Jon Thompson, bir müşterinin parasını Bitcoin ticaretinin bir parçası olarak emanet hesabına yatırdığını söyledi, ancak ortada Bitcoin yoktu.

Volantis Escrow Platform LLC ve Volantis Market Marking LLC’nin yöneticisi olan Jon Thompson, milyonlarca dolar değerinde kripto dolandırıcılığı yaptığını itiraf etti.

ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz Temmuz ayında Thompson’ı müşterilerden 7 milyon dolar almak, bunun karşılığında onlara Bitcoin vermeyi kabul etmek ve sonra söz konusu Bitcoin’i müşterilere teslim etmemek kapsamlarında dolandırıcılık ve emtia dolandırıcılığından iki kez suçladı.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, ilk suçlamanın ardından on dört ay geçtikten sonra Thompson’ın bir dizi mal dolandırıcılığından suçlu olduğu duyuruldu.

Müşteriler Emanet Hesabı Olduğu İnancıyla Para Gönderdiler

İlan edilen söz konusu özel davanın, Thompson’ın dolandırdığı iddia edilen kişilerden yalnızca biri ile ilgili olan bir dava olduğu belirtilebilir. Bu dava kapsamında, kimliği belirsiz bir şirket, Volantis’in emanet hesabı olarak hareket edeceği inancıyla Thompson’a Bitcoin satın alması için 3,25 milyon dolar göndermiştir. Yani Thompson, bir taraftan dolar alımı diğer taraftan da Bitcoin alımı gerçekleştirmiş ve bu işlemler bittikten sonra uygun olan miktarları da her bir tarafa geri göndermiştir.

Ancak Manhattan’da bulunan ABD’li vekil Avukat Audrey Strauss tarafından yapılan açıklamalara göre, Thompson, müşteri tarafından gönderilen para ile Bitcoin alımı yapılana dek paraya herhangi bir müdahale edilmeyeceği sözü vermiş olsa da; aslında Bitcoin’i almadan önce söz konusu parayı üçüncü bir tarafa göndermiş ve müşterisine para kaybı yaşatmıştır. Bu Thompson tarafından verilen sözün ve yapılan anlaşmanın yerine getirilmediği anlamına gelmektedir.

Thompson’un Savunması İkna Edici Olmadı

Ve herhangi bir emanet hesabı bu şekilde çalışmamaktadır.

Suçlamalara karşı yaptığı açıklamalarda Thompson, her ne kadar Volantis’in pazarlama materyalleri aracılığıyla uyguladığı söz konusu yöntemin “ödeme temerrüt riskini en aza indireceğini” iddia etse ve kendini savunsa da; anlaşmalara ve verdiği sözlere uymadan yaptığı tek bir hareketi, şirkete 3 milyon dolara mal olmuştur.

New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından verilen ceza ise 7 Ocak 2021 tarihi için planlanmış görünüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın