20 Mayıs 2022, Cuma
12.3 C
İstanbul

Tokenleştirilmiş Bitcoin DeFi İçin Gelecek Vaat Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

#DeFi çılgınlığı devam ederken, yeni bir trend ortaya çıktı: tokenize Bitcoin ya da bir diğer deyişle tokenleştirilmiş Bitcoin. Bu yeni varlığın, bir altın hisse senedine yönelik dijital sertifika gibi, sahip olduğunuz Bitcoin’in dijital bir temsili olduğunu, ticaretini yapabileceğinizi, satabileceğinizi ve teminat olarak kullanabileceğinizi düşünün.

Binance indirim kodu

Ama Bitcoin zaten dijital değil mi? Evet, ama görünüşe göre “doğru şekilde” değil. Merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının çoğu Ethereum üzerine kurulmaya devam ettiği için Bitcoin bu ekosisteme tam olarak uymuyor. İşte bu yüzden geliştiriciler, wBTC ve renBTC gibi Wrapped BTC ya da Türkçe ifadeyle “Sarmalanmış Bitcoin” oluşturma işine giriştiler. Bu akıma en son katılanlardan biri de Keep Network’ün geliştirdiği tBTC oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tokenleştirilmiş bitcoin, bitcoin’i diğer blok zincirlerinde kullanmanın bir yoludur. Bu yazı kaleme alındığında Ethereum üzerinde tokenleştirilmiş bitcoin miktarı 108.274 idi.

Yatırımcılar bu sayede ellerindeki bitcoin’leri tBTC’ye dönüştürebilir ve bu yeni tokeni Ethereum’daki DeFi pazarlarına erişmek için kullanabilirler. Kripto para piyasasının %60’ını elinde bulunduran BTC’nin tokenleştirilebilir olması DeFi pazarlarında daha fazla büyüme için potansiyel bir katalizör görevi görebilir.

tbtc.network, Keep, Summa, Cross-Chain Group, DLT Capital, Paradigm ve Andreesen Horowitz gibi 50’den fazla ortağın desteğiyle Matt Luongo tarafından yönetilmektedir.

tBTC, tam olarak denetlendiğini, açık kaynaklı olduğunu ve Nexus Mutual aracılığıyla koruma sağladığını iddia ederek, insanların bir ERC-20 tokeni olan tBTC için BTC’lerini 1:1 oranında güvenli bir şekilde takas etmelerine olanak sağlıyor. Compound ve Uniswap, tBTC’yi entegre eden merkezi olmayan platformlar arasındadır.

Scalar Capital Genel Müdürü Linda Xie yaptığı açıklamada: “Tokenleştirilmiş bitcoin’in merkezi olmayan bir versiyonu, DeFi’deki büyümenin bir sonraki aşamasını katalize edebilir. tBTC’nin, ekibin güvenlik, şeffaflık ve ademi merkeziyetçilik taahhüdünün yanı sıra proje etrafında büyüyen güçlü toplulukla en iyi çözümü sunduğundan eminim.” dedi.

İlgili Haber:  Rothschild ve Brevan Howard, 60 Milyon Dolarlık Kripto Yatırımı Yaptı

tBTC, KEEP tokenleri ile desteklenen Keep ağında çalışır. Keep, girişim stüdyosu Thesis.co’nun bir portföy şirketidir.

Tokenleştirilmiş bitcoin bazı kesimlerden tepki aldı

Bitcoin’in tokenleştirilmesi, Bitcoin’in herhangi bir temsilinin “gerçek” Bitcoin olmadığını, daha ziyade bir “IOU” olduğunu ve egemen bir varlığa sahip olmanın temel faydalarını ortadan kaldırdığını iddia eden Bitcoin maksimalistlerinden sert eleştiriler aldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar