29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Twitter CEO’su Jack Dorsey Neden İstifa Etti? Bitcoin Fiyatı İçin Boğa Lehine Olabilir mi?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Jack Dorsey, katıldığı bir konferansta, “Twitter ve Square olmasaydı, kesinlikli Bitcoin üzerine çalışırdım” demişti. Bunun sonucunda da, Dorsey’in Twitter’daki görevini bırakmasıyla beraber doğalar olarak kripto para hayranlarını heyecanlı bir bekleyiş sardı. Peki, eski CEO kariyerine nasıl devam edecek? Konuyla ilgili olarak Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter üzerinden Dorsey’e “kripto para üzerinde tam zamanlı çalışmaya mı başlayacaksın?” sorusunu yöneltti.

Binance indirim kodu

Bununla birlikte Dorsey’in halen, bir finans hizmetleri ve dijital ödeme şirketi olan Square’in CEO’su olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Twitter’ın kurucularından biri olan Dorsey’in bu kararı aslında sosyal medya platformu yerine ödeme sistemlerine odaklanmak istediği anlamına geliyor. Yani şu anda karşı karşıya olduğumuz durum bu olabilir. Ek olarak Twitter kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında, kripto para ve Blockchain alanına odaklanacak bir ekip oluşturduklarını da duyurmuştu.

Binance indirim kodu

Dorsey Twitter Yerine Square ve Bitcoin’e Mi Odaklanacak?

Twitter CFO’su Ned Segal’in, kripto para alanında Twitter platformu için Jack Dorsey ile çok da benzer görüşler taşımadığını da belirtmek gerekiyor. Segal daha önce kripto paralar ile ilgili yaptığı açıklamasında “şu anda mantıklı görünmüyor” şeklinde bir ifade kullanmıştı. Twitter CFO’su, aksi halde şirketin politikalarını değiştirmeleri gereceğinden Bitcoin gibi volatil bir kripto para yerine şirketin daha stabil yatırımlara odaklandığını belirtmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Diğer taraftan Square ise, sahip olduğu Bitcoin rezervi bakımından dünyanın en büyük üçüncü şirketi olmasıyla tanınıyor. Piyasa değerinin %0.5’ini BTC olarak bulunduran şirket, böylelikle BTC’nin toplam arzının %0.038’ine sahip. Bu miktar şu anda 450 milyon dolara tekabül ediyor.

Bu yüzden Dorsey, Bitcoin’in geleceği için Twitter yerine Square’i seçmiş olabilir.

Analist CryptosRUs’a göre, Dorsey Square’in geleceği için Michael Saylor’ın adımlarını takip edebilir. Michael Saylor’un şirketi MicroStrategy, tüm varlıklarının %95’ini Bitcoin olarak tutuyor.

İlgili Haber:  2015 Yılında Üretilen NFT Projesi Etherea, Bugün Rekor Teklifler Alıyor

Square Temmuz ayında bir TBD adında Bitcoin odaklı bir DeFi platformunu duyurmuştu. Bunun ardından Dorsey, BTC madenciliği ile ilgili de birtakım adımlar atacağını duyurmuştu. Bu ayın başlarında Square’in TBD platformu bir whitepaper yayınlamıştı.

Peki Dorsey’in bu BTC hayranlığı nereden geliyor? Eski Twitter CEO’su, geçmişte yaptığı açıklamalardan birinde şöyle demişti: “BTC’ye bu kadar hayran olmamın nedeni aslında bu varlığın temsil ettiği modelden kaynaklanıyor. BTC, herhangi bir birey ya da kurum tarafından kontrol edilmeyen ve etkilenmeyen temel bir internet teknolojisini temsil ediyor. Bu, internetin aslında olmak istediği şey ve zaman geçtikçe internet bahsettiğim teknolojiye geçecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend