Tron Blok Zincirindeki Tether Değeri, Ethereum’u Geride Bıraktı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Tether stablecoinin Tron blok zincirindeki değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca Tron, bu anlamda Ethereum ağını da geride bıraktı.

Haberin Özeti

  • Tether stablecoin’i piyasa değeri açısından yeni bir rekora ulaştı.
  • Ayrıca Tron blok zincirinde kullanılan Tether değeri de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Piyasada en çok işlem gören (Bitcoin’den bile daha fazla) kripto varlığı olan Tether, dün piyasa değeri açısından 50 milyar Dolara ulaştı. Bu, stablecoin için etkileyici bir kilometre taşını ifade ediyor. Şubat ayında stablecoin’in değeri 30 milyar Dolar seviyesinde idi.

Tron ve Ethereum Blok Zincirleri Arasındaki Fark Nedir?

Dahası, Tron blok zincirinde, Ethereum ağından daha fazla Tether (USDT) kullanılıyor: Şu anda Tron’daki Tether değeri 26 milyar Dolar; Coin Metrics verilerine göre Ethereum’da ise 24.4 milyar Dolarlık Tether bulunuyor.

Peki bu, kripto piyasasının durumu hakkında ne söylüyor?

Tron, içerik oluşturmak için tasarlanmış merkezi olmayan bir platformdur. Akıllı sözleşmeler, dapp’ler ve dijital cüzdanlar kullanması açısından Ethereum’a benzer; ancak daha çok “eğlence” temellidir. Şubat 2020 DappRadar raporuna göre, Tron blok zincirindeki faaliyetlerin büyük çoğunluğu oyun ve bahis uygulamalarında gerçekleşiyor.

Tether, ABD Doları ile 1:1 oranında sabitlenmiş bir stablecoin’dir; yani kripto paranın değeri sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte Chainalysis tarafından yayınlanan son veriler, Tether’in özellikle Asya’da son derece popüler olduğunu gösteriyor. Tether, Asya’da önemli bir marjla en çok işlem gören kripto para olmaya devam ediyor.

Şu anda, Tron blok zincirinin Tether kullanımı açısından Ethereum’u geride bırakmasının temel nedeni, borsalar arası transfer olarak görülüyor.

Ethereum Kendi Başarısının Kurbanı Oldu

Ethereum bazı açılardan “kendi başarısının kurbanı” olarak değerlendirilebilir. Ağ, o kadar çok insan tarafından kullanılıyor ki işlemler oldukça yavaş ilerliyor. Ayrıca ağda bir işlem yapmak için ödenmesi gereken gaz ücretleri de bu nedenle oldukça yükselmiş durumda.

Bu zorlukları gören kripto kullanıcıları da Tron ağına geçmeye başlıyor. Kripto araştırma firması Delphi Digital’de çalışan Jeremy Ong, “Yüksek gaz ücreti ve ETH fiyatı nedeniyle Ethereum’un kullanımı gerçekten çok pahalı hale geldi. Tron ağının kullanımı bu açıdan karşılaştırıldığında çok daha ucuz.” dedi.

Ong, Tether’i bir borsadan diğerine taşımanın çok yaygın ve ucuz olduğunu; ancak bunu Ethereum blok zincirinde yapmanın hayli maliyetli olduğunu söyledi. Ong, bu açıdan Tron ağındaki USDT’nin temel olarak borsalar arası transferler için kullanıldığını dile getirdi.

Ong ayrıca bunun geçici bir durum olacağını söyledi. “Tron’u, tüccarların borsalar arası transferleri için rahatlama sağlayacak bir yara bandı olarak görüyorum.” diyen Ong, ETH 2.0 yükseltmesinin ağdaki kullanıcıları etkileyen yüksek maliyet gibi sorunları çözeceğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend