Twitter, Büyük Bitcoin Hack Olaylarından Sonra Güvenliği Güçlendiriyor

0
258

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Temmuz ayındaki daha önce benzeri görülmemiş hack girişiminin yeniden yaşanmasını önlemek için, Twitter, tüm siyasi ve etkili hesapların güvenliğini güncellemelerini gerektirecek.

Binance indirim kodu

Twitter, ABD seçimleri öncesinde yeni bir dizi güvenlik önlemi açıkladı. Tüm etkili (influencial) ve politik hesapların güvenliklerini güncellemeleri gerekecek. Bu hareket, hileli Bitcoin bağışlarını içeren büyük Twitter hackinden aylar sonra geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sosyal medya devi perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD seçimleri öncesindeTwitter platformunda büyük güvenlik güncellemeleri yaptığını duyurdu.

Firma, “geçmiş güvenlik olayları deneyimlerinden dolayı bir takım değişiklikler uygularken, 2020 ABD seçimleri sırasında Twitter’da yüksek profilli hesapları güvenli ve güvende tutmaya odaklandık” dedi.

Perşembe günü itibariyle, tüm yüksek profilli ve politik hesaplar bilgilendirilerek, kimlik bilgilerini korumak için ek güvenlik önlemleri almaları gerekti.

Bu hesaplar, tüm ABD yürütme organlarını ve kongre üyelerini, valileri, başkanlık kampanyacılarını, siyasi partileri ve büyük ABD haber ajanslarını ile siyasi gazetecileri ve diğer siyasi kullanıcıları içeriyordu.

Twitter, hesaplardan daha güçlü bir şifre kullanmaları ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmelerini isteyerek, sadece bir kullanıcı adı ve şifrenin ötesinde ekstra güvenlik sağladı. Ayrıca, yetkisiz şifre değişikliklerini önlemek adına, bir şifre sıfırlama seçeneği otomatik olarak etkinleştirildi.

Firma, diğer ek güvenlik önlemlerinin arasında, şüpheli etkinliklere hızlı bir şekilde yanıt vermelerine yardımcı olacak daha karmaşık algoritmalar geliştirerek, kötü niyetli kişilerin hesap devralma girişimlerini önlemek adına giriş güvenliklerini artırdığını söyledi.

Güvenlik özellikleri yalnızca belirli kullanıcılarla sınırlı değildir. Duyuruda, herkesin gizliliğinin ve bilgilerinin Twitter’da güvende olmasını sağlamak için gerekli adımları atabileceğini söylendi.

Bitcoin hack olayları sonrası ekstra güvenlik önlemleri

Bu güvenlik önlemleri, Twitter’ın “Tanrı modu” yönetici paneline erişmeyi başardığı iddia edilen 17 yaşındaki Floridalı genç bir hacker tarafından tehlikeye atılmasından aylar sonra geldi. Hacker, başkan adayı Joe Biden ve sosyal etki yapan Kim Kardashian gibi yirmi beşin üzerinde etkin Twitter hesabına erişerek, Bitcoin ödemelerini vaat eden hileli tweetler gönderdi.

İlgili Haber:  Dogecoin İçin Kıyamet Senaryosu Gerçekleşebilir

Tweetler, toplam 346 milyon Twitter takipçisi olan hesaplar tarafından gönderildi ve kandırılan kullanıcılardan 120.000 dolardan fazla Bitcoin aldı.

Bu Floridalı genç hacker sadece Bitcoin toplamak gibi nispeten masum bir yöntem kullansa da, Twitter’ın küresel finansal piyasalar, politika ve haberler üzerindeki açık etkisi sebebiyle daha büyük ve onarılamaz zararlar ortaya çıkabilir.

“Bu saldırı ciddi hasara neden olabilir. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, “Bitcoin amacıyla hareket eden bir bilgisayar korsanının, özel verileri sızdırmak, hisse senedi fiyatlarını manipüle etmek, seçimleri manipüle etmek veya savaşları başlatmak isteyen çok daha hain aktörlerden önce saldırı vektörüne ulaşmasına sevindim” dedi.

Yeni güvenlik özelliklerinin Twitter’ı art niyetli erişimlerden koruyacağını umuyoruz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?