Türkiye’deki Kripto Para Düzenlemeleri Yürürlüğe Girdi: İşte Yeni Sistem

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Türkiye kripto endüstrisi bu ay yeni düzenlemelerle karşı karşıya kaldı.

Haberin Özeti

  • Türkiye hükümeti, kripto para borsalarını kara para aklama ve terörizm finansmanını önleme düzenlemelerine tabi tuttu.
  • Türkiye’deki borsalar, KYC uygulamalarını seviyelendirmeli ve şüpheli ticaret faaliyetlerini, tıpkı bankalar gibi, hükümete bildirmelidir.

Türkiye hükümeti, ülkenin kara para aklama ve terörizm finansmanını önleme düzenlemelerine tabi olan firmalar listesine kripto para borsalarını da ekledi.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Düzenleyici değişiklik, kararnamenin dün Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte yürürlüğe girdi.

Hükümet, yeni yasa ile birlikte ülkedeki 31 kripto borsasını, mali gözlemci MASAK tarafından belirlenen sıkı düzenlemelere tabi tutacak.

MASAK, zaman zaman Türkiye’deki kripto para borsalarından müşteri listesi talep ederek gündeme geldi. Büyük bir Türk kripto borsasında hukuk müşaviri olan Mehmet Türkarslan, artık MASAK’ın kripto para borsalarını “bankalar gibi” ele alacağını açıkladı.

Bugünden itibaren kripto borsalarının ikamet ve kimlik belgeleri talep etmesi; ayrıca bu belgelerin geçerliliğini periyodik olarak kontrol etmesi gerekiyor.

Buna ek olarak borsalar, hükümet tarafından yaptırım uygulanan veya kara listeye alınan herhangi bir müşterisini engellemek, şüpheli ticaret faaliyetlerini bildirmek ve kurumsal müşterilere sağlanan hizmetler hakkında hükümete bilgi vermek zorunda olacak.

Yeni Düzenlemeler de Gelecek

Dün yürürlüğe giren düzenleme, hükümetin önümüzdeki hafta sonuna kadar geleceğini söylediği daha kapsamlı bir kripto düzenlemesinin ilk parçası olarak değerlendirilebilir. İlerleyen günlerde gelecek düzenlemenin ise, ABD’deki gibi, vergilendirme politikalarına odaklanması bekleniyor.

Bu düzenleyici adımlar ilk olarak üç hafta önce atılmaya başladı. Merkez bankası günlük ödemelerde kripto para kullanımını yasakladı ve PayPal benzeri ödeme işlemcilerinin kripto ile hizmet vermesini kısıtladı.

Öte yandan Türkiye kripto sektöründeki pek çok isim, bu düzenlemelerin hükümetin kriptoyu resmi olarak tanıdığı anlamına geldiğini söyleyerek uzun vadede olumlu bir gelişme olduğu yorumunu yaptı.

Türkarslan, daha önce hiç kripto para borsalarına açıkça atıfta bulunmayan Türkiye hükümetinin “kripto varlık platformları” ve “kripto varlık hizmet sağlayıcıları” tanımını kullanmasının altını çizdi. Avrupa Birliğinin de kripto para düzenlemeleri yaparken aynı tanımı kullandığı belirtildi.

Yönetmelik, ülkede faaliyet gösteren iki büyük kripto borsasının aniden kapanmasını takiben yürürlüğe giriyor. Thodex ve Vebitcoin borsaları geçen hafta aniden ticaret faaliyetlerini durdurduklarını ve müşteri fonlarını kilitlediklerini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend