26 Mayıs 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Türkiye Merkez Bankası Başkanı: Kripto Düzenlemeleri İki Hafta İçinde Hayata Geçirilecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Türkiye’de kripto kullanıcıları için zor bir hafta oldu. Ama nihayet bazı iyi haberler gelmeye başladı: Hükümet, mutlak bir kripto yasağı getirmeyecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Türkiye Merkez Bankası Başkanı, hükümetin kripto parayı yasaklamak gibi bir niyeti olmadığını söyledi.
  • Kripto para ile ilgili tam teşekküllü düzenlemeler iki hafta içinde hayata geçirilecek.

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Cuma günü yaptığı açıklamada, iki hafta içinde geniş kapsamlı bir kripto para düzenlemesini duyurmayı planladıklarını söyledi. Kavcıoğlu, mutlak bir yasaklama olmayacağını da ekledi.

Binance indirim kodu

Temel Amaç: Ekonomiyi Korumak

Şahap Kavcıoğlu, TRT’de yaptığı açıklamalarda, “Kriptoyu yasaklayarak hiçbir şeyi çözemezsiniz ve bizim de bunu yapmaya niyetimiz yok.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kavcıoğlu, düzenlemenin neleri içereceğini detaylı bir şekilde belirtmedi. Ancak yasanın, kriptonun yasal tanımını netleştireceğini ve kurumların kriptoyu nasıl depolaması gerektiği konusunu detaylı olarak açıklayacağını dile getirdi.

Kavcıoğlu, kripto para dolandırıcılıkların önüne geçilmesi için düzenlemelerin gerekli olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası Başkanı, ayrıca, geçen hafta ödeme işlemcilerinin (PayPal’ın Türkiye’deki muadilleri) kripto paraya dair hizmetlerinin yasaklanma kararının, ödeme ağları üzerindeki hükümet denetimini yeniden sağlamak adına zaruri olduğunu belirtti. Ödeme işlemcilerinin, yasaktan etkilenmeyen bankaların aksine zayıf bir altyapıya sahip oldukları dile getiriliyor.

Türkiye’de İki Kripto Borsası Kapandı

Kavcıoğlu’nun açıklaması, Türkiye’de kripto para için oldukça kritik bir zamanda geliyor. Bu hafta iki kripto borsası, Thodex ve Vebitcoin, aniden ticareti durdurdu ve müşterilerinin para çekmesini engelledi.

Thodex’in bazı müşterilerini temsil eden avukat Oğuz Evren Kılıç, dijital varlıklarla ilgili düzenlemelerin yatırımcıları korumak adına geciktiğini ifade etti. Kılıç, aynı zamanda, bu tür bir düzenlemenin, iki borsanın kapanmasının ardından oluşan yüksek medya baskısının önüne geçebileceğini söyledi.

İlgili Haber:  2021'de Kripto Vergi Alanını Ne Bekliyor

Ancak büyük bir Türk kripto borsasında hukuk müşaviri olan Mehmet Türkarslan konu ile ilgili verdiği demeçte, “Borsa kapanmaları, hükümeti mantıklı bir yaklaşımdan uzaklaştırmamalı. Doğru yapıldığında kripto düzenlemesi ülke ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.” dedi. Bitexten borsası kıdemli araştırmacısı Agah Selim Sesli de bu durumun, Türkiye kripto endüstrisine yeniden güven duyulmasına ön ayak olabileceğini ifade etti.

Sesli, yeni düzenlemenin, kripto borsaları ile ilgili lisans ve bazı standart şartlar getirmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Bu, ülkedeki 31 kripto borsasından bazılarının, hükümet standartlarını karşılayamadıkları takdirde “ticareti durdurmaları” anlamına gelebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar