1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Toplam Bitcoin Arzının %10’u 10 Yıldır Hareket Etmedi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son 10 yılda 1.85 milyondan fazla Bitcoin ölü rolü oynadı. Herhangi biri tekrar hareket edecek mi?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık %10’u on yıldan fazla bir süredir hareket etmedi.
  • Bu, 3.7 milyon tokenin muhtemelen sonsuza dek kaybedilen bir kısmı olabilir.
  • Asla transfer edilmeyecek kripto paraların yüzdesi gelecekte daha da artacaktır.

Kripto ölçüm platformu Glassnode’a göre, yaklaşık olarak her 10 Bitcoin’den 1’i on veya daha fazla yıldır hareket etmedi. Peki neden?

Binance indirim kodu

Glassnode’un verileri, 17 Aralık itibarıyla 1.857.721 Bitcoin’in 10 yıldan fazla bir süredir “sabit” kaldığını gösteriyor. Toplamda, şu an itibariyle, 18.573.268 token olduğu göz önüne alınırsa bu değer yaklaşık %10’a karşılık geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Romantik Bir Bağlılık mı Yoksa Gerçek Bir Ölüm mü?

Yine de, bazı Bitcoin maksimalistleri bunu gerçek “hodlers” bağlılığının bir işareti olarak görebiliyor ama gerçek çok daha az romantik… Bu kripto paraların çoğu muhtemelen uzun bir süredir “ölüdür”. Yani çeşitli koşullar nedeniyle sonsuza kadar kaybolmuştur ve bu nedenle de kimse onları kullanamaz.

Her şeyden önce, Bitcoin’in esrarengiz yaratıcısı Satoshi Nakamoto, yaklaşık 1.125 milyon BTC (çeşitli tahminlere göre) çıkardı ve bu, on yıldan fazla bir süredir hareket ettirilmedi. Kimse bugün nerede olabileceklerini hatta ölü olup olmadıklarını bile bilmiyor.

83.3 Milyar Dolarlık Bitcoin Unutulmuş Görünüyor

3 Ocak 2019’dan bu yana Glassnode’un grafikleri, 10 yıldır taşınmayan BTC sayısını göstermeye başladı. Bunun nedeni, Bitcoin ağının başlatılmasının ve Nakamoto’nun ilk kripto paraların madenciliğini yapmasının ardından tam olarak 10 yıl geçmiş olmasıdır.

Ancak, Nakamoto’nun Bitcoin zulasını denklemden çıkarsak bile, 2.6 milyon Bitcoin sonsuza dek kaybolmuş görünüyor. Bu, yanlış yerleştirilmiş özel anahtarlar, bozuk sabit diskler, kasıtlı olarak yakılan Bitcoinler ve hatta cüzdanlarını kimseye miras bırakmadan ölen insanlar gibi çok sayıda nedenden kaynaklanıyor olabilir.

İlgili Haber:  Ripple, Cardano ve TRON Gibi Altcoinlerin Piyasa Değeri Neden Milyar Dolar Seviyesinde?

Toplamda, en az 3.7 milyon Bitcoin, büyük olasılıkla artık yok ve bunlar asla geri alınamaz.

Şu anki fiyatlarla, 83.3 milyar Dolar değerindeki Bitcoin unutulmaya yüz tutmuş durumda.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar