17.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Tüm Tokenlere Hükmeden Tek Token’i Harcadılar!

Önemli Gelişmeler

Tolkien’in resmi varisleri Yüzüklerin Efendisi temalı tokeni mağlup etti!

blank

Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı JRR Tolkien’in varisleri, Ağustos ayında “Tüm Tokenlere Hükmeden Tek Token” sloganıyla ortaya çıkan JRR Token’a karşı açtığı fikri mülkiyet davasını kazandı.

blank

JRR token, yüzükler, hobbit evleri ve Gandalf’a benzeyen bir sihirbaz içeren bir web sitesiyle Ağustos ayında piyasaya sürüldü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak JRR Tolkien’in Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi fantastik romanlarının haklarını elinde bulunduran Tolkien varisleri, fikri mülkiyet davası i.in Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) şikayette bulundu.

JRR token web sitesi alan adının ticari markalarını ihlal ettiğini belirtti.

JRR Token’ın Florida merkezli geliştiricisi Matthew Jensen’in avukatları buna yanıt olarak, “token”in genel bir terim olduğunu, Tolkien soyadıyla karıştırılmaması gerektiğini ve herhangi bir fikri mülkiyeti ihlal etmediğini söyledi.

Ancak WIPO yönetim kurulu kararı, geliştiricinin “Tolkien’in eserlerinden haberdar olduğuna ve bu eserlerin şöhretini kullanmak için bir web sitesi oluşturduğuna” hiç şüphe olmadığı sonucuna vardı.

Tolkien’in avukatı JRRToken.com alan adını durdurduklarını ve geliştiricinin JRR Token adı altındaki tüm işlemlerini durdurma ve tüm ilgili web sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından hak ihlalinde bulunan içeriği silme taahhüdünü aldığını belirtti.

JRR Tolkien adına vekalet eden Maier Blackburn hukuk firmasının avukatı Steven Maier, bunun “özellikle bariz bir ihlal vakası” olduğunu söyledi ve bu tokeni piyasaya sürenlerin JRR Tolkien adından yararlanmaya çalışan “uyanıklar” olduklarını dile getirdi.

Tolkien’in varisleri geçmişte de benzer davalar açmışlardı. Yazarın adını ve edebi eserlerini kullandıkları için turizm ve ticaret şirketlerine de davalar açılmıştı, ancak ilk kez bir kripto para birimine karşı dava açılmış oldu.

Analistler davanın sonucunu; “tüm tokenlere hükmeden tek tokeni harcadılar matmazel” olarak yorumladı.

İlgili Haber:  Ünlü Bitcoin Dolandırıcılığı Rusya'dan Yapılmış Olabilir

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend