8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Türkiye, Kripto Para Borsalarını Düzenleyecek: İşte Detayları

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Thodex ve Vebitcoin borsaları geçen hafta ani bir şekilde kapandıklarını açıkladı. Bu iki borsanın çöküşü, Türkiye’deki düzenleyicileri harekete geçirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İki kripto borsasının başarısızlığı, Türkiye makamlarının ülkedeki kripto para çerçevesini yeniden düşünmesine neden oldu.
  • Borsalar için yeni düzenlemeler Mayıs ayında yürürlüğe girebilir.

Türkiye hükümeti, geçtiğimiz hafta iki önemli borsa ani bir şekilde kapandığını açıkladıktan sonra kripto para saklama hizmetleri için bir merkez bankası oluşturmayı planlıyor.

Binance indirim kodu

Thodex ve Vebitcoin Çöküşleri, Yetkilileri Harekete Geçirdi

Bloomberg’in bugün yayınladığı bir rapora göre yetkililer, borsalardan belirli bir miktar nakit tutmalarını ve borsa yöneticileri için kimlik bilgilerini detaylı bir şekilde açıklamalarını talep edebilir. Bu uygulama, borsalar yükümlülüklerini yerine getiremediğinde Türk kripto para yatırımcılarının karşı karşıya kalabileceği riskleri sınırlamayı hedefliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçen hafta Bitcoin borsası Thodex aniden ticareti durdurdu ve müşterilerin para çekme işlemlerini engelledi. Borsada çok sayıda dolandırıcılık şüphesi ortaya çıktı; ancak diğer yandan CEO Fatih Faruk Özer, bunun bir siber saldırı nedeniyle kaynaklandığını iddia etti.

Hükümet, Özer’in açıklamalarına güvenmedi; pek çok şirket personelini gözaltına aldı, bilgisayarlara el koydu ve banka hesaplarını dondurdu. Ayrıca CEO’nun Arnavutluk’tan iadesi için harekete geçildi.

Bu gelişmenin ardından çok süre geçmeden rakip bir borsa olan Vebitcoin de kripto ticaretini durdurduğunu açıkladı; ve yoğun işlemlerin şirketi mali açıdan zor bir duruma soktuğunu iddia ederek kullanıcı hesaplarını kilitledi. Hükümetin mali suçlar gözlemcisi MASAK, Vebitcoin’e ait banka hesaplarını da dondurdu ve olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bitcoin ve Türkiye

Tüm bunlar, Bitcoin ticaretinin popüler olduğu Türkiye’deki kripto para için oldukça hareketli bir dönemde geliyor. Bu ayın başlarında, Türkiye Merkez Bankası kripto para ödeme işlemcilerinin kullanımını yasaklamıştı. Bu hareket, Binance gibi yabancı borsaların faaliyet göstermesini zorlaştırdı. Çünkü artık Türk Lirasını yatırmak ve çekmek için yerel ödeme hizmetlerini kullanamayacaklar.

İlgili Haber:  Ethereum 2020'de Yeni Bir Rekor Kırdı

Ancak bu borsalar, yasağa tâbi olmayan Türk bankalarıyla ortaklık yapabilirler. Bu nedenle de Türk bankalarıyla mevcut ilişkileri olan yerel kripto borsaları bu karardan fazla etkilenmedi.

Ancak Thodex ve Vebitcoin’in kapanması, Türk kripto borsalarına ek inceleme getirebilir ve hükümeti yeni düzenlemeler yapmaya zorlayabilir.

2020 yılında yapılan bir tüketici anketi, Türkiye’deki insanların %16’sının Bitcoin kullandığını ortaya çıkardı. Bu, Bitcoin kullanan Amerikalıların oranından iki kat daha fazla. Türkiye’deki en büyük borsa olan Paribu, son 24 saatte, Binance.US ve Bitstamp ile yaklaşık aynı seviyede – 858 milyon Dolarlık – işlem hacmi kaydetti. BTC Turk ve Paritex borsalarının günlük işlem hacimleri ise yarım milyar Dolara yaklaştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar