3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Ethereum Gizlilik Aracı Tornado Cash, Yaptırım Uygulanan Cüzdanları Engelleyecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum blok zinciri için coin karıştırma aracı (coin mixer) olarak bilinen Tornado Cash, ABD hükümeti tarafından onaylanan ve yaptırım listesine eklenen adresleri engelleyeceğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Tornado Cash engelleme işlemini yapabilmek için Chainalysis şirketinin Oracle’larından birini kullanacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tornado Cash’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Finansal mahremiyeti korumak, özgürlüğümüzü korumak için çok önemlidir, ancak bu, yasal mevzuatları göz ardı etmek anlamına gelmemeli” dedi.

Tornado Cash nasıl çalışır?

Tornado Cash gizliliği korumak için zkSnark teknolojisini kullanır. Tornado Cash, kaynak ve hedef adresler arasındaki bağlantıyı keserek çalışır. Örneğin elinizdeki 1 Ethereum’u A adresinden Tornado Cash’e gönderirsiniz, daha sonra bu tutarı çektiğinizde B adresine çekersiniz ancak ilgili paranın A’dan B’ye gittiğine dair ortada hiç bir kanıt kalmaz.

Gizliliği sağlamak için Tornado.Cash, bir adresten gelen tokenleri kabul eden ve farklı bir adresten çekilmelerini sağlayan akıllı sözleşmeler kullanır. Bu akıllı sözleşmeler, yatırılan tüm varlıkları karıştıran havuzlar olarak çalışır.

Fonlar, bu havuzlardan tamamen yeni bir adres tarafından çekildiğinde, kaynak ve hedef arasındaki zincir üstü bağlantı kopar. Geri çekilen kripto varlıkları bu nedenle anonimleştirilir. Tokenler bir Tornado Cash havuzundayken, “sahiplik” kullanıcıların elindedir. Bu nedenle, kullanıcılar tokenleri üzerinde tam kontrole sahiptir.

Tornado Cash’in iki versiyonu vardır. Birincisi geleneksel yöntem olarak bilinir ve bu yöntemle Tornado Cash’e tek seferde sadece 0.1, 1, 10, 100 şeklinde belirli miktarda Ether gönderebilirsiniz. Gizliliği korumak için sadece bu miktarlarda Ether göndermek önemlidir. Bir kullanıcı bir havuza para yatırdığında, özel bir not oluşturulur. Bu özel not, kullanıcının daha sonra bu fonlara erişmesi için özel bir anahtar olarak çalışır. Aynı kullanıcı, bunları çekmek için eski veya yeni bir adres kullanarak farklı bir adres kullanabilir ve bu özel anahtar sayesinde parasını geri alabilir.

İkinci versiyon ise Tornado Cash Nova diye bilinir ve bu versiyonla isteğe bağlı tutarlar gönderebilirsiniz. Bu yöntemde, fonlar doğrudan belirli bir cüzdan adresine bağlıdır. Özel not veya anahtar yoktur. Kullanıcılar uygun adres ile havuza bağlanarak fonlarına ulaşabilirler. Saklama, ya havuza token yatırarak ya da havuza kaydolarak ve başka bir adresten korumalı transferler alarak elde edilir.

Bu protokolün gücü, doğrudan kullanıcı sayısı ve havuzunun büyüklüğü ile bağlantılıdır. Ne kadar çok kullanıcı havuza yatırırsa o kadar anonimlik güçlü olur. Ancak kullanıcıların gizliliklerini arttırmaları için aşağıdakileri yapmaları önerilir;

  • Çekim işlemi yaparken Relayer kullanarak gaz ücreti ödemek;
  • Para yatırma ve çekme eylemi arasında biraz zaman geçmesine izin vermek;
  • Varlıklarını geri çekmeden önce birkaç işlemin tamamlanmasını bekleyerek fonlarını kalabalık havuzda karıştırmak.

Her ne kadar Tornado Cash duyuruyu dün yapmış olsa da aslında yeni bir şey değil. Geçtiğimiz Ocak ayından beri yaptırım listesindeki adresleri engelliyorlar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar