30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Thodex’in Kapatılmadan Önce 125 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Transferi Gerçekleştirdiği Ortaya Çıktı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blockchain analiz firması Whitestream, 5.000’den fazla BTC’nin Thodex kontrollü cüzdanlardan şüpheli bir şekilde tranfer edildiğini iddia ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Thodex bu ay aniden kapandığını açıkladı.
  • Thodex kullanıcıları, fonlarına erişemedikleri ve borsayı dolandırıcıkla suçladıkları yönünde adli makamlara başvuruda bulundu.
  • Blockchain analiz firması Whitestream ise borsanın, kapatılmadan önce 125 milyon Dolar değerinde Bitcoin transferi gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

İsrail merkezli blockchain analiz firması Whitestream’e göre, Türk kripto borsası Thodex, Ağustos 2020 ile Şubat 2021 arasında, 125 milyon Dolar değerinde Bitcoin’i (bugünkü değeri 280 milyon Dolar) ABD merkezli kripto borsası Kraken’e transfer etti. Whitestream, bunun bir “Thodex nakit çıkışı operasyonu” gibi göründüğünü belirtti.

Binance indirim kodu

BTC Transferlerinin Şu Anki Değeri 280 Milyon Dolar

Thodex borsası, en az 2 milyar Dolar olduğu tahmin edilen müşteri operasyonlarını ve ticaret faaliyetini bu ay aniden durdurduğunu açıkladı. Sonrasında yetkililer, söz konusu rakamın 108 milyar Dolar seviyesinde olduğunu bildirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Whitestream CEO’su ve kurucu ortağı Itsik Levy’e göre Thodex tarafından kontrol edilen bir Bitcoin cüzdan adresinden ABD merkezli Kraken borsasına periyodik bir şekilde BTC transferleri gerçekleştirdi. Bu şüpheli transferlerin şu anki değeri ise 280 milyon Doları buluyor.

Levy ayrıca konu ile ilgili, “Thodex tüm finansal faaliyetlerini Kraken üzerinden gerçekleştirdiyse; bu gerçekten çok tuhaf.” ifadelerini kullandı.

Türkiye geçen hafta Thodex’in muhtemel çıkış dolandırıcılığı ile bağlantılı olarak 60’tan fazla kişiyi gözaltına alırken, şirket bilgisayarlarına el koydu ve şirketin banka hesaplarını dondurdu.

Thodex CEO’su Siber Saldırı Yaşandığını İddia Ediyor

Perşembe günü, Thodex’teki dolandırıcılık şüphesiyle bağlantılı olarak, aralarında borsanın kapanmasından hemen önce Arnavutluk’a kaçan CEO Faruk Fatih Özer’in akrabalarının da bulunduğu altı kişi daha gözaltına alındı. Türkiye adli makamlarının uluslararası ölçekte Özer’in tutuklanmasını talep ettiği bildirildi. Özer ise borsanın siber saldırılar nedeniyle sorun yaşadığını iddia ediyor.

İlgili Haber:  Cardano %13’lük Fiyat Artışının Ardından Üçüncü En Büyük Kripto Para Oldu

Kraken borsası ise söz konusu BTC transferleri ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar