Tüp Bebek ile Normal Bebek Arasındaki Fark

Tüp bebek ile normal bebek arasındaki fark: Bilimsel olarak In Vitro Fertilization (IVF) olarak bilinen tüp bebek, bir yumurtayı kadının vücudunun dışında dölleme sürecidir. Normal bir bebek ise doğal gebelik ve döllenme yoluyla doğan bebektir.

Tüp Bebek

Test tüpü bebek veya tüp bebek veya IVF, yumurtaları vücudun dışında dölleme sürecidir. Bu yöntem, normal bir bebek veya doğal bir doğumun mümkün olmadığı durumlarda yaygın olarak kullanılır. IVF veya tüpü bebek, normal doğum yoluyla bir bebeğe sahip olamayan çiftler için tercih edilen tıbbi bir prosedürdür. Bu süreç kısırlığa alternatif olarak bilinir. Normal bir bebek ise doğal bir döllenme yoluyla doğan bir bebektir.

Bilimsel olarak In Vitro Fertilizasyon olarak bilinen tüp bebek, bir yumurtayı kadının vücudunun dışında dölleme sürecidir. IVF kısırlık tedavisidir ve diğer tüm düşük maliyetli seçenekler başarısız olduğunda alternatif bir seçenek olarak düşünülür. IVF, uygun tıbbi laboratuvarlar tarafından yapılan pahalı bir prosedürdür. IVF süreci şöyledir; bir kadının yumurta veya yumurtaları doğal adet döngüsü sırasında çıkarılır. Bunlar daha sonra eşten alınan sperm ile bir çanağa konur. Spermler, yumurtaları doğal bir şekilde dölleyerek, daha sonra hamileliğin devam etmesi için annenin rahmine yerleştirilirler.

Latince’de, “In Vitro” terimi, laboratuarlarda kullanılan cam tüpleri referans alarak, “cam içinde” şeklinde tercüme edilebilir. Bununla birlikte, artık vücud dışında herhangi bir biyolojik prosedüre atıf yapan bir sözcük haline geldi. Bunun gayri resmi ifadesi, bir cam tüp içindeki döllenme sürecinden bahsedilen tüp bebek olarak bilinir. Fakat döllenme işlemi, test tüpleri yerine Petri kabında gerçekleştirilir. İki tip IVF vardır: doğal (natural) ve hafif (mild). Doğal IVF, yumurta doğal bir döngüyü takiben kadının fallop tüplerinden alındığı zamandır. Hafif IVF’de ise, IVF ilaçları, 2 ila 7 yumurta üreten yumurtalıkları uyarmak için kullanılır. Dölleme sırasında, yumurtaların doğal olarak döllenmesine izin verilebilir veya sperm, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) kullanılarak direkt olarak yumurtalara enjekte edilebilir. Son deneyler IVF’yi çok daha ucuz bir prosese dönüştürmeyi amaçlıyor.

Normal Bebek

Normal bir bebek doğal gebelik ve döllenme yoluyla doğan bebektir. Doğal döllenme sürecinde, yumurta kadının rahmindeki sperm tarafından döllenir. Döllenme genellikle uterus tüpünün ampullasında görülür. Cinsel ilişki sırasında erkek spermini kadının rahmine boşaltır. Kadın gebeliğe uygun dönemdeyse veya kadın bir periyodu bitirmişse ve yumurta döllenme için rahime tutunursa, yumurta, dölleme ile sonuçlanan yumurtaya nüfuz eden sperm ile buluşur. Döllenmeyi takiben, yumurta fallop tüplerinden uterusa gider ve bebeğe dönüşür. Bu bebek normal bir gebelik olarak bilinir. Proses, kadının vücudunda gerçekleştiği için In Vivo Fertilizasyon olarak da bilinir.

Bakınız: Normal Doğum ile Sezaryen Arasındaki Fark

IVF veya tüp bebek, çeşitli faktörlerden dolayı doğal hamileliğin mümkün olmadığı durumlarda, bebek sahibi olmanın bir yoludur. Normal bir bebek doğal bir döllenme süreci boyunca doğmuş olan bir bebekken, tüp bebek bir Petri kabında döllenir. Bu makaledeki “normal” terimi, in vitro döllenme için doğal bir döllenme ile karşılaştırıldığında kullanılır ve hiçbir şekilde tüp bebekten farklı olmadığını ifade eder. Tek fark, yumurtaların döllenme şeklidir.

Tüp Bebekler Diğer Bebekler Gibi Normal midir?

Tüp bebek konusunda pek çok kişi hâlâ kuşkucudur. Eğitimli sınıflar arasında bile yaygın olan bir önyargı, doktorların teknik uzmanlığının bir ürünü olduğu için tüp bebeklerin tamamen “normal” olmadığı şeklindedir. Hatta bazıları, tüp bebeklerin gelişmiş laboratuarlarda tasarlandıkları için yapay olduklarını savunur. Bu insanların argümanlarının temeli, tüp bebeklerin çiftler arasındaki doğal bir süreç olan cinsel ilişkiden meydana gelmemeleridir. Ve teknik uzmanlık ve cerrahi teknikler kullanıldığından, tüp bebeklerin doğal olarak doğanlar kadar normal olamayacağını düşünüyorlar.

Bu argümanlar yanlış, muhafazakâr ve cahil bir kesim tarafından sonsuza kadar ve ısrarla sürdürülüyor. Ancak gerçek şu ki bu yaklaşım doğru değildir. Tüp bebekler fiziksel özellikleri ve zihinsel kapasiteleri açısından diğer bebekler kadar normaldir. Ve aynı zamanda doğal olarak diğer çocuklar gibi doğarlar. Bu konuda kafasında soru işareti olan bir insanın tek ihtiyaç duyduğu şey, araştırma yapmak ve böylesine yaygın mitleri ortadan kaldırmak için anlayışlı bir doktora danışmaktır.

Tüp bebeklerde doktorun embriyoyu serviks yoluyla kadın rahimine soktuğu doğrudur, ancak bundan sonraki hamile kalma süreci, partnerler arasındaki cinsel ilişkide olduğu gibi normaldir. IVF ya da tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ART teknolojisinin Yapay Üreme Teknolojisi (Artificial Reproductive Technology) değil Destekli Üreme Teknolojisi (Assisted Reproductive Technology) anlamına geldiğini anlamalıyız.

Tüp Bebek ile Normal Bebek Arasındaki Fark

Tüp bebek ile normal bebek arasındaki fark özetlenecek olursa; tüp bebek ve normal süreç arasındaki tek fark, tüp bebekte, deneyimli doktorların gözetiminde sperm ve yumurta laboratuarda döllenir. Füzyon, fallop tüp yerine test tüpünde gerçekleşir. Çiftler, tüp bebeği tercih eder, çünkü ya erkek hiç sperm üretemez ya da yüksek kaliteli sperm üretemez ya da kadın ortak yumurta ya da yüksek kaliteli yumurta üretemez ya da fallop tüplerinde tıkanma var demektir. Bu gibi durumlarda cinsel ilişki embriyo üretmez, bu nedenle kadın partner hamile kalamaz. Laboratuarda yumurta dölleme ve füzyon cinsel ilişkinin alternatifidir.

Embriyo laboratuarda sperm ve yumurta birleşmesiyle üretildiğinde kadının rahmine aktarılır. Ve bundan sonra tüm süreç, normal hamilelikle tamamen aynıdır. Embriyo rahim içine aktarıldıktan sonra, kadın hamile kalır ve öngörülen süreden sonra bir çocuk doğurur.

Tüp bebekler diğer çocuklar kadar normaldir. Aslında, söyleyene kadar, tüp bebek ile diğer çocukları ayırt etmek imkansızdır.

Tüp bebek ile normal bebek arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazabilirsiniz.

Referanslar: Are IVF Babies as Normal as Others?, Nitiz Murdia

Fotoğraf: Pixabay

Facebook Yorumları

Yorum yapın