Anahtar fark: hükümlünün ceza aldığının kesinleşmiş, tutuklunun ise kesinleşmemiş olmasıdır.

Hükümlü

Hükümlü bir suçtan suçlu bulunmuş ve mahkeme tarafından hüküm giymiş kimseye denir. Hükümlü veya mahkûm; yapmış olduğu fiilden dolayı hukukî açından başkasının haklarına zarar verdiği gerekçesiyle toplumdan uzaklaştırılıp islah edilen, hüküm giymiş kişidir. Hapishanede isteği dışında belli veya belirsiz bir süre kalması mecburileştirilmiştir. Kişi bu ceza süresi sonunda topluma salıverilir.

Tutuklu

Tutuklu ise mahkeme tarafından suç işlediğine henüz hükmedilmemiş kişidir.

Tutuklu ve Hükümlü Arasındaki Fark

Tutuklu ve hükümlü arasındaki fark özetlenecek olursa; hükümlünün ceza aldığının kesinleşmiş, tutuklunun ise kesinleşmemiş olmasıdır. Örneğin tutuklu biri daha sonra mahkeme tarafından suçsuz bulunup, masumiyeti ispat edilince serbest bırakılabilir. Tutukluluğu süresince hapiste yatmış olabilir fakat bu onun hükümlü olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde suçsuzluğu ispat edilip serbest bırakılan tutukluların sabıka sicil kaydın tutuklu kalmaları işlenmez zira ortada bir suç isnadı vardır fakat bir suç ve bir suçtan hüküm giyme yoktur.

Fakat hükümlü de bu tam tersidir. Hükümlü belli bir süre tutuklu kalmış, yargılanma süreci bittikten sonra mahkeme tarafından hapse mahkum edilmiş kimsedir. Hüküm giymiş birinin sabıka kaydına bu suç işlenir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın