1 Temmuz 2022, Cuma
25.7 C
İstanbul

Tüm Kripto Para Topluluğunun Tepkisini Toplayan Hukukçu: Rohan Grey

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Rohan Grey, “kripto para birimleri geleneksel paranın yerine geçmeyi düşünüyorsa, yasalarla düzenlenmelidir” dedi ve fırtına koptu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Rohan Grey, geçtiğimiz günlerde oldukça ses getiren stabilcoin üreticilerinin bankacılık lisansı almasını gerektiren STABLE Yasası üzerinde çalışan bir akademisyen.
  • Yasa, kripto para endüstrisindeki birçok kişi tarafından eleştirildi.
  • Grey, stablecoin üreticilerinin “sistemik risk” oluşturdukları için bankalar gibi düzenlenmesi gerektiğini söylüyor.

ABD Kongre Üyesi Rashida Tlaib ile birlikte tartışmalı “Stablecoin Tethering and Banking Licensing Enforcement” (STABLE) yasasının hazırlanmasına yardımcı olan hukukçu Rohan Grey, anonim dijital parayı önemsediğini belirtiyor ancak ABD para sistemi için sistemik bir risk oluşturan kişilere karşı önlem alınması gerektiğini düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Willamette Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Grey, Ekim ayı sonunda kongreye sunulan Kamu Bankacılığı Yasası ve COVID acil durumu için “Otomatik Destek Yasası” da dahil olmak üzere önemli mali düzenleme reform taslakları hazırlamak için Kongre üyesi Tlaib ile birlikte çalıştı. Grey’in önerdiği otomatik destek yasası, Hazine’yi anonim işlemleri idare edebilecek açık kaynaklı, kendi kendine barındırılan (self-hosted) bir dijital cüzdana yatırım yapmaya yönlendiren nakit yardım planını içeriyordu.

Grey’in üzerinde çalıştığı en son yasa STABLE Act olarak biliniyor. Önerilen mevzuat, stabilcoin üretenlerin bankacılık tüzüğü ve ayrıca Federal Rezerv ve FDIC’den onay almasını gerektiriyor. Stablecoin üretenlerin ayrıca FDIC sigortalı olması veya yeterli rezervleri tutması gerekiyor.

Peki kanun yürürlüğe girerse ne olacak? Tether gibi stabilcoinler Ethereum benzeri herkese açık, merkezi ağların üzerinde çalışır. Bu ağları ise node operatörleri işlemleri doğrulayarak ayakta tutar. Yasa yürürlüğe girerse node operatörleri cezai olarak sorumluluk altına girecek.

Tasarı her ne kadar akıllı sözleşmeleri cezalandırmasa da, Dai gibi stabilcoinler için akıllı sözleşmeleri yürütebilecek ağları (örneğin Ethereum) çalıştırmayı yasa dışı kılmış olacak.

Her ne kadar tasarı stabilcoinleri hedefliyor gözükse de, aynı zamanda Ethereum ağını ve akıllı sözleşme barındıran diğer tüm blok zincirlerini yok etme etkisine sahip olacak.

İlgili Haber:  Gizemli Bir Satoshi Dönemi Bitcoin Hareketi Tespit Edildi: 30 Milyon Dolarlık Transfer

Grey, tasarının Bitcoin veya Ethereum gibi merkezi olmayan ağları hedeflemediğini söylüyor. Aslında, kendisinin de açık ağlarla aynı gizlilik odaklı hedeflerden bazılarına sahip olduğunu ancak stabilcoinlerin farklı olduğunu belirtiyor.

“Kamu parası söz konusu olduğunda, anonim merkezi olmayan gizliliği korumanın özel para biçimlerinden daha önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Gizliliği önemsemediğimiz fikri saçmalık.. O kadar çok önemsiyorum ki, bence değere sahip tek kavga kamu parası olmalı ve DeFi ile ilgili tüm bu şeyler sadece bir dikkat ve odaklanma hatası.”

Grey, tasarıdaki en büyük mesajın, stabilcoinlerin oluşturduğu sistemik risk olduğunda ısrarcı. Kripto şirketleri büyüdükçe, yerini almaya çalıştıkları büyük finans kuruluşlarından ille de farklı olmayacak. Sisteme ne kadar çok para dahil olursa, o kadar çok risk bireysel tüketicilerden daha büyük finansal sistemlere aktarılmış olur.

“Bu yüzden stabilcoinlerin devlet tarafından yasal düzenlemeye oturtulması şarttır.” diye devam ediyor Grey.

Ama stabilcoinler diğerlerinden farklı değil mi? Grey’e göre değil. Grey şöyle devam ediyor;

Stabilcoinlerin vaadettiği ile bir yere para koyma işinin vaadettiği şey aynı. Örneğin bankaya paranızı yatırırsınız ve bir süre sonra o parayı çekip kullanırsınız. Stabilcoinler de aynı şeyi yapıyor. Paranızı bir stabilcoine yatırıyorsunuz ve bir süre sonra çekiyorsunuz. Bir sürü “ama algoritma bu işi yapıyor” türünden ıvır zıvırla gelebilirsiniz. Önemli olan sonuçtur. İster algoritma kullansın ister kullanmasın her ikisinin de yaptığı iş aynıdır.

Bence merkezi olmayan ağlar, kimsenin sorumlu olmadığı bir kalabalık değildir – bu altyapının önemli kısımlarını işleten, yöneten ve kararlar veren aktörler vardır ve bunların sorumluluk alması ve denetlenmesi gerekir.

Sahte para, sahte para demektir. Lisanssız banka mevduatı vermek, ruhsatsız banka mevduatı vermektir. Bu, böyle bir yasa oluşturduğunuzda, bir sonraki adım insanları evlerinden almak olmayacak. Olacak olan şey, sektöre, büyük oyunculara baskı uygulanacak ve ardından tüm endüstri gelişecek ve insanları bunun için risk altına sokmayacak.

Bakalım tartışmalı yasa tasarısı kanunlaşıp yürürlüğe girecek mi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar