Kist

Kist hava, sıvı veya başka materyallerle dolu olabilen bir kesedir. Kist kemikler, organlar ve yumuşak dokular gibi vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir ve şekil alabilir. Çoğu kist iyi huyludur yani kansere neden olmaz.

Sebase kist yani yağ bezesi en sık karşılaşılan kist türüdür. Bunun yanısıra deri altında çıkan yumrular ve ovaryan (yumurtalık) kistleri vardır. Şunu da unutmamak gerekir ki; neredeyse tüm kanser çeşitleri kist üretme kapasitesine sahiptir. Kistin dış duvarına kapsül denir. Deri üzerinde ya da dokularda bulunabilir. Kist vücutta birkaç sebepten dolayı çıkabilir. Vücudun herhangi bir yerinde iltihaplanma varsa kist oluşabilir. Kist bazen vücut içindeki doğal sıvıların akışının tıkanması durumunda da ortaya çıkabilir. Kist genelde su veya yarı akışkan materyallerle dolu olduğundan dokunulduğunda yumuşak bir his verir.

Tümör

Tümör anormal büyüklükteki dokulardır. Tümör de kist gibi vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir. Tümörler iyi huylu ya da kötü huylu (kansere yol açan) olabilir.

 

Bir kistin ya da tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu anlamak için ilgili doku alanından bir parça alınır ve mikroskop altında incelenir. Buna biyopsi denir. Tümörün oluşma sebebi net olarak bilinemeyebilir ya da tespit edilemeyebilir.  Tümör genelde kiste kıyasla daha serttir. Tümör kötü huylu değilse insanlara herhangi bir zararı yoktur. Fakat kötü huylu tümörler kanser gibi hastalıklara yol açabilir.

Tümör ile kist arasındaki fark

Özetlemek gerekirse;
1. Kist gazla ya da sıvıyla doludur, tümör ise daha büyük dokulardan oluşur.
2. Kist yumuşaktır, tümör ise daha serttir.
3. Kistler tümörlere kıyasla genelde kansere daha az neden olur.
4. Kistler enfeksiyon ve iltihaplanma gibi durumlarda oluşur. Tümörler ise daha çok genetiktir.
5. Vücut içindeki bir kist parçalanıp içeriğini vücut içine yayabilir ve dolayısıyla insana zarar verebilir. Tümör ise kansere neden olmadığı sürece zararsızdır ve iyi huylu tümörler vücudun herhangi bir fonksiyonuyla etkileşime girmez.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Kanser Hücreleri ile Normal Hücreler Arasındaki Fark