Toplam Bitcoin Arzının Yalnızca %22’si Dolaşımda: Peki Bu İyi Bir Şey mi?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Yeni bir rapor, Bitcoin’in %78’inin dolaşım dışı olduğunu gözler önüne seriyor. Ama bu iyi bir şey.

blank

Haberin Özeti

  • Yeni bir rapora göre çoğu Bitcoin dolaşımda değil.
  • Bunun nedeni, onu satmak istemeyen tüzel kişiler tarafından satın alınmasıdır.
  • Ancak analistlere göre bu, kripto paranın fiyatını yükseltmeye yardımcı olabilir.

Yeni bir rapora göre, çoğu Bitcoin likit durumda değil. Bu oran %78 olarak belirtiliyor. Bu, ayrıca mevcut boğa koşusunu da yönlendiren temel etkenler arasında yer alıyor.

blank

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin’i Ellerinde Tutuyor

Bitcoin “likiditesi”, varlığın ne kadarının dolaşımda olduğunu ifade eder. Blockchain analiz şirketi Glassnode tarafından dün yayınlanan verilere göre, şu anda sadece 4.2 milyon Bitcoin (toplam arzın %22’si) alınıp satılabiliyor.

Rapor, büyük yatırımcılar tarafından kapıldığı için böyle bir Bitcoin kıtlığının olduğunu söylüyor. Bu eğilim, kripto parayı daha da pahalı hale getiriyor.

Glassnode tarafından yapılan açıklamada, “Birçok Bitcoin likit olmadığı için BTC’nin piyasadaki satış baskısını zayıflatan bir arz krizi ortaya çıkıyor. Veya farklı bir şekilde ifade edersek: Likit olmayan Bitcoinlerin sürekli yükselişi, güçlü yatırımcı hissiyatının ve potansiyel olarak yükseliş sinyalinin bir göstergesi.” ifadeleri kullanıldı.

Rapor, kripto parayı elinde tutan uzun vadeli yatırımcıların onu dolaşımdan çıkardığını belirtiyor. 2020, büyük şirketlerin, özellikle de iş zekası şirketi MicroStrategy ile başlayan bir furya ile kripto alanına girdiği bir yıl oldu. Bu yatırımcılar, Bitcoin satın alıp uzun vadeli bir yatırım olarak ellerinde tutuyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Glassnode’a göre bu şirketlerin satış yapması pek olası değil ve bu mevcut boğa piyasasının ortaya çıkışını hızlandırıyor. Raporda, “Yalnızca bu yıl 1 milyondan fazla BTC likit olmayan hale geldi.” ifadesi kullanılıyor.

Bitcoin Fiyatı Artmaya Devam Edebilir

Ama bu iyi bir şey mi? Ortalama yatırımcı için ne anlama geliyor? Quantum Economics’te analist olan Pedro Febrero, bu bulguların “harika haberler” olduğunu söyledi.

Febrero, “Esasen, Bitcoin arzı bastırıldığında, talebin eşit kaldığı veya arttığı göz önüne alındığında fiyatın yükselme eğilimi var. Ve talebin gerçekten arttığından eminiz. Tüm Bitcoin’in yalnızca %22’si dolaşımdaysa ve zengin kişiler Bitcoin almaya devam ederse, fiyatın ne kadar yükselebileceğini tahmin bile edemeyiz.” dedi.

Rapora göre, Bitcoin likiditesi ve fiyatı el ele ilerliyor. İşler bu yıl olduğu gibi devam ederse, Bitcoin fiyatının artmaya devam edeceğinin altı çiziliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend