Trump ve Biden’ın katılımı ile gerçekleşen ABD Başkanlık seçimi öncesi münazara, piyasalarda dalgalanmaya neden oldu. Ancak Bitcoin, kurumsal yatırımcılar için istikrarlı bir araç olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Haberin Özeti

  • ABD Başkanlık tartışmaları, piyasaları etkiledi.
  • Amerikalı milletvekilleri, bir blockchain tasarısını kabul etti.
  • DeFi projeleri korkunç bir gün geçirdi ve bazı projeler %30’a varan fiyat düşüşü yaşadı.

ABD Başkanlık seçiminin iki adayı 90 dakika boyunca birbirlerine çeşitli hakaretler etti ve sürekli karşılıklı olarak sözlerini kesti. Biden’ın Trump’a “Çeneni kapatır mısın dostum!” şeklinde seslenmesi gündem oldu.

Tartışmanın başında Dow Jones vadeli işlemleri, 250 puandan fazla sıçrama sergilese de tartışma bitiminde S&P, Dow ve Nasdaq Vadeli İşlemler piyasaları kırmızıya bürünmüş durumdaydı.

Tartışmanın sürecinde, bir yandan da, çekişmeli olması beklenen seçim için bahis yapılıyordu. Yaygın bilinen ismiyle “korku göstergesi” olarak tanınan VIX endeksine göre, yatırımcılar ABD seçimlerinin sonuçlarına hazırlanıyor.

Blockchain Tasarısı Kabul Edildi

Bugünün gündemi Başkan adayları arasındaki tartışma olurken, ABD milletvekilleri ise blockchain kullanarak tüketicileri dolandıran yapıların önüne geçmek için hazırlanan tasarıyı sessizce kabul etti.

Dijital Taksonomi Yasası, bir tüketici koruma kurumu olan Federal Ticaret Komisyonu’nu personel eğitmesi, “dijital token kapsamındaki aldatıcı eylemleri” belirlemesi ve bunlara karşı koruma sağlaması için gerekli kaynakları tahsis etmesi yönünde görevlendirdi.

DeFi hodlerlarının ise Başkanlık tartışması ile paralel olarak oldukça kötü bir gün geçirdiği söylenebilir. Metrik sitesi CoinGecko tarafından derecelendirilen DeFi’deki en büyük 100 kripto paranın neredeyse tamamı son 24 saat içinde kırmızı renge büründü.

DeFi’de Büyük Kayıp Yaşandı

Yearn.finance’ın YFI, Chainlink (LINK) ve UMA gibi en büyük tokenler değer kaybı yaşadı. Bu kapsamda, YFI %20, LINK %10 ve UMA yaklaşık %10 değer kaybetti. Bitcoin ise şu an itibariyle yalnızca %0,36 düşüş kaydetti ve görece istikrarlı görünüyor.

İlgili Haber:  Donald Trump ve Joe Biden Bitcoin Hakkında Ne Düşünüyor?

Son olarak yayınlanan yeni bir rapora göre ise, kurumsal yatırımcıların nakit yerine BTC’yi tercih etmeleri şaşırtıcı değil.

Kripto para birimi türevleri borsası ZUBR tarafından yayınlanan rapora göre, kripto para biriminin gelecekteki fiyatı için işlem yaparken geleneksel olarak nakit eşdeğerini tercih eden yöneticiler, artık fiziksel formda kripto tercih ettiklerini belirtiyor.

Araştırmacılar, ayrıca, vadeli işlem hacminin 2020 yılı özelinde 4 trilyon doları aştığını ve Bakkt gibi şirketlerin işlem hacminde yıl boyunca %25 oranında artış sağlandığını ifade ediyor.

Sonuç olarak gelinen noktada, Bitcoin istikrarlı bir yatırım olarak kabul görüyor. Bunu kim tahmin ederdi?

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın