Tüm Bitcoin’ler Çıkarıldıktan Sonra Ne Olacak?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin tasarım gereği en fazla 21 milyon adet olabilir.

blank

Bilmeyenler için bitcoinin nasıl üretildiğini kısaca özetleyelim; herkesin görebildiği büyük bir defterimiz (blockchain) var. A kişisinden B kişisine Bitcoin transferi olunca bu deftere yazılıyor. Bu transferin gerçek olduğunu ise ağdaki “madenci” adı verilen yüksek güçlü bilgisayarları yöneten operatörler yapıyor. Transferleri doğruladıklarında teşvik olarak Bitcoin ödülü alıyorlar. Bu ödül şu an blok başına 6.25 BTC.

blank

Bitcoin ilk çıktığında blok başına ödül 50 BTC idi ve tasarım gereği bu ödül her 4 senede bir yarılanıyor.

Bitcoin aşağıdaki şekilde yarılanmasına devam edecek. Yarılanmanın hangi aya denk geldiği bilinmese de her 4 senede bir olduğunu biliyoruz.

Tarih Aralığı Ödül
28.11.2012 – 09.07.2016 25 BTC
09.07.2016 – 11.05.2020 12.5 BTC
11.05.2020 – ??.??.2024 6.25 BTC
??.??.2024 – ??.??.2028 3.125 BTC
??.??.2028 – ??.??.2032 1.5625 BTC

Yani bu şu demek, 2032 yılında madenciler doğruladıkları her işlem için yaklaşık 1.5625 BTC alıyor olacaklar. Yani madencilerin kazancı oldukça düşük olacak. Bir süre sonra ise sadece işlem ücretlerinden kazanç elde edecekler.

Kısa Özet

  • Bitcoin’in tasarımı gereği sirkülasyonda en fazla 21 milyon adet BTC olabilir. En son koinler 2140 yılında çıkarılacak.
  • Bitcoin’in arzı maksimum seviyeye ulaştığında yani 21 milyon olduğunda artık madenciler için çıkarılacak bitcoin kalmayacak.
  • 2140 yılından itibaren madenciler sadece “işlem ücretlerinden” kazanç elde edecekler. Blok ödülü diye bir şey kalmayacak.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, toplamda en fazla 21 milyon Bitcoin olabilir. Bu kadar. 2140 yılı civarında, tüm bitcoinler çıkarıldıktan sonra, yeni bitcoin dolaşıma girmeyecek.

Bitcoin blok zinciri, kontrollü arz ilkesi etrafında tasarlandı; bu, toplam 21 milyon koin üretilinceye kadar her yıl yalnızca sabit sayıda yeni Bitcoin’in çıkarılabileceği anlamına geliyor.

[irp posts=”7346″ name=”Satoshi Bitcoin’in Arz Limitini Neden 21 Milyon Olarak Seçti?”]

21 milyon BTC’nin tamamı çıkarıldıktan sonra, ağ büyük ölçüde şu anda olduğu gibi çalışacak, ancak madenciler için çok önemli bir fark olacak. Artık blok ödülü alamayacaklar ve sadece işlem ücreti ile yetinmeleri gerekecek.

Peki en son bitcoin ne zaman çıkarılacak?

Yaklaşık her on dakikada bir, Bitcoin madencileri, kriptografik bir bulmacayı çözerek yeni bir blok bulup bunu blok zincirine eklerler. Bu blok, daha önce Bitcoin bellek havuzunda (mempool) bekleyen işlemlerle doldurulur ve genellikle madencilere sağladıkları işlem ücretinin büyüklüğüne göre sıraya konur.

Bir bloğu bulma karşılığında, madenciler sabit bir Bitcoin blok ödülü alır. Bitcoin ilk piyasaya çıktığında ödül 50 BTC olarak belirlenmişti ancak bu ödül miktarı yukarıda belirttiğimiz gibi periyodik olarak yarıya iniyor. Bu yarılanma kabaca her dört yılda bir gerçekleşiyor ve ödülü 25 BTC, 12.5 BTC, 6.25 BTC’ye düşürerek devam ediyor. Şimdiye kadar üç yarılanma tamamlandı. En son Bitcoin yarılanması 11 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşti ve bu tarihten sonra blok ödülü 6.25 BTC’ye düştü.

Bitcoin madencileri, toplam 21 milyon BTC üretilinceye kadar blok ödülleri kazanmaya devam edebilecek ve bundan sonra yeni Bitcoin dolaşıma girmeyecek. Şu anda 18.5 milyonun biraz üzerinde BTC üretildi, bu da on yıldan biraz daha uzun bir süre içinde maksimum arzın %88.3’ünün üretildiği anlamına geliyor. Ancak, yarılanma sürecinin bir sonucu olarak her dört yılda bir meydana gelen kademeli azalma nedeniyle, son Bitcoin’in çıkarılması 120 yıl sonra gerçekleşecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tüm bitcoinler çıkarıldıktan sonra madenciler ne yapacak?

Yani 2140’ta son bitcoin de çıkarıldıktan sonra madenciler işsiz mi kalacak? Hayır. Madenciler halen kazanç elde edebilecekler. Sadece işlem ücretlerinden kazanç sağlayabilecekler. Blok ödülü getirisi ortadan kalkmış olacak.

Ancak şöyle bir durum var. Madencilerin kazançlarının büyük bir kısmını blok ödülleri oluşturuyor. İşlem ücretleri ise diğerine oranla daha az bir rakama tekabül ediyor.

Kabaca şöyle bir hesaplama yapabiliriz; madencilere 1 günde yaklaşık 900 BTC ödül olarak veriliyor. Bu da bugünkü BTC kuruyla (23.770USD) yaklaşık 21 milyon dolar ediyor. Yani 1 gün içinde madencilerin blok ödüllerinden kazandığı rakam yaklaşık 21 milyon dolar.

Peki işlem ücretlerinden ne kadar kazanıyorlar? O da yaklaşık 30-50 BTC arasında. 50 BTC üzerinden hesaplarsak madenciler 1 gün içinde işlem ücretlerinden yaklaşık 1.1 milyon dolar kazanıyor.

1 günlük blok ödülü kazancı: 21 milyon dolar
1 günlük işlem ücreti kazancı: 1.1 milyon dolar

Aradaki farkı görüyorsunuz değil mi? Yani 2140 yılına geldiğimizde madenciler artık kazançlarının çok büyük bir kısmını kaybetmiş olacak. Yani madencilik çok cazip olmayacak.

Madencilere ödenen tüm işlem ücretlerinin USD cinsinden toplam değeri.
Madencilere ödenen tüm işlem ücretlerinin USD cinsinden toplam değeri.

Tabii bütün bu yukarıda saydıklarımız bitcoin’in tasarımında herhangi bir değişiklik olmayacağı varsayımına dayalı. Yarın bitcoin geliştiricileri ve topluluk ortak bir karar alıp yarılanma süresini veya blok ödüllerinin miktarını değiştirebilir mi? Değiştirebilir. İhtimal dahilinde. Ancak şu an için böyle bir fikir birliği bulunmuyor. Ayrıca bitcoin core geliştiricilerinin bitcoin’in ana tasarımına dokunmayacak kadar “muhafazakar” olduklarını biliyoruz. Tabii gelecekte ne olur bilinmez.

Peki işlem ücretleri artar mı?

2017 yılında herkesin bitcoin’e akın ettiği dönemde işlem ücretleri çok ciddi artış göstermişti. Aralık 2017’deki zirvede, Bitcoin’in 14.000$ değerinde olduğu dönemde, günlük toplam işlem ücreti 1.495 BTC’ye yükselmişti. Sonuç olarak, madenciler o gün toplam 21 milyon dolarlık işlem ücreti kazandılar. Bu rakam madencilerin şu anda blok ödülünden kazandığı ile aynı. Bu durum gelecekte benzer bir şeyin olabileceğine işaret ediyor. Nitekim, 2020 Ekim ayında Bitcoin fiyatı yükselirken, işlem ücretleri iki haftada dokuz kat artarak 14$ civarında zirveye ulaşmıştı.

Özetlemek gerekirse, en baştaki sorumuza geri dönelim. Tüm Bitcoin’ler çıkarıldıktan sonra ne olacak? Çok ciddi bir farklılık olmayacak. Bitcoin ağı şu an olduğu gibi çalışmaya devam edecek. Tek fark madenciler artık blok ödülü almayacak, sadece işlem ücreti alacaklar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Pantera CEO’sundan Bitcoin İçin “Alım Fırsatı” Açıklaması

Pantera CEO’su Dan Morehead’e göre “şu anda Bitcoin satın almak için iyi bir zaman olabilir”. Bununla birlikte ABD’li senatör...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend