7 Ağustos 2022, Pazar
26.6 C
İstanbul

Türk Kripto Borsası Vebitcoin, Kripto Para Ticaretini Durdurduğunu Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Vebitcoin, finansal zorluklar nedeniyle bu hafta aniden operasyonlarını durduran ikinci Türk kripto para borsası oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bu hafta gerçekleşen Thodex skandalından sonra Vebitcoin borsası da işlem yapmayı durdurdu.
  • Türk kripto para borsası, finansal zorluklar nedeniyle ticareti aniden durdurduğunu açıkladı.

Vebitcoin web sitesinde yapılan açıklamada, “Kriptoya olan son ilgi nedeniyle, işlemlerimiz beklenenden çok daha yoğun hale geldi. Bu durum bizi mali açıdan yönetilmesi zor bir hale getirdi, bunun için üzgünüz.” ifadeleri kullanıldı. Borsa yetkilileri kapsamlı açıklamanın daha sonra yapılacağını belirtti.

Binance indirim kodu

Vebitcoin Nedir?

Bu karar Vebitcoin’i, Thodex’in Çarşamba günü ticareti durdurmasının ardından kepenkleri indiren ikinci Türk borsası haline getiriyor. Thodex borsası da önce bir dış yatırıma ve daha sonrasında da siber saldırılara atıfta bulunarak ticareti durdurmuştu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vebitcoin, ülkedeki küçük kripto borsalarından biridir. Borsanın günlük ticaret hacmi dün 60 milyon Dolar seviyesinde idi. Karşılaştırma için Thodex’in günlük ticaret hacmi son işlem gününde 585.5 milyon Dolardı. Ülkenin en büyük borsalarından biri olan Paribu, bugün 1 milyar Dolarlık ticaret hacmi kaydetti.

Bitcoin ticareti, Vebitcoin’in dünkü günlük hacminin %56’sını oluşturdu; ardından da %10 ile XRP ve %6 ile Stellar geldi.

Açıklamadan kısa bir süre sonra, Türk mali suçlar gözlemcisi MASAK, Vebitcoin ile ilişkili ülkedeki tüm banka hesaplarını dondurdu; şirket ve yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

Thodex aleyhine açılan davada yedi kişiyi temsil eden avukat Mertcan Bayraktar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, banka hesaplarının dondurulmasının, davacıları korumak için gerekli ilk adım olduğunu söyledi. Bayraktar, ayrıca, “Bu hafta, Türk kripto para endüstrisi için trajik bir hafta oldu.” diye ekledi.

Vebitcoin ve BitGo Gerçekten Ortak mı?

Türkiye’de Thodex ve Vebitcoin de dahil olmak üzere 31 kripto borsası var. Müşteri kazanmak için, doğru olmasa bile, küresel bir markayı “ortak” olarak tanıtmak bu borsalara yardımcı oluyor.

İlgili Haber:  Bitcoin’in Yükseliş Eğilimi Kripto Piyasalarını Güçlendiriyor

Vebitcoin, şirketin web sitesinde, California merkezli dijital varlık güvenliği şirketi BitGo’nun “Türkiye ortağı” olduğunu belirtiyor. Ayrıca 4 Haziran 2020 tarihinde şirket tarafından atılan bir tweette, “Vebitcoin, dünyanın en önemli soğuk depolama kripto para bankası olan BitGo’nun Türkiye ortağıdır.” ifadesi yer alıyor.

Ancak BitGo sözcüsü, Vebitcoin’in yalnızca sıcak cüzdan istemcisi olduğunu, kesinlikle ortakları olmadığını açıkladı ve “Vebitcoin, muhtemelen bizimle olan ilişkisini abartarak lanse etti.” dedi.

BitGo sözcüsü, ayrıca BitGo sigortasının yalnızca kendilerinin neden olduğu bir zararı karşıladığını ve bunun Vebitcoin ticaretiyle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Sigorta, Vebitcoin’in neden olduğu bir zararı karşılamayacağını açıkça belirtti.

Sonuç olarak, Vebitcoin’in Türk müşterileri Kaliforniya’dan herhangi bir ödeme beklememelidir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar