Thodex’in Kapatılmadan Önce 125 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Transferi Gerçekleştirdiği Ortaya Çıktı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Blockchain analiz firması Whitestream, 5.000’den fazla BTC’nin Thodex kontrollü cüzdanlardan şüpheli bir şekilde tranfer edildiğini iddia ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Thodex bu ay aniden kapandığını açıkladı.
  • Thodex kullanıcıları, fonlarına erişemedikleri ve borsayı dolandırıcıkla suçladıkları yönünde adli makamlara başvuruda bulundu.
  • Blockchain analiz firması Whitestream ise borsanın, kapatılmadan önce 125 milyon Dolar değerinde Bitcoin transferi gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

İsrail merkezli blockchain analiz firması Whitestream’e göre, Türk kripto borsası Thodex, Ağustos 2020 ile Şubat 2021 arasında, 125 milyon Dolar değerinde Bitcoin’i (bugünkü değeri 280 milyon Dolar) ABD merkezli kripto borsası Kraken’e transfer etti. Whitestream, bunun bir “Thodex nakit çıkışı operasyonu” gibi göründüğünü belirtti.

blank

BTC Transferlerinin Şu Anki Değeri 280 Milyon Dolar

Thodex borsası, en az 2 milyar Dolar olduğu tahmin edilen müşteri operasyonlarını ve ticaret faaliyetini bu ay aniden durdurduğunu açıkladı. Sonrasında yetkililer, söz konusu rakamın 108 milyar Dolar seviyesinde olduğunu bildirdi.

Whitestream CEO’su ve kurucu ortağı Itsik Levy’e göre Thodex tarafından kontrol edilen bir Bitcoin cüzdan adresinden ABD merkezli Kraken borsasına periyodik bir şekilde BTC transferleri gerçekleştirdi. Bu şüpheli transferlerin şu anki değeri ise 280 milyon Doları buluyor.

Levy ayrıca konu ile ilgili, “Thodex tüm finansal faaliyetlerini Kraken üzerinden gerçekleştirdiyse; bu gerçekten çok tuhaf.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Türkiye geçen hafta Thodex’in muhtemel çıkış dolandırıcılığı ile bağlantılı olarak 60’tan fazla kişiyi gözaltına alırken, şirket bilgisayarlarına el koydu ve şirketin banka hesaplarını dondurdu.

Thodex CEO’su Siber Saldırı Yaşandığını İddia Ediyor

Perşembe günü, Thodex’teki dolandırıcılık şüphesiyle bağlantılı olarak, aralarında borsanın kapanmasından hemen önce Arnavutluk’a kaçan CEO Faruk Fatih Özer’in akrabalarının da bulunduğu altı kişi daha gözaltına alındı. Türkiye adli makamlarının uluslararası ölçekte Özer’in tutuklanmasını talep ettiği bildirildi. Özer ise borsanın siber saldırılar nedeniyle sorun yaşadığını iddia ediyor.

Kraken borsası ise söz konusu BTC transferleri ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend