2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Kripto Piyasasına Bir Sonraki Darbeyi Three Arrows Capital mi Vuracak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bugün gözden kaçan ancak oldukça ilginç ve önemli bir gelişme yaşandı.

Binance indirim kodu

Kripto piyasasının en etkili hedge fonlarından Three Arrows Capital’in kurucusunun attığı ne anlama geldiği anlaşılmayan bir tweet, zaten çökmüş bir sektörde yeni endişeler uyandırdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Three Arrows Capital’in kurucusu Zhu Su, mavi tikli doğrulanmış Twitter hesabından herhangi bir ayrıntı vermeden “İlgili taraflarla iletişim sürecindeyiz ve bunu çözmeye tamamen kararlıyız” şeklinde bir tweet attı.

Tweet sadece bu kadar. İlgili tarafların kim olduğunu ve neyi çözmeye çalıştıklarını bilmiyoruz. Dolayısıyla piyasada bir endişe oluştu. Zira Three Arrows Capital’in yaşayacağı olumsuz bir gelişme piyasada Celsius’tan ve Terra’dan daha fazla etki yaratabilir.

Three Arrows Capital’in kurucuları Zhu ve ortağı Davies’in dünyanın en büyük kripto para sahipleri arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu fonun üzerindeki herhangi bir stres belirtisi, piyasanın duymak ve görmek istediği en son şey olabilir.

Blockchain analitik firması Nansen’e göre Three Arrows’un Mart 2022 itibariyle yaklaşık 10 milyar dolarlık varlık yönettiği tahmin ediliyor. Ticaret stratejileri hakkında çok fazla bilgi paylaşmasalar da, Three Arrows’un çok çeşitli farklı kripto varlıklarda hisse sahibi olduğu biliniyor. Ayrıca, en son yasal başvurulara göre Aralık 2020 itibariyle dünyanın en büyük Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust’ın %5’inden fazlasına sahipler, ancak Three Arrows’un bu pozisyonu halen sürdürüp sürdürmediği belli değil.

Three Arrows, DeFi’nin en yüksek profilli oyuncuları arasında yer alıyor. Fonun özellikle kripto paraları büyük krediler ve kaldıraçlı işlemler için teminat olarak kullandığı biliniyor. Ancak piyasa zorlu dönemlerden geçtiğinde ve tokenlerin değerleri düştüğünde, bu pozisyonlar hızlı bir şekilde art arda otomatik olarak tasfiye edilebilir ve Three Arrows gibi hedge fonları ya destek için daha fazla harcamaya ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaya zorlar.

İlgili Haber:  Ray Dalio, Bitcoin Yatırımı ile İlgili Yeni Fikirler Arıyor

Galaxy Digital’in milyarder kurucusu Mike Novogratz, bu ayın başlarında kripto hedge fonlarının üçte ikisinin bu piyasa düşüşü sırasında başarısız olmasını beklediğini söylemişti. Three Arrows’u kastediyor olabilir mi?

Kripto piyasaları, Mayıs ayının başında, sıkı para politikasının baskısı altında iken, Terra’nın çöküşüne tanıklık etti. Yaklaşık bir ay sonra, kripto kredi platformu Celsius, “likiditeyi stabilize etme” ihtiyacını gerekçe göstererek yüksek faiz sunduğu platformundaki para çekme işlemlerini dondurdu.

Three Arrows, Mayıs ayında neredeyse tüm değerini kaybeden Luna’ya bu yılın başlarında 1 milyar dolarlık yatırım yapan fonlar arasındaydı. Ancak fonla ilgili en büyük endişeler Luna’dan kaynaklanmıyor. En büyük stake protokolü olan Lido ile ilgili endişelerden dolayı fonun zor durumda kaldığı iddialar arasında. Lido protokolüyle ilgili en son haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Zhu, Nisan ayı sonlarında yaptığı açıklamada, Three Arrows’un merkezini Singapur’dan Dubai’ye taşımayı planladığını ve işi genişletme planları olduğunu söylemişti.

Bakalım Terra ve Celsius’tan sonraki çöküş Three Arrows’da mı olacak? Böyle bir olumsuzluğun yaşanması durumunda ise piyasada sert bir düşüşe hazırlıklı olmak gerek.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar