Trump’ın iyileşmesi ve ABD seçimlerinin tüm hızıyla devam etmesi ile birlikte küresel piyasalar yükselişe geçti. Kripto tüccarları ise Eylül ayı özelindeki temkinli davranışını sürdürüyor.

Haberin Özeti

  • Trump, hastaneden çıkış yaparken piyasalar da iyileşmeye başladı.
  • Tüccarlar ise piyasalar üzerinde daha büyük bir teşvik paketini tetikleyebilecek olası bir Biden galibiyetine giderek daha fazla inanıyorlar.
  • Kripto piyasaları sabit kalmaya devam ediyor ancak ticaret hacminde düşüş yaşandı.

Pazartesi günü ortaya çıkan kötü görüntünün ardından, piyasalar küresel ölçekte toparlanma sürecine giriyor.

Asya hisse senetleri, yükseliş trendi özelinde başı çekiyor. Nasdaq %2 yükselirken, Nikkei ve Hang Seng’in ikisi de %0.5 arttı.

Trump’ın hastaneden dönüşü, ABD Başkanlık seçimlerinin erteleneceği korkusunu yatıştırdı. Ancak daha da önemlisi; politikacılar Covid-19 tehdidiyle uyanırken Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki çekişmeli görüşmeler yeniden odak noktası haline gelmiş oldu.

Bugün Müzakere Masasına Dönülüyor

Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Demokrat Meclis Lideri Nancy Pelosi’nin bugün planlanan bir görüşme ile müzakere masasına döndükleri bildirildi. Onaylanırsa, Amerikalı işçilere yönelik yardım paketi dünyanın en büyük ekonomisinin toparlanmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Başkanlık ile ilgili bahis yarışına giren tüccarlar, Biden’ı ABD seçimlerini kazanmak için ezici favori olarak görüyor. Son anketler, eski Başkan Yardımcısı’nı Trump’ın 10-14 puan daha önüne koymuş görünüyor. Böyle bir sonuç, küresel piyasalardaki gerginliğin daha da hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Diğer tüccarlar ise Demokratlar tarafından Kongre üzerine yapılan baskıya odaklanmış durumda; bu, şu anda müzakere masasında bulunan 2,2 trilyon dolarlık yardım paketinin 3 trilyon dolara revize edilmesi anlamına gelebilir.

Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından desteklenen dünyanın ilk dijital varlık borsası AAX’ten bir sözcü, “Piyasalar, seçimi Biden’ın kazanmasının işletmeler ve tüccarlar için iyi olacağı fikrine ikna olmuş görünüyor” dedi.

İlgili Haber:  Brock Pierce'in Seçim Kampanyasını Yöneten Kaiser, Trump Hakkında Önemli Belgeler Paylaştı

Kripto Piyasası Sabit Kalıyor

Kripto piyasasında ise fiyatlar sabit görünüyor. Ancak yayınlanan bir dizi rapor, geçtiğimiz ay daha düşük faaliyet gerçekleştirildiğine işaret ediyor.

Rapora göre, en büyük 10 kriptodan 9 tanesi Eylül ayı boyunca daha düşük seviyede işlem hacmi gördü.

Her zamanki gibi Bitcoin, Ethereum ve XRP, Eylül ayında en çok işlem gören kripto paralardı ve Ağustos ayından itibaren de sıralarını korumaya devam ettiler. Ancak eToro’nun raporuna göre, pozisyonlarının korunmasına rağmen, üç para birimi de aylık ticaret hacminde sırasıyla %43, %48 ve %67 düşüş yaşadı.

Bunun nedeninin ise yatırımcılar tarafından geçirilen güçlü bir yaz döneminden sonra ellerindeki varlıkların nakit paraya çevrilmesi olduğu belirtildi. Şu anda düşüş yaşayan ticaret hacminin yeniden yükselmesine de kesin gözü ile bakılıyor.

DeFi hodlers da en iyi merkezi olmayan tokenlerin fiyatları bir ay içinde %50 seviyesinde düştüğü için benzer bir görünümün ortaya çıkmasını umuyor.

Kripto analiz platformu CoinGecko’ya göre, Eylül ayı ortasında başlayan DeFi düşüşü geçen hafta da devam etti.

Cream, yearn.finance, Sushi, Uniswap ve Curve gibi yüksek profilli projeler düşüş trendini sürdürüyor. Her biri geçen hafta değerlerinin yaklaşık %27 ve %55’ini kaybetti.

Fiyatlardaki düşüş de Ethereum işlem ücretlerindeki düşüş ile yansıtılıyor. Son üç haftada, Ethereum işlem ücreti fiyatlarının %85 oranında düştüğü belirtiliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın