Türk Kripto Borsası Vebitcoin, Kripto Para Ticaretini Durdurduğunu Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Vebitcoin, finansal zorluklar nedeniyle bu hafta aniden operasyonlarını durduran ikinci Türk kripto para borsası oldu.

blank

Haberin Özeti

  • Bu hafta gerçekleşen Thodex skandalından sonra Vebitcoin borsası da işlem yapmayı durdurdu.
  • Türk kripto para borsası, finansal zorluklar nedeniyle ticareti aniden durdurduğunu açıkladı.

Vebitcoin web sitesinde yapılan açıklamada, “Kriptoya olan son ilgi nedeniyle, işlemlerimiz beklenenden çok daha yoğun hale geldi. Bu durum bizi mali açıdan yönetilmesi zor bir hale getirdi, bunun için üzgünüz.” ifadeleri kullanıldı. Borsa yetkilileri kapsamlı açıklamanın daha sonra yapılacağını belirtti.

blank

Vebitcoin Nedir?

Bu karar Vebitcoin’i, Thodex’in Çarşamba günü ticareti durdurmasının ardından kepenkleri indiren ikinci Türk borsası haline getiriyor. Thodex borsası da önce bir dış yatırıma ve daha sonrasında da siber saldırılara atıfta bulunarak ticareti durdurmuştu.

Vebitcoin, ülkedeki küçük kripto borsalarından biridir. Borsanın günlük ticaret hacmi dün 60 milyon Dolar seviyesinde idi. Karşılaştırma için Thodex’in günlük ticaret hacmi son işlem gününde 585.5 milyon Dolardı. Ülkenin en büyük borsalarından biri olan Paribu, bugün 1 milyar Dolarlık ticaret hacmi kaydetti.

Bitcoin ticareti, Vebitcoin’in dünkü günlük hacminin %56’sını oluşturdu; ardından da %10 ile XRP ve %6 ile Stellar geldi.

Açıklamadan kısa bir süre sonra, Türk mali suçlar gözlemcisi MASAK, Vebitcoin ile ilişkili ülkedeki tüm banka hesaplarını dondurdu; şirket ve yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

Thodex aleyhine açılan davada yedi kişiyi temsil eden avukat Mertcan Bayraktar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, banka hesaplarının dondurulmasının, davacıları korumak için gerekli ilk adım olduğunu söyledi. Bayraktar, ayrıca, “Bu hafta, Türk kripto para endüstrisi için trajik bir hafta oldu.” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Vebitcoin ve BitGo Gerçekten Ortak mı?

Türkiye’de Thodex ve Vebitcoin de dahil olmak üzere 31 kripto borsası var. Müşteri kazanmak için, doğru olmasa bile, küresel bir markayı “ortak” olarak tanıtmak bu borsalara yardımcı oluyor.

Vebitcoin, şirketin web sitesinde, California merkezli dijital varlık güvenliği şirketi BitGo’nun “Türkiye ortağı” olduğunu belirtiyor. Ayrıca 4 Haziran 2020 tarihinde şirket tarafından atılan bir tweette, “Vebitcoin, dünyanın en önemli soğuk depolama kripto para bankası olan BitGo’nun Türkiye ortağıdır.” ifadesi yer alıyor.

Ancak BitGo sözcüsü, Vebitcoin’in yalnızca sıcak cüzdan istemcisi olduğunu, kesinlikle ortakları olmadığını açıkladı ve “Vebitcoin, muhtemelen bizimle olan ilişkisini abartarak lanse etti.” dedi.

BitGo sözcüsü, ayrıca BitGo sigortasının yalnızca kendilerinin neden olduğu bir zararı karşıladığını ve bunun Vebitcoin ticaretiyle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Sigorta, Vebitcoin’in neden olduğu bir zararı karşılamayacağını açıkça belirtti.

Sonuç olarak, Vebitcoin’in Türk müşterileri Kaliforniya’dan herhangi bir ödeme beklememelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend