27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Türkiye Merkez Bankası, Kripto Para ile İlgili Raporunu Açıkladı: İşte Detaylar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından TBMM’ye sunulan bir rapor, bankanın Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili endişelerine ışık tutuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Türkiye, kripto para ile ilgili yeni düzenlemeleri bekliyor.
  • Merkez Bankası tarafından TBMM’ye sunulan yeni bir rapor ise Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili çeşitli endişelere ışık tutuyor.
  • Merkez Bankası, Bitcoin’in çevresel etkisine ilk kez vurgu yapıyor.

Kripto para düzenlemeleri ile ilgili diğer devlet kurumlarıyla entegre bir şekilde çalışan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kripto para ile ilgili ayrıntılı raporunu TBMM’ye sundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Raporda, Bitcoin’in Çevresel Etkisine Vurgu Yapıldı

Merkez Bankası, söz konusu raporda, ilk kez Bitcoin ve diğer kripto paraların çevresel etkisine vurgu yaptı. “Mayıs 2021” başlıklı rapor, henüz halka açık değil; ancak detaylar, yerel medya kuruluşu Bloomberg HT tarafından paylaşıldı.

Türkiye, şu anda kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler oluşturma sürecinde. Düzenleyici kurumlar, kripto paranın bir ödeme aracı olarak kullanımını geçtiğimiz günlerde yasakladı. Öte yandan yetkililer, kripto paranın tamamen yasaklanmayacağını açıklayarak ülkedeki kripto kullanıcılarının içini bir nebze olsun rahatlattı.

Merkez Bankası tarafından sunulan yeni raporda, kripto para tarihine ve yapısına vurgu yapıldı. Ayrıca Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili çeşitli riskler listelendi. Söz konusu raporda, özellikle kripto para ile ilgili çevresel kaygıların altı çizildi.

Merkez Bankası yayınladığı raporda konu ile ilgili, “Kripto para madenciliği, küresel ısınmayı artıran yüksek enerji tüketimine yol açıyor.” ifadelerini kullandı.

Çevresel Kaygılar Kripto Para Piyasasını Çöküşe Sürükledi

Türkiye Merkez Bankasının da vurguladığı çevresel kaygılar, iki hafta önce başlayan kripto çöküşünün arkasındaki temel itici güç oldu. Şubat ayında şirketinin 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklayan Tesla CEO’su Elon Musk, 12 Mayıs’ta, çevresel kaygılar nedeniyle Bitcoin’i artık bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmeyeceğini duyurdu.

İlgili Haber:  ABD Hazinesi, 3.5 Trilyon Dolarlık “Uzlaşma Yasasına” Kripto Raporlama Kurallarını da Dahil Etmek İstiyor

Bu açıklamanın ardından yükselen eleştiriler ise madencilik firmalarını, “enerji kullanımı şeffaflığını teşvik etmek ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmak” için MicroStrategy CEO’su ve Bitcoin tutkunu Michael Saylor’un liderliğinde “Bitcoin Madencilik Konseyi”ni kurmaya zorladı.

Türkiye’deki kripto para düzenlemelerinin nasıl bir şekil alacağı henüz net olarak belli değil. Ancak Merkez Bankasının son raporu, politika yapıcıların bundan böyle sürdürülebilirlik sorunlarını ve Bitcoin’in çevresel etkilerini de konu ile ilgili değerlendirme yaparken göz önüne alacağını gösteriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar