Türkiye’den Amazon’da Satış Yapmak – Amazon FBA Deneyimlerim, Düzenli Güncellenir

Umut tarafından tarihinde yayınlandı

Amazon FBA programı ile Türkiye’den Amazon’da satış yapmak nasıl olur ve Amazon üzerinde ürün satışını deniyorum. Bunu şimdilik bir oyun bir hobi gibi görüyorum. Bir hedef koydum kendime ve ona ulaşmaya çalışıyorum. İlk kez yaptığım bir iş olduğu için adım adım ve yavaş ilerliyorum. Her adımda yeni bir şeyler öğreniyorum. Halen daha yolun başındayım. Ürün örneği elime geçti. Daha toplu sipariş vermedim.

Türkiye’den Amazon’da Satış Yapmak

Şimdi size başından itibaren yaşadıklarımı anlatayım. İlgisini çeken olursa yardımcı olabilir.

HEDEFİM ŞU: Minimum %10 kar marjlı bir ürün bulup bunu satabilmek. Zarar etmeden Amazon FBA hem öğrenmek hem deneyimlemek.

 • 12 Haziran 2018: Aylık 39$’a Amazon Seller Pro hesabı açtım. Fakat hesabım onaylandıktan sonra halen Amazon.com üzerinde ürün listeleyemediğimi gördüm. Meğer 39$ ödemek yetmiyormuş. Pasaport kopyanızı ve banka hesap hareketlerinizi de tarayıp göndermeniz gerekiyormuş. Dökümanların İngilizce‘sini istiyorlar. Pasaport kolay. Gönderdim ve hemen onaylandı. Ancak banka hesap hareketlerim onaylanmadı. Çünkü Türkçe göndermiştim. Bankaya gittim, İngilizce hesap hareketi dökümü istedim. Iıh. Olmadı. Hem Garanti hem QNB’ye gittim, iki bankadan da Amazon’un istediği şekilde İngilizce bir hesap dökümü alamadım. Son ihtimal olarak bankadan aldığım Türkçe hesap dökümünü yeminli tercümanda İngilizce’ye çevirdim ve sonra notere götürüp tasdiklettim. Toplam 250 TL tuttu. Daha sonra Amazon’a gönderdim. Anında onaylandı. Ve evet şimdi milyonlarca Amerikalı’ya ürün satma imkanım var. Ayda 39$. Yani yaklaşık 200 TL. Bu paraya hiç bir yerde milyonlarca müşteri bulamam.
 • 13 Haziran 2018: Ürün araştırması için Jungle Scout diye bir chrome eklentisi var. Onu satın aldım. Ürünlerin aylık satış rakamlarını, kar oranlarını vs gösteriyor. Toplam ücreti 97$. Pahalı ama lazım.
 • Haziran-Ağustos 2018: Hesabı açtım. İyi güzel ama ne satacağım? Bir ürün bulmam lazım. İşte bu 2 aylık süre ürün araştırması ile geçti. 2 ay boyunca pek çok kategoride pek çok ürün inceledim. Beğendiğim, satabileceğimi düşündüğüm ürünleri bir excele kaydettim. Ürün aramalarımı Alibaba üzerinde yaptım. Nihayet bir firma ile bir kadın cüzdanı üzerinde anlaştık. Ben adında bir Çinli. Hatta sohbetimiz baya ilerledi. Dünya kupasından falan konuştuk. Öncelikle bana demo göndermelerini istedim. Çin’den İstanbul’a demo ürün maliyeti 59$ tuttu. Ürünün üzerine “Sample” yani örnek yazmalarını istedim. Çünkü belli olmuyor, gümrüğe takılabiliyor. Tabii bu ürün henüz Amazon’da yok. İlk kez üretileceği için 1 hafta üretimi bekledim. 3 günde de Aramex ile ürün elime ulaştı. Alibaba’daki satıcılarla görüşürken şunlara muhakkak dikkat etmek lazım;
  • Açıkca ne iş yaptığınızı söyleyin. Ben Amazon FBA için ürün aradığımı söyledim. Zaten adamlar anlıyor. Ben demeden o söyledi.
  • Pazarlık yapın. Ürünün ilk fiyatı 4.50$ idi. Bunu pazarlıkla 3.50$‘a kadar indirdim. Bu fiyattan da aşağısına inemeyeceğini söyledi.
  • Alibaba tüm görüşmeleri kendi platformu üzerinde yapmamızı söylüyor güvenlik için. Doğru. Ama ben Whatsapp üzerinden yaptım. Sadece alım kısımlarını Alibaba’da yaptım.
  • Demo üründe birkaç yerde hoşuma gitmeyen şeyler vardı. Dikiş yeri mesela sağlam değildi vs.. Bunları muhakkak söyleyin. Toplu üretimde hepsini düzelteceğini söyledi.
 • 2 Ağustos 2018: Demo ürün elime geçti.
 • 3 Ağustos 2018: Ürün fotoğraf çekimi için birilerini bulmam lazım. Kendi çekeceğim fotoğraflar iyi olmaz. İnstagram’da ürün çekimi vs diye arattım, çıkan profillere mail attım teklif almak için ama dönen olmadı.
 • 6 Ağustos 2018: Bir an önce ürün fotoğrafı çekmem lazım ama internetten kimseyi bulamadım. Aklıma evin yakınındaki fotoğraf stüdyosu geldi. Şansımı deneyeyim dedim. Aldım cüzdanı yanıma ve fotoğrafçıya gittim. Ürün fotoğrafı çekiyorlarmış. 80TL ücreti. Boşuna internette aramakla zaman kaybetmişim. Bazen bazı şeyler hemen yanı başımızda. Neyse adamla anlaştık ama cüzdanın içinde kart vs olması lazım ki dolu gözüksün. Demo kartlar var onlardan bulmanız lazım dedi. Nereden bulabilirim? Bilmem dedi. Tamam dedim, cüzdanı fotoğrafçıda bıraktım ve yakındaki AVM’ye gittim. Koçtaş’ta demo kredi kartı benzeri kartlar aradım : ). Hiç bir yerde bulamadım. Tam ümidimi kaybetmişken karşıma D&R çıktı. Dur dedim belki burada oyun kartları vs vardır. Hakkaten de vardı. Tam aradığım gibi renkli renkli oyun kartları. 19TL paketi. Aldım ve fotoğrafçıya gittim. Adam sağolsun 20’ye yakın fotoğraf çekti. Fotoğrafları email adresime gönderttim ve eve geldim. Fotoğrafın bana toplam maliyeti 99TL oldu.
 • 6 Ağustos 2018: Elimdeki demo ürünü Amazon’a nasıl ekleyebilirim diye bir deneyeyim dedim. Create new product listing deyince aradığım ve ürünümü listelemek istediğim kategori (Clothing, Shoes & Jewelry) çıkmadı nedense. Google’da aratınca Amazon’da bazı kategorilerin hassas olduğu ve bir ön onay sonucunda ürün eklemeye izin verdiklerini öğrendim. Meğer Clothing, Shoes & Jewelry kategorisi de bu şekilde ön onay isteyen bir kategoriymiş. Diğer kategorilere de ekleyebilirdim ama Jungle Scout üzerinde gördüğüm tüm kadın cüzdanları bu kategorideydi. Dolayısıyla diğer kategorilerde çok iyi bir satış elde edemeyebilirim. Amazon destek ekibine mail attım. Bu kategoriye nasıl ürün ekleyebilirim diye. Dönüşlerini bekliyorum, bakalım ne diyecekler.
 • 7 Ağustos 2018: Cüzdan başına 3.5$’da kesin olarak anlaştık Ben’le. Barkodlar için de ekstra 10$ istedi. Ok dedim. Kutular ücrete dahilmiş. Şimdi barkod üretip ona göndermem lazım.
 • 11 Ağustos 2018: Çinli satıcı dostum Ben ürünlerin seri üretimine başlayabileceklerini söyledi. 400 tane üretecekler. Ödemeyi yaparsanız hemen başlayalım dedi. Ben barkodları hazırlayıp kendisine bilgi vereceğimi söyledim. Bugün barkodlarla ilgili biraz araştırma yaptım. Şimdi Amazon diyor ki benim depoma gönderdiğin her ürün için barkod kullanman lazım. ABD ve Kanada’da satılan ürünler için UPC kodu dedikleri koddan kullanmak gerekiyormuş. Google’da “how to buy UPC code” diye aratırsanız bir sürü site gelecektir. Tanesini birkaç dolardan eBay’de bile satıyorlar. Fakat şöyle bir durum var. Amazon diyor ki bana göndereceğin UPC kodlar muhakkak GS1 veritabanında olmalı. GS1 bu tür kodları üreten tabiri caizse TEKEL bir firma. Türkiye’de de şubeleri var. Amazon sadece GS1’den alınan kodları kabul ediyor. Yani ileride ürününüzü GS1 veritabanında kontrol edip o kodu bulamazsa sitesinden kaldırabilir ve hesabınızı askıya alabilir. Şu ana kadar Amazon’un bu konuda çok katı olmadığını ama ileride olacağını söylüyorlar. Ben şimdi işin başındayım. Madem bir iş yapıyorum, sağlam yapayım ve gidip GS1’den satın alayım dedim. Ama sonra vazgeçtim. Şundan dolayı, GS1’in websitesine girip satın al dediğinizde sizi IP’nizden ötürü Türkiye GS1 sitesine yönlendirin. Türkiye GS1 sitesi üzerinde de UPC kod alabilmek için bir başvuru formu doldurup, noterden imzalatıp 2000 liracık karşılığında kod alabiliyorsunuz. Düşünseniz dandik bir kod için noterden imza istiyorlar. Artı Türkiye’de kurulu vergi levhası olan bir firmanızın olması lazım. Yoksa alamıyorsunuz. İşte bildik bürokrasimiz. Bununla hayatta uğraşmam ben diyip VPN ile GS1 sitesine girdim. Kayıt başvuru formunu online dolduruyorsunuz ve sizden hiç bir ticaret sicil no, vergi levhası, noter onayı gibi saçma sapan şeyler istemiyorlar. Sadece formu dolduruyorsunuz ve çıkan sayfada kredi kartı bilgilerinizi girip kodu satın alıyorsunuz. Ben ödeme sayfasına gelince biraz düşündüm. Toplam 250$ istiyor. Yani bugünkü kurdan 1600 TL!. Henüz işin başındayım. Forumlarda biraz araştırma yaptım. Herkes eBay benzeri yerlerden birkaç dolara alıyor. İleride işi büyütürsem o zaman GS1’den alırım dedim ve kapattım. Sonra gidip https://speedybarcodes.com üzerinden 10$ karşılığında 5 tane UPC kod aldım. Şimdi 400 tane ürün için 5 kod yeter mi diyeceksiniz. Yetiyor. Hatta 1 tane bile yetiyor. Eğer aynı ürün ise hepsine aynı kodu kullanabiliyorsunuz, ama farklı renk ya da stil varsa onlar için ayrı bir kod kullanmanız lazım. Örneğin ben 400 tane cüzdan satacağım. Bunların 200’ü kırmızı, 200’ü mavi. Dolayısıyla benim sadece 2 tane UPC koda ihtiyacım var. Böyle yani. Şimdi gidip Amazon’a bu kodları yüklemem lazım. Gelişme olursa aktaracağım.

Bu arada Çinli satıcı ile de bir yandan görüşmelerim devam ediyor. Ben’e bugünkü görüşmemizde şunları söyledim;

 • Her bir cüzdan için kutu maliyeti ne olur.
 • Private labelling yapacağım için barkod maliyeti ne olur.
 • Bir de gönderimi DDP olarak yaparsam maliyeti ne olur. Ürünün Çin’den Amerika’ya 3 tür gönderim tipi var.
  • EXW: Tüm gönderim sorumluluğu sizde. (Önerilmiyor)
  • FOB: Ürünün gönderim sorumluluğu %50 sizde, %50 satıcıda. Yani satıcı ürünü Çin’deki fabrikadan Amerika’daki limana kadar gönderiyor. Amerika’daki limandan alıp Amazon depolarına göndermek sizin işiniz. (Öneriliyor)
  • DDP: Ürünün tüm gönderim sorumluluğu satıcıda. Yani satıcı ürünü Çin’deki fabrikadan Amerika’daki Amazon deposuna kadar götürmekle sorumlu. Tabi maliyeti diğerlerine göre daha fazla. (Öneriliyor – ben bunu seçeceğim)
 • 15 Ağustos 2018: Son güncellemeleri aktarayım. Ben ile görüşmemizde kutular için ek ücret almayacaklarını söyledi. Kutu da baya güzel. yalnız üzerinde başka bir firmanın logosu vardı. Onu kaldırmasını söyledim. Benden şimdi Amazon depo adres bilgisi bekliyor. Akşam ya da yarın ürünü Amazon’a yükleyip Ben’e gönderecem. Yalnız şöyle bir sorunum var: ben bu işe giriştiğimde dolar kuru çok düşüktü! Şimdi 7TL seviyelerinde! O yüzden biraz ağırdan alıyorum, düşerse benim için daha iyi.
 • 03 Eylül 2018: Bu işe başladığımda dolar 3-4 civarlarındaydı. Şimdi ise neredeyse 7TL! O yüzden mecburen doların biraz düşmesini bekleyeceğim. Çinli üretici Ben ile de konuştum. O da Türkiye’deki ekonomik durumun farkında olduğunu, tekrar iş yapmak istersem her zaman yardımcı olabileceğini söyledi. Kendisine dolar düşünceye kadar projeyi bekleteceğimi söyledim. Dolar düşünce görüşmek üzere!
 • 30 Eylül 2018: Tekrar selam! Yaklaşık 1 haftadır Ben ile Whatsapp’tan yazışıyoruz. Çok güzel bir ürün gösterdi bana. Açıkçası bu çok daha içime sindi. Önceki ürünü bırakıp bunu satmaya karar verdim. Maliyeti diğerinden daha fazla ama olsun, eğer satarsa getirisi daha fazla olacak. Ürünün maliyeti 8.8$. Toplam 200 adet sipariş vereceğim. Toplam 1760$. Ekstra 20$ barkodlar için vereceğim. Deniz yoluyla olursa 650$, hava yoluyla olursa 1200$ kargo maliyeti var. Deniz yolunu seçiyorum. 30 günde gelecek. DDP olacak. Yani Çin’den çıkıp doğrudan Amazon deposuna gidecek, tüm gümrük vs giderleri bu rakama dahil. Ayrıca ürüne logomu basacaklar, poly bag içine koyacaklar. Ve bir de profesyonel fotoğraflarını çekip bana gönderecekler. Aşağıda gider tablosuna bakabilirsiniz. Gelişmelerle birlikte olacağız :)
 • 02.10.2018: Ben ile anlaştık. 1760$ gönderdim. Yaklaşık 10.600TL. Seri üretime yarın başlayacaklar. Toplam 200 adet. 100 adet mavi, 100 adet turuncu renk üretecekler. Üretim bittikten sonra kendisine UPC kodlarını göndereceğim paketlerin üzerine basması için.

Ürünü 39.99$’dan satmayı düşünüyorum. Bu durumda hepsini satarsam toplam kazancım 2508$ (15.000TRY) olmuş olacak. Bakalım :)

Amazon FBA Hesaplama

Amazon FBA Hesaplama

Amazon FBA Hesaplama

Amazon FBA Hesaplama

Güncelleme oldukça bu yazıyı sürekli güncelleyeceğim.

Sevgiler.

Amazon FBA Giderleri

Şu ana kadar yaptığım harcamalar. Bu liste de sürekli güncellenir.

Kalem Tutar (USD)
Amazon Seller Pro Hesabı 39$ (Aylık)
Jungle Scout Chrome Eklentisi 97$ (1 defalık)
Ürün maliyeti 1760$
Barkodlama 20$
UPC 10$
Kargo 650$
Toplam 2440$
Facebook Yorumları
Kategoriler: E-Ticaret

10 yorum

Seda · 24 Ağustos 2018 17:00 tarihinde

Merhaba,
ayrıntılı bilgi için çok teşekkürler, çok faydalı bir yazı. Ben de şu anda satış için ürün araştırıyorum. Amazon’dan bir mail aldım Türkiye’deki bankalara transfer yapamadıklarına dair, bu durumda satış yaptığımızda bize nasıl transfer yapacaklar, Amazona’a soracağım ancak öncesinde bilginiz varsa diye size de yazmak istedim.
Kolaylıklar dilerim.

  Umut · 25 Ağustos 2018 02:18 tarihinde

  Payoneer hesabı açabilirsiniz. Amazon sizin Payoneer hesabınıza aktaracak parayı. Siz de Türkiye’den çekebileceksiniz.

Mehmet · 7 Ekim 2018 19:14 tarihinde

Gondermis oldugunuz urunlerin toplam kg ve desi olculeri nedir?

  Umut · 7 Ekim 2018 19:39 tarihinde

  32x56x26 boyutlar. 07.kg ürünün kilosu.

Mamma Coto · 17 Ekim 2018 17:03 tarihinde

Merhabalar,
Biz kendi ürünlerimizi üretiyoruz Amazon’da satış yapmayı düşünüyoruz .Son durum nedir acaba satışlar nasıl gidiyor ?

  Umut · 17 Ekim 2018 21:36 tarihinde

  Selam. Halen toplu üretimi bekliyorum. 1 haftaya hazır olacağını söylediler.

Hüseyin · 18 Ekim 2018 03:04 tarihinde

selamaleyküm kardes bende düsünüyorum ama nasil yapacagima karar veremedim siz baskasindan kurs falan aldinizmi biliyorsnuz birileri parayla kurs veriyor bende kislik ürünler ariyorum simdilik ama birsey bulamadim senin ürününde tam zamaninda giris yapacak yilbasi geliyor o zaman amazonun cok satisi oluyor bende Almanyada Amazonda calisiyorum bana da yardimci olursan sevinirim tesekkürler.

  Umut · 20 Ekim 2018 08:10 tarihinde

  Selam. Herhangi bir kurs almadım. Youtube videoları, internetteki yazılardan yardım alıyorum.

Cüneyt Sezgin · 19 Ekim 2018 15:46 tarihinde

Umut bey merhaba öncelikle açık ve dürüst bir şekilde paylaşmanız gerçekten çok güzel. Bende amazonda dropshopping olarak başlamak istiyorum. Yolun en başındayım bakalım kısmetimizde varsa olacak :)

  Umut · 20 Ekim 2018 08:09 tarihinde

  Başarılar.

Sizin de söyleyecekleriniz varsa lütfen yazın