Twitter CEO’su Jack Dorsey, büyük ABD kripto borsası Coinbase’in 28 Eylül’de çalışanları için yazdığı bildiriyi eleştirdi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide firmasının neden siyasi ve sosyal konulardan kaçınmak istediğini ve bunun yerine dünya için açık bir finansal sistem inşa etme ana misyonuna odaklandığını açıkladı.

Firma tarafından ilan edilen bu yeni gidişat açıklaması, bazı çevrelerde güçlü bir destekle karşılaşırken bazılarının ise tepkisine neden oldu.

Dorsey, 4.7 milyon takipçisine gönderdiği bir Twitter paylaşımında Brian Armstrong’un mektubunu alıntılayarak eleştirilerini şu cümlelerle sıraladı: “Bitcoin (diğer adıyla kripto), doğrulanamayan ve dışlayıcı bir finansal sisteme karşı doğrudan aktivizmdir. Müşterilerinizin her gün karşılaştığı toplumsal sorunları en azından kabul etmeniz ve bunlarla bağlantı kurmanız gerekir. Bu sergilediğiniz tavır ise insanların sosyal yanlarını unutmaktan ibaret.”

CEO, kripto para birimi dünyasında uzun süre boyunca aktif bir rol üstlenmiş ve Twitter, moderasyon sürecinde muhafazakar siyasi görüşlere karşı ilerici tercihlere sahip olduğu için yoğun şekilde eleştirilmişti. Ancak Dorsey’in borsayı daha fazla siyasi katılıma teşvik eden bu görüşü, çoğu yanıtı Armstrong’un yaklaşımıyla aynı çizgide ilerleyen kripto topluluğu tarafından iyi karşılanmadı.

Risk sermayesi şirketi Founders Fund’ın başkan yardımcısı Mike Solana, Dorsey’in “siyasi açıklamaları kutuplaştırmaktan ve kültür savaşı gösterilerinin dramatik şovlarından uzak kurumsal bir eğilim” tavrına karşı çıkan görüşlerine katılmadı. Solana, bu apolitik yaklaşımı Twitter’ın iş modeliyle karşılaştırdı ve Dorsey’in “siyasi kutuplaşmayı besleyerek yüz milyonlarca dolar kazanan bir adam” olduğunu öne sürdü.

Adam Draper da tartışmaya katıldı

Ünlü kripto yatırımcısı Tim Draper’ın oğlu Adam Draper da Coinbase yaklaşımını övdü ve Armstrong’u sanal para sektörünü ilerletmeye odaklandığı için Michael Jordan ile karşılaştırdı. Bunun düşünce liderliği olduğunu ve ancak herkesin bütünleşmiş bir hedefe odaklanması durumunda işlerin halledilebileceğini belirten Draper, Brian’ın kendi döneminin Jordan’ı olduğunu ve Coinbase hisselerini satan biri varsa o hisseleri satın almak istediğini söyledi.

İlgili Haber:  DeFi'nin yearn.finance Platformu Coinbase Pro'ya Geliyor

Yine de Dorsey’i destekleyenler de yok değildi. NYM Project’in CEO’su Harry Halpin, Dorsey’i destekleyen bir tweet atarak, “Kripto, doğası gereği finans ve güvenin sosyal etkisiyle ilgilidir. Bunlar indirgenemez sosyal meselelerdir ve politika mükemmeldir!” ifadelerini kullandı.

Coinbase, temelde Armstrong’un pozisyonuna katılmayan herhangi bir çalışanıyla yollarını ayıracağını belirterek bu kişilere altı aya kadar bir kıdem tazminatı paketi teklif etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın