirilerin ardından piyasa genelinde de sert bir düşüş yaşandı.

NFT Projeleri Tezos’a Yöneliyor

Tezos, hesaplama açısından enerji yoğun madenciliğe dayanmadığı için Çin’de yükselen kripto baskılarından da fazla etkilenmiyor.

Öte yandan, geçtiğimiz ay bazı NFT projeleri, Ethereum’dan daha ucuz ve daha hızlı olduğu için Tezos ağında işlem gerçekleştirdi. Art News verilerine göre, Tezos merkezli NFT projesi Hic Et Nunc, Mayıs ayında, Ethereum’daki popüler NFT pazar yeri OpenSea’nin işlem hacmini aşmayı başardı.

Ayrıca, dün gerçekleşen F1 Azerbaycan Grand Prix’inde, Tezos logolu bir araç kullanan Sergio Perez, yarışı lider olarak tamamlamayı başardı. Tüm bu farklı etkenlerin birleşmesiyle XTZ kullanıcıları oldukça mutlu bir gün geçiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend