11 Ağustos 2022, Perşembe
25.7 C
İstanbul

Türkiye’deki Kripto Borsaları, 10.000 TL’den Fazla İşlem Yapan Herkesi Devlete Bildirecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Türkiye’de yakında çıkacak kara para aklamayı önleme düzenlemeleri kapsamında, kripto para borsalarında 10.000 Türk Lirasının üzerinde işlem yapan herkes yasal olarak bildirim yapmak zorunda olacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Türk kripto para borsaları, 10.000 Türk lirasını (1.200 Dolar) aşan işlemleri hükümete bildirecek.
  • Türkiye kripto sektörü, bu eşiğin 75.000 Türk Lirası (9.100 Dolar) olmasını bekliyordu.
  • Hükümet, düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceğini veya sınırın nasıl hesaplandığını henüz açıklamadı.

Türkiye’deki kripto para borsaları, 10.000 Türk lirasından (1.200 Dolar) fazla alım satım yapan veya yatırım yapan herkesi hükümetin mali suç dairesine bildirmek zorunda kalacak.

Binance indirim kodu

Raporlama Limiti: 10 Bin TL

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, dün gece televizyon kanalı CNN Türk’te yakında çıkacak olan kripto düzenlemesine dair açıklamalar yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hükümetin bu eşiği nasıl hesaplayacağını veya düzenlemelerin ne zaman yürürlüğe gireceğini belirtmeyen Elvan, söz konusu eşik aşıldığında borsaların bu müşterileri bildirmek için 10 gün süreleri olacağını dile getirdi.

Elvan, ülkenin kripto kara para aklamayı önleme yasalarının, çoğunlukla dünyanın standart belirleyicisi olan Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yayınlanan son yönergelere göre modellendiğini açıkladı.

Türkiye hükümeti ayrıca kripto müşterilerini korumak için de düzenlemeler yapacak. “İnsanlar kendilerini kripto konusunda eğitmeli.” ifadesini kullanan Bakan Elvan, “Kriptoya yatırım yapan vatandaşlara kripto paranın ne olduğunu sorduğumda çoğu zaman hiçbir fikirleri olmuyor.” diye ekledi.

Kripto Sektörü, Limiti Düşük Buldu

Öte yandan 10.000 TL’lik eşik, Türkiye kripto sektörü tarafından sürpriz olarak tanımlandı. Türk kripto endüstrisi, raporlama limitinin 75.000 Türk Lirası (9.100 Dolar) olmasını bekliyordu.

Büyük bir Türk kripto borsasında hukuk müşaviri olan Mehmet Türkarslan konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bunun nedeni, ülkenin mali soruşturma kurumu MASAK’ın uzun süredir, belirsiz bir ‘diğer’ kategorisine giren finansal araçlar için 75.000 Türk Liralık raporlama limiti uygulaması idi. Kripto borsaları bu sınıflandırmanın kendileri için de uygulanacağını düşünüyordu. Ancak görünen o ki; öyle olmadı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Tayland’dan Gelen Haber Kripto Endüstrisini İkiye Böldü: DeFi Piyasasına Düzenleme Gelebilir

Hükümet iki hafta önce, kripto ile ilgili kapsamlı düzenlemelerin bu hafta sonuna kadar uygulamaya gireceğini açıklamıştı. Ancak Bakan Elvan, kripto paranın hassas bir konu olduğunu ve hükümetin işleri aceleye getirmek istemediğini belirtti.

Geçen ay iki Türk kripto borsası, Thodex ve Vebitcoin, bir gecede ortadan kayboldu ve müşterilerinin yüz milyonlarca Dolarlık fonlarını kilitledi. Bu, ülkede toptan bir kripto yasağı korkusu uyandırsa da Bakan Elvan, hükümetin kriptoyu tamamen yasaklama gibi bir niyetinin olmadığını yineledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar