Token ile Coin Arasındaki Fark

Kripto para dünyasına bir günlük bile olsa ayak basan herhangi bir kişi, token, coin, kripto para ve altcoin kavramlarıyla karşılaşacaktır.

Bu terimlerle karşılaştığımızda hızlı bir bakış atıyoruz ve daha karmaşık bilgilere geçiyoruz. Ama aslında bu terimlerin ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Aynı şeyler mi yoksa farklı anlamlara mı sahipler? Bir coin ile bir token aynı mı? Bu terimler eş anlamlı mı?

Aslında aynı şey değiller, ama genellikle yanlış olarak aynıymış gibi kullanılır.

Bu yanlışlığı gidermek için yazımızda token ile coin arasındaki fark nedir, ne değildir buna bakacağız.

Coin Nedir?

Bitcoin ve Bitcoin gibi orijinal Bitcoin kodundan türetilmiş Litecoin, Namecoin vb. kripto paralara coin denir. Bunlar ayrıca “altcoin” olarak da adlandırılır, çünkü Bitcoin’e benzer bir kullanım amacı ile Bitcoin’e bir alternatiftirler.

Bu nedenle, bu tür coinlerin özellikleri de Bitcoin’e benzer:

  • Değiştirilebilir: Bir birim diğerine eşdeğerdir.
  • Bölünebilir: Daha küçük değer birimlerine bölünebilir.
  • Kabul edilebilir: Yaygın değişim aracı olarak kabul edilebilir.
  • Sınırlı Arz: Arzı sınırlı ve sabittir (bazı coinler hariç).
  • Değişmez: Aynı türün tüm versiyonları aynı değere sahiptir.
  • Taşınabilir: Birlikte taşınabilir ve değiştirilebilir.
  • Dayanıklı: Bozulmadan birkaç kez kullanılabilir.

Ayrıca, Bitcoin’in kod tabanı üzerinde oluşturulmayan, ancak aynı zamanda coin olarak da adlandırılan Monero (XMR) gibi bazı kripto paralar vardır, çünkü bunlar kendi blok zincirlerine sahiptir ve yukarıda belirtilen özellikleri de gösterirler.

Bu coinler bazen kripto koin veya kripto para olarak da anılırlar, ancak temelde token kavramını öğrendiğiniz zaman, CoinMarketCap’te listelenen tüm coinlerin aslında coin olmadığını anlayacaksınız.

Daha basitleştirecek olursak, kripto para terimi üst kategori olarak düşünülebilir. Altında bir alt kategori olarak coin/altcoin/kripto coin ve başka bir alt kategori olarak token vardır.

Bununla birlikte, Ethereum, Ripple vb. gibi blokchainler de coin kategorisine girmelidir çünkü paraların bazı özelliklerini sergilerler, ancak aynı zamanda sadece para işlevi görmezler. Bu yüzden tartışmalı ve kafa karıştırıcı hale gelmiştir bu konu. Ama bu yazıda, basit bir şekilde yukarıda saydığım Ethereum ve Ripple gibi coinleri kendi blok zincirlerine sahip oldukları ve para dışında işlevsellikleri olduğu için coin kategorisinde tutacağız.

Öte yandan, tokenleri coinlerden ayırt etmek oldukça kolaydır.

Token Nedir?

Token, genellikle başka bir blockchain’in üzerine yerleştirilen bir kripto para türüdür. Genel olarak, tokenler yardımcı bir aracı veya bir varlığı veya bazen ikisini birden temsil eder.

Örneğin, GNT tokenleri olan Golem projesini düşünün. Golem veya GNT tokenleri Etheremum blok zincirinde bulunur ve Ethereum blok zincirinin tamamında kullanılan para birimi Ether’dir.

Ayrıca, eğer Golem DApp kullanmak istiyorsanız, GNT tokenleri bir zorunluluktur, çünkü bu tokenler olmadan kimse Golem DApp’ı kullanamayacaktır.

Token ile Coin Arasındaki Fark

Gördüğünüz gibi, bir token, bir blockchain ekosistemi üzerinde özel bir uygulama için kullanılan ve aynı zamanda piyasa değeri olan ikincil bir varlıktır ancak Bitcoin veya Litecoin gibi sadece bir para birimi değildir.

Ayrıca, Ethereum gibi coinler bağımsız olarak varlığını devam ettirebilirken, GNT gibi tokenler, Ethereum altyapısı olmadan var olamaz.

Coinler ile tokenler arasındaki farklar, Walton veya Vechain gibi niş kripto projelerinin lansmanı ile daha karmaşık hale gelmektedir. Bu kripto paraların özelliklerinden bu yazıda bahsetmeyeceğim ama küçük bir araştırma ile ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bununla birlikte, Japonya ve ABD gibi ülkeler, farklı kripto projeleri arasında düzenlemeleri formüle etmek için farklı kripto para türleri etrafında düzenlemeler yapmaktır.

Token ile coin arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de düşüncelerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorumlar bölümünde görüşlerinizi belirtmekten çekinmeyin.

Facebook Yorumları

Yorum yapın