#DeFi çılgınlığı devam ederken, yeni bir trend ortaya çıktı: tokenize Bitcoin ya da bir diğer deyişle tokenleştirilmiş Bitcoin. Bu yeni varlığın, bir altın hisse senedine yönelik dijital sertifika gibi, sahip olduğunuz Bitcoin’in dijital bir temsili olduğunu, ticaretini yapabileceğinizi, satabileceğinizi ve teminat olarak kullanabileceğinizi düşünün.

Ama Bitcoin zaten dijital değil mi? Evet, ama görünüşe göre “doğru şekilde” değil. Merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının çoğu Ethereum üzerine kurulmaya devam ettiği için Bitcoin bu ekosisteme tam olarak uymuyor. İşte bu yüzden geliştiriciler, wBTC ve renBTC gibi Wrapped BTC ya da Türkçe ifadeyle “Sarmalanmış Bitcoin” oluşturma işine giriştiler. Bu akıma en son katılanlardan biri de Keep Network’ün geliştirdiği tBTC oldu.

Tokenleştirilmiş bitcoin, bitcoin’i diğer blok zincirlerinde kullanmanın bir yoludur. Bu yazı kaleme alındığında Ethereum üzerinde tokenleştirilmiş bitcoin miktarı 108.274 idi.

Yatırımcılar bu sayede ellerindeki bitcoin’leri tBTC’ye dönüştürebilir ve bu yeni tokeni Ethereum’daki DeFi pazarlarına erişmek için kullanabilirler. Kripto para piyasasının %60’ını elinde bulunduran BTC’nin tokenleştirilebilir olması DeFi pazarlarında daha fazla büyüme için potansiyel bir katalizör görevi görebilir.

tbtc.network, Keep, Summa, Cross-Chain Group, DLT Capital, Paradigm ve Andreesen Horowitz gibi 50’den fazla ortağın desteğiyle Matt Luongo tarafından yönetilmektedir.

tBTC, tam olarak denetlendiğini, açık kaynaklı olduğunu ve Nexus Mutual aracılığıyla koruma sağladığını iddia ederek, insanların bir ERC-20 tokeni olan tBTC için BTC’lerini 1:1 oranında güvenli bir şekilde takas etmelerine olanak sağlıyor. Compound ve Uniswap, tBTC’yi entegre eden merkezi olmayan platformlar arasındadır.

Scalar Capital Genel Müdürü Linda Xie yaptığı açıklamada: “Tokenleştirilmiş bitcoin’in merkezi olmayan bir versiyonu, DeFi’deki büyümenin bir sonraki aşamasını katalize edebilir. tBTC’nin, ekibin güvenlik, şeffaflık ve ademi merkeziyetçilik taahhüdünün yanı sıra proje etrafında büyüyen güçlü toplulukla en iyi çözümü sunduğundan eminim.” dedi.

İlgili Haber:  Ethereum Bitcoin'i Bitiriyor mu?

tBTC, KEEP tokenleri ile desteklenen Keep ağında çalışır. Keep, girişim stüdyosu Thesis.co’nun bir portföy şirketidir.

Tokenleştirilmiş bitcoin bazı kesimlerden tepki aldı

Bitcoin’in tokenleştirilmesi, Bitcoin’in herhangi bir temsilinin “gerçek” Bitcoin olmadığını, daha ziyade bir “IOU” olduğunu ve egemen bir varlığa sahip olmanın temel faydalarını ortadan kaldırdığını iddia eden Bitcoin maksimalistlerinden sert eleştiriler aldı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın