30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Tezos, Ethereum Tokenlerini ve NFT’leri Platformuna Ekleyecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

DeFi geliştirme firması Bender Labs, Ethereum ERC-20 ve ERC-721 tokenlerini Tezos blok zincirine getirmek için merkezi olmayan bir köprü başlattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Teknoloji start-up firması Bender Labs, Ethereum ve Tezos arasında merkezi olmayan bir köprü olan Wrap Protokolünü yayınladı.
  • Protokol, kullanıcıların ERC-20 ve ERC-721 tokenlerini “wrap etmelerine (sarmalamalarına)” ve bunları yerel blockchainin dışına taşımalarına olanak tanır.

Teknoloji start-up firması Bender Labs, ERC-20 ve ERC-721 tokenlerinin Ethereum ve Tezos blok zincirleri arasında aktarılmasına izin veren, merkezi olmayan köprü Wrap Protokolünü (WRAP) başlattı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Wrap Protokolü Nedir?

Köprü protokolleri, tokeneleri “sarmalayarak” yerel blok zincirlerinin dışına aktarılmasına izin verir. Tokenler, başka bir ağdaki karşılık gelen wrapped token değeri ile blok zincirinde kilitlenir.

Bu tokenler özellikle fiyat da dahil olmak üzere orijinallerinin tüm özelliklerini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, bir Wrapped Ethereum (WETH) her zaman yerel blok zincirinde kilitli bir normal Ethereum (ETH) gibi kullanılabilir.

ERC-20 ve ERC-721 Standartları Nedir?

Bender Labs’ın Wrap protokolü, kullanıcıların en popüler iki Ethereum token standardını Tezos blok zincirindeki FA2 tokenlerine aktarmasını sağlar. Bunlardan biri olan ERC-20 standardı, Uniswap (UNI), Chainlink (LINK), Maker (MKR), DAI de dahil olmak üzere popüler Ethereum tokenlerinin çoğunun dayandığı teknik standarttır.

ERC-721 ise sanat ve müzik gibi dijital içerikleri temsil etmek için kullanılabilen, kriptografik olarak benzersiz NFT tokenlerinin dayandığı standarttır. Çoğu tokenden farklı olarak NFT’ler birbirinin yerine kullanılamaz.

Ethereum’a özgü tokenleri Tezos blok zincirine aktarmak için Bender Labs’in WRAP protokolü, ERC-20 ve ERC-721 tokenlerinin temsilleri olarak “wTokens” oluşturur. WTokens’in değeri orijinal varlıklara sabitlenirken, bunlar Tezos ekosisteminde serbestçe kullanılabilir.

İlgili Haber:  Bitcoin Talebi Patlıyor, Bitcoin Arzı Küçülüyor

DeFi Piyasası Büyüyor

Ethereum tokenlerini diğer blok zincirlerine aktarmanın temel sebeplerinden biri, DeFi alanının hızla büyümesi ve popülerleşmesidir. Ancak buna paralel olarak hızla yükselen işlem ücreti sorununun, DeFi ve Ethereum kullanıcılarını alternatif aramaya sevk ettiği de söylenebilir. Kripto ölçüm platformu BitInfoCharts’a göre, Ethereum’daki ortalama işlem ücretleri geçen hafta 30 Doların üzerine çıktı.

Ek olarak, Ethereum’un enerji yoğun fikir birliği algoritmasının aksine Tezos, işlemleri doğrulamak için elektrik veya son teknoloji madencilik ekipmanı gerektirmeyen hisse ispatı sistemini kullanır.

Bender Labs, ayrıca, “Wrap Protokolü, merkezi olmayan finansın paradigma değişiminin ve halka açık blok zincirleri üzerinde çalışan açık finansal sistemin yaygın olarak benimsenmesinin temel bir unsuru olarak konumlandırılmıştır.” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Tezos geliştirme grubu StableTech, ETH fiyatının Tezos blok zincirine aktarılmasına izin veren wrapped Ethereum tokenini piyasaya sürmüştü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar