23 Mayıs 2022, Pazartesi
17.7 C
İstanbul

Türkiye’deki Kripto Para Düzenlemeleri Yürürlüğe Girdi: İşte Yeni Sistem

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Türkiye kripto endüstrisi bu ay yeni düzenlemelerle karşı karşıya kaldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Türkiye hükümeti, kripto para borsalarını kara para aklama ve terörizm finansmanını önleme düzenlemelerine tabi tuttu.
  • Türkiye’deki borsalar, KYC uygulamalarını seviyelendirmeli ve şüpheli ticaret faaliyetlerini, tıpkı bankalar gibi, hükümete bildirmelidir.

Türkiye hükümeti, ülkenin kara para aklama ve terörizm finansmanını önleme düzenlemelerine tabi olan firmalar listesine kripto para borsalarını da ekledi.

Binance indirim kodu

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Düzenleyici değişiklik, kararnamenin dün Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte yürürlüğe girdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hükümet, yeni yasa ile birlikte ülkedeki 31 kripto borsasını, mali gözlemci MASAK tarafından belirlenen sıkı düzenlemelere tabi tutacak.

MASAK, zaman zaman Türkiye’deki kripto para borsalarından müşteri listesi talep ederek gündeme geldi. Büyük bir Türk kripto borsasında hukuk müşaviri olan Mehmet Türkarslan, artık MASAK’ın kripto para borsalarını “bankalar gibi” ele alacağını açıkladı.

Bugünden itibaren kripto borsalarının ikamet ve kimlik belgeleri talep etmesi; ayrıca bu belgelerin geçerliliğini periyodik olarak kontrol etmesi gerekiyor.

Buna ek olarak borsalar, hükümet tarafından yaptırım uygulanan veya kara listeye alınan herhangi bir müşterisini engellemek, şüpheli ticaret faaliyetlerini bildirmek ve kurumsal müşterilere sağlanan hizmetler hakkında hükümete bilgi vermek zorunda olacak.

Yeni Düzenlemeler de Gelecek

Dün yürürlüğe giren düzenleme, hükümetin önümüzdeki hafta sonuna kadar geleceğini söylediği daha kapsamlı bir kripto düzenlemesinin ilk parçası olarak değerlendirilebilir. İlerleyen günlerde gelecek düzenlemenin ise, ABD’deki gibi, vergilendirme politikalarına odaklanması bekleniyor.

Bu düzenleyici adımlar ilk olarak üç hafta önce atılmaya başladı. Merkez bankası günlük ödemelerde kripto para kullanımını yasakladı ve PayPal benzeri ödeme işlemcilerinin kripto ile hizmet vermesini kısıtladı.

Öte yandan Türkiye kripto sektöründeki pek çok isim, bu düzenlemelerin hükümetin kriptoyu resmi olarak tanıdığı anlamına geldiğini söyleyerek uzun vadede olumlu bir gelişme olduğu yorumunu yaptı.

İlgili Haber:  Dogecoin ve Elon Musk ile İlgili Bahisler Açıldı

Türkarslan, daha önce hiç kripto para borsalarına açıkça atıfta bulunmayan Türkiye hükümetinin “kripto varlık platformları” ve “kripto varlık hizmet sağlayıcıları” tanımını kullanmasının altını çizdi. Avrupa Birliğinin de kripto para düzenlemeleri yaparken aynı tanımı kullandığı belirtildi.

Yönetmelik, ülkede faaliyet gösteren iki büyük kripto borsasının aniden kapanmasını takiben yürürlüğe giriyor. Thodex ve Vebitcoin borsaları geçen hafta aniden ticaret faaliyetlerini durdurduklarını ve müşteri fonlarını kilitlediklerini açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar