8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Tron Blok Zincirindeki Tether Değeri, Ethereum’u Geride Bıraktı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tether stablecoinin Tron blok zincirindeki değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca Tron, bu anlamda Ethereum ağını da geride bıraktı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tether stablecoin’i piyasa değeri açısından yeni bir rekora ulaştı.
  • Ayrıca Tron blok zincirinde kullanılan Tether değeri de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Piyasada en çok işlem gören (Bitcoin’den bile daha fazla) kripto varlığı olan Tether, dün piyasa değeri açısından 50 milyar Dolara ulaştı. Bu, stablecoin için etkileyici bir kilometre taşını ifade ediyor. Şubat ayında stablecoin’in değeri 30 milyar Dolar seviyesinde idi.

Binance indirim kodu

Tron ve Ethereum Blok Zincirleri Arasındaki Fark Nedir?

Dahası, Tron blok zincirinde, Ethereum ağından daha fazla Tether (USDT) kullanılıyor: Şu anda Tron’daki Tether değeri 26 milyar Dolar; Coin Metrics verilerine göre Ethereum’da ise 24.4 milyar Dolarlık Tether bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Peki bu, kripto piyasasının durumu hakkında ne söylüyor?

Tron, içerik oluşturmak için tasarlanmış merkezi olmayan bir platformdur. Akıllı sözleşmeler, dapp’ler ve dijital cüzdanlar kullanması açısından Ethereum’a benzer; ancak daha çok “eğlence” temellidir. Şubat 2020 DappRadar raporuna göre, Tron blok zincirindeki faaliyetlerin büyük çoğunluğu oyun ve bahis uygulamalarında gerçekleşiyor.

Tether, ABD Doları ile 1:1 oranında sabitlenmiş bir stablecoin’dir; yani kripto paranın değeri sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte Chainalysis tarafından yayınlanan son veriler, Tether’in özellikle Asya’da son derece popüler olduğunu gösteriyor. Tether, Asya’da önemli bir marjla en çok işlem gören kripto para olmaya devam ediyor.

Şu anda, Tron blok zincirinin Tether kullanımı açısından Ethereum’u geride bırakmasının temel nedeni, borsalar arası transfer olarak görülüyor.

Ethereum Kendi Başarısının Kurbanı Oldu

Ethereum bazı açılardan “kendi başarısının kurbanı” olarak değerlendirilebilir. Ağ, o kadar çok insan tarafından kullanılıyor ki işlemler oldukça yavaş ilerliyor. Ayrıca ağda bir işlem yapmak için ödenmesi gereken gaz ücretleri de bu nedenle oldukça yükselmiş durumda.

İlgili Haber:  Bu Üniversite, Bitcoin ve Ethereum Ödemesi Kabul Etmeye Başlıyor

Bu zorlukları gören kripto kullanıcıları da Tron ağına geçmeye başlıyor. Kripto araştırma firması Delphi Digital’de çalışan Jeremy Ong, “Yüksek gaz ücreti ve ETH fiyatı nedeniyle Ethereum’un kullanımı gerçekten çok pahalı hale geldi. Tron ağının kullanımı bu açıdan karşılaştırıldığında çok daha ucuz.” dedi.

Ong, Tether’i bir borsadan diğerine taşımanın çok yaygın ve ucuz olduğunu; ancak bunu Ethereum blok zincirinde yapmanın hayli maliyetli olduğunu söyledi. Ong, bu açıdan Tron ağındaki USDT’nin temel olarak borsalar arası transferler için kullanıldığını dile getirdi.

Ong ayrıca bunun geçici bir durum olacağını söyledi. “Tron’u, tüccarların borsalar arası transferleri için rahatlama sağlayacak bir yara bandı olarak görüyorum.” diyen Ong, ETH 2.0 yükseltmesinin ağdaki kullanıcıları etkileyen yüksek maliyet gibi sorunları çözeceğini belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar