21 Mayıs 2022, Cumartesi
19 C
İstanbul

Trump’ın Tiktok ve WeChat Yasağı, Kripto Paralara Eşsiz Bir Fırsat Sunuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Trump Yönetiminin TikTok ve WeChat’i bu Pazar Amerikan uygulama mağazalarından çıkaracağı ve aynı gün WeChat’i operasyonel olarak yasaklayacağı haberi ile, kripto para birimlerinin birbirinden uzak çalışan bu iki sistem arasındaki boşluğu doldurması için nadir bir fırsat ortaya çıktı.

Binance indirim kodu

ABD ve Çin, geniş bir iletişim akışı ve ikisi arasında akan ödemeler ile dünyanın en büyük iki ekonomisi konumundalar. Çin, yıllardır çoğu Amerikan uygulamasını büyük ölçüde yasaklamış olsa da, Amerika Birleşik Devletleri ilk kez bu kadar büyük bir ayni misillemede bulunarak, iki ülke arasındaki en büyük iletişim köprülerinden birini etkili bir şekilde kesti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

TikTok, çoğunluğu genç kullanıcı olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 milyon kullanıcıya sahipken, WeChat’in yaklaşık 19 milyon kullanıcısı var. WeChat kullanıcılarının çoğu Çin diasporasının üyeleri ve Çin’e iş veya aile yoluyla bağlı olan kişiler.

En önemli kayıplardan biri ise, bazı ABD işletmelerinin ödeme alırken kullandığı ve şu anda yaklaşık 900 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapan mobil ödeme platformu WeChat Pay olacak. Pazar gününden itibaren, bu hızla gelişen durumda bir değişiklik olmazsa, WeChat Pay ile birlikte WeChat’in geri kalanı ABD’de yasaklanmış olacak.

Çin misilleme yapacak

Çin, WeChat veya TikTok yasaklarına misilleme yapacağının işaretlerini şimdiden verdi. Bu yasağa karşılık olarak muhtemelen Çin’deki Amerikan İnternet şirketleri ve 27 trilyon dolarlık ödeme pazarının bir bölümünü ele geçirmeye çalışan finans şirketleri ilk acıyı çekecekler.

Bununla birlikte işletmelerin ve bireylerin hem Çin hem de Amerikan sistemlerinde dijital olarak etkileşime girme becerisinde yaşanacak düşüş nasıl bir etki yaratacak bunu da zamanla göreceğiz.

Kripto para birimlerinin ortaya çıkma felsefinin temelinde; dünya çapında dağıtılan coğrafi düğümler (node) ve dirençli, sansüre daha dayanıklı bir sistem var. Ülkeler arası ekonomi savaşlar, dünya çapında kullanıcıları bulunan merkezi şirketlere büyük zayiatlar vermeye başlıyor. Bu durum ise kripto paraların ortaya çıkış felsefelerini kanıtlamalarına büyük ve eşsiz bir fırsat sunuyor.

İlgili Haber:  Tesla Bitcoin'e 1.5 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Şöyle bir senaryo düşünün; bireyler ve işletmeler, dünyanın en büyük iki ekonomisinde (Çin ve ABD) etkileşim kurmaya çalışıyorlar ancak her iki ülke de diğerinin en popüler uygulamalarını yasaklayarak bu girişimi engelliyor. İşte böyle bir senaryoda merkezi olmayan ödeme sistemlerinin ve sohbet (chat) protokollerinin zamanı gelmiş demektir. Özellikle ulus-devlet düzeyinde sansüre dirençli olmak, daha acil bir hal almıştır.

Veri milliyetçiliği günden güne artıyor

Birden fazla sistemde çalıştırılabilen ve pratikte dünya çapında kullanılabilen denetlenebilir, açık kaynak kodlu, kripto para birimleri bugüne kadar çoğu ülkenin artan veri milliyetçiliği eğiliminden kendilerini uzakta tutmayı başardılar. Her ne kadar beklediği ilgiyi görememiş ve borsaları yasaklanmış olsa da, kripto para birimleri değerini korumuş ve hala dünyadaki hemen hemen her ülkede uygulanabilir bir takas aracı işlevi görmektedir.

Bu, herhangi bir devlet yönetiminden bağımsızlık avantajı muhtemelen doların ve Yuan‘ın dijital versiyonlarına kadar uzanacaktır.

ABD ile Çin arasındaki gerilimler aynı zamanda dünya çapında küresel internette büyüyen çatlakları da artırıyor ve onu başka gerilimler takip ediyor. Örneğin Hindistan’ın Çin uygulamalarını yasaklaması ve kullanıcı bilgilerini sadece o ülke sınırları içinde tutma zorunluluğu getirmesi, Avrupa’dan Brezilya’ya kadar bir dizi ülkede benzer yasakların gündeme gelmesine neden oldu.

Girişimciler için eşsiz bir fırsat

Bölünmüş bir İnternete doğru giderek artan bir eğilimle, açık kaynak (open source) standartları ve kripto para birimleri gibi protokoller, birbirleriyle köprü kurmak ve işlem yapmak isteyen kişiler için tek umut oluşturabilir. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in birbirini izleyen ekonomik ayrışması ve bunun küresel İnternet üzerindeki sonuçları, ciddi sonuçlar ve boşluğu doldurmak isteyen girişimciler için fırsatlar vaat ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar