Lojistik yönetimi, Blockchain’in en verimli ve etkili kullanım örneklerinden biri olmaya devam ediyor.

Hollandalı lojistik çözümleri sağlayıcısı Portbase, blockchain tabanlı platform TradeLens ile entegrasyonunun ilk aşamasını başarıyla tamamladı. Birlikte, Amsterdam ve Rotterdam’daki limanlar için operasyonları ve temel süreçleri yönetecekler.

Duyuruya göre, hem Portbase hem de TradeLens, “dijital liman” altyapısı yönetim sistemi aracılığıyla taşıyıcı, liman ve terminallerden oluşan küresel bir ekosistemi oluşturmayı hedefliyor. Gelecekte dijital liman üzerinde yapılacak güncellemeler, TradeLens’in blockchain altyapısı tarafından desteklenecek.

Portbase’in genel müdürü Iwan van der Wolf, Blockchain‘in şirketin operasyonlarını daha etkili bir şekilde organize etmek için nasıl kullanılacağını şöyle açıklıyor: “Blockchain, lojistik zincirindeki tüm oyuncuların, karşılıklı ilişkilerinden bağımsız olarak verileri birbirleriyle kolayca, hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanıyarak, ekosisteme dahil olan herkes için ticareti geliştirecek. Portbase, Hollanda limanları aracılığıyla küresel ticaret için adeta bir veri merkezi görevi görüyor ve Kuzeybatı Avrupa’daki bölgesel ağlarla bağlantıyı kolaylaştırıyor.”

IBM’in TradeLens Küresel Yetkilileri Lideri Norbert Kouwenhoven, bu seçilen yapının “bir fare tıklamasıyla” üst sürüme geçişe izin verdiğini ve ekosistemin kapsamı arttıkça kolayca genişletilebileceğini ve ölçeklenebileceğini” kaydetti.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Zaferine Boyun Eğen Nijerya, Kriptoyu Düzenlemeye Başladı

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberde, Rotterdam Limanı’nın dünyanın önde gelen bazı nakliye şirketleriyle blockchain tabanlı bir pilot başlattığı duyurulmuştu. Bu pilotun amacı, limana her yıl boşaltılan milyonlarca konteynerin güvenliğini ve verimliliğini artırmaktı.

TradeLens, güçlü bir izin matrisi ve blockchain üzerinde çalışan ve bir gönderiyle ilgili tarafların (gönderici, alıcı, taşıyıcı vs) yalnızca kendi bilgilerine erişmesini ve tüm işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlayan bir lojistik yönetim sistemidir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here