Toplam DeFi İşlem Hacminin %96’sı Ethereum’a Ait

DappRadar’ın 3. Çeyrek raporu, DeFi alanındaki neredeyse tüm işlem hacminin Ethereum’a ait olduğunu gözler önüne seriyor.

Haberin Özeti

  • DappRadar bu hafta 3. Çeyrek Merkezi Olmayan Finans Ekosistem Raporunu yayınladı.
  • Rapor, toplam işlem hacminin %96’sının Ethereum’a ait olduğunu gösteriyor.
  • Verim çiftçiliği nedeniyle 3. çeyrekte DeFi patlaması yaşandı.

Merkezi olmayan uygulamaları takip eden DappRadar, bu hafta, yılın üçüncü çeyreğinde DeFi dünyasındaki işlem hacimlerinin 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana 113 milyar dolarlık bir artışla 125 milyar dolar seviyesine nasıl ulaştığını anlatan bir rapor yayınladı. Toplam işlem hacminin %96’sı Ethereum blockchaininde gerçekleşti.

Raporda, ayrıca, Ethereum’un akıllı sözleşmelerine kilitlenen toplam değerin 10 milyar doları aştığı belirtildi. Söz konusu sözleşmelere Uniswap, MakerDAO ve Curve’in öncülük ettiği vurgulandı. Bugün, 10,82 milyar dolar değerinde olan DeFi akıllı sözleşmelerdeki toplam kilitli tutarın, Haziran ayında yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Ethereum Tartışmasız Lider

Bu, Ethereum blockchainin merkezi olmayan finans piyasasına ne denli hakim olduğunu gösteren bir rapor olarak dikkat çekiyor. Diğer blockchainler bu anlamda Ethereum’un yanına bile yaklaşamıyor.

Ethereum’un, günlük aktif cüzdanlar söz konusu olduğunda da lider olduğu dile getiriliyor. Bu anlamda %57 oranının üzerinde bir değere sahip olan Ethereum’u, % 35 ile Tron ve %5 ile EOS takip ediyor.

Raporda, üçüncü çeyrekte Ethereum protokolüne en çok katkıda bulunanların ise Ethereum’daki günlük aktif cüzdanların %56’sını oluşturan Uniswap, Sushiswap, Balancer ve Compound olduğu belirtiliyor.

Ayrıca EOS protokolünün de 3. çeyrekte ivme kazandığı aktarıılıyor; Defibox, Dmd.Finance ve DeFis Network’ün bu anlamda 4.300’den fazla günlük aktif cüzdan üreterek EOS’a katkı sağladığının altı çiziliyor.

JUST, Zethyr Finance, Sun ve SharkTron’unun da 3. çeyrekte günlük 32.000 aktif cüzdan yaratması ile Tron’a önemli ölçüde katkı sağladığı vurgulanıyor.

  ETC Labs CEO'su %51 Saldırılarının Evrensel Bir Sorun Olduğunu Dile Getirdi

Neden DeFi’ye Bu Denli İlgi Var?

Peki, üçüncü çeyrekte DeFi dünyasına olan ilgide neden bu kadar büyük bir artış var? Cevap ise kullanıcılara ek tokenler veren protokolleri içeren “verim çiftliği” olarak öne çıkıyor.

DappRadar’ın raporu, verim çiftçiliğinin merkezi olmayan kredi protokolü Compound sayesinde gerçekten patlak verdiği yönünde. Yalnızca Haziran ayının ilk yarısında, Compound işlem hacminin 4 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Raporda, Uniswap ve daha sonrasında da SushiSwap DeFi borsaların yükselişinin milyarlarca doların bu pazara akmasına yol açtığı da ekleniyor. Eylül ayında, Uniswap tarafından UNI tokenini yayınlandığında 33 milyar dolarlık (toplam DeFi işlem hacminin %60’ı) üretim gerçekleştirilmişti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın