Geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde Yearn.Finance, Compound, Synthetix ve Chainlink gibi DeFi protokolleri, token fiyatlarının tavan yaptığını görmüş ve uzun zamandır beklenen boğa piyasasının burada olabileceğine dair fikirlerin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

DeFi patlaması Ethereum üzerine inşa edildi ve ETH’nin fiyat artışını, marttaki değeri olan 100 dolardan ağustos ayında 470 dolara kadar yükseltti.

Ancak DeFi coşkusu son haftalarda azalmaya başladı ve piyasanın geri kalanında da düşüş görüldü. Geçtiğimiz iki hafta boyunca, ETH fiyatı 350 dolar civarında seyrediyordu.

Top 250’de yer alan kripto varlıklarının %72’si haftalık fiyatlarda düşüş yaşarken bu oran, aydan aya analizde ise %93’e yükseldi. Eylül ayı için Messari’nin DeFi grafiğine bakıldığında; bZx Network %85, Curve down %78, Swerve (-%76), Ren (-%57), Balancer (-%53), THORChain (-%52), Synthetix (-%34) ve AAVE (-%29)’da kaybederken çoğu DeFi tokeninin %15 ile %85 arasında bir yerde düzeldiği görüldü.

Boğa piyasası tersine mi döndü

Grafikte neler olup bittiğini daha iyi anlamak için 30 günün en düşük seviyelerini daha da aşağı çeken oranın ve yeni 30 günlük en yüksek değerleri sağlayan kripto varlıklarının 7 günlük oranının kullanıldığı bir metrik incelenmeli. Bu metrik ise Mart ayında yaşanan satıştan bu yana bu yıl içinde hiç görülmeyen düşüş seviyelerini gösteriyor. Yine de bu değerler 2018’de yaşanan “kripto kışı” diplerinden çok uzakta seyrediyor.

Son geri çekilme bazı kripto tüccarlarının bu sürecin bitip bitmediğini merak etmesine neden olmasına rağmen, boğa piyasalarında trendin tersine dönmesi yaygın olarak görülen bir olgu. 2017 boğa piyasasında çok sayıda fiyat düzelmesi yaşanmıştı.

Örneğin, 2017’nin başlarında Bitcoin ikinci kez 1.180 dolara ulaştığında, büyük bir satışı tetiklemiş ve en yüksek kripto para birimi bile neredeyse %40’lık bir düşüş yaşamıştı. Ve elbette bu, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara o yıl içinde ulaşmasını engelleyememişti.

İlgili Haber:  Ethereum SUSHI Yüzünden 5 Günde %30 Değer Kaybetti

DeFiWorld bu haftaki haber bülteninde, düzeltmelerin normal olduğunu ve hatta daha büyük bir trendin parçası olduğunu öne sürerek bu yılın kendilerine 2016’yı hatırlattığını açıkladı. Ani patlamalar ve 4 yıllık döngüler içerisinde hareket edildiği ifade edilirken; bugün, bu hafta veya bu ay ne olacağını düşünmekten ziyade gerçekten nereye gidildiğinin düşünülmesi gerektiği belirtildi ve uzun vadeli eğilimin yukarı doğru olacağı vurgulandı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın