Uber ile Taksi Arasındaki Fark

Uber, güvenli ve kullanışlı bir akıllı telefon “Taksi” hizmetidir. Uber, farklı düzeylerde hizmet, fiyat ve araç sağlar ve dünya çapında birçok şehirde faaliyet gösterir. Her ne kadar kabaca taksi hizmeti olarak görülse de, Uber normal bir taksiden farklıdır. Uber ve taksi arasındaki en önemli fark Uber’in bir akıllı telefon uygulamasında çalışmasıdır, taksiler ise geleneksel bir şekilde çalışır. Onları birbirinden farklı kılan şeyleri görmek için Uber ve taksiye daha yakından bakalım.

Uber Nedir?

Uber, herhangi bir akıllı telefon üzerinden kullanılabilen kullanışlı ve güvenli bir taksi hizmetidir. Uber ile sizi birkaç dakika içinde alacak ve gitmek istediğiniz yere götürecek bir sürücü kiralayabilirsiniz. Uber’i yolcu olarak kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken Uber ile bir hesap oluşturmak ve Uber uygulamasını telefonunuza indirmek. Bu uygulama herhangi bir iPhone, Windows veya Android telefona indirilebilir.

Uber Nasıl Çalışır?

Bu uygulamada bir yolculuk talebi gönderdikten sonra, isteğiniz otomatik olarak bulunduğunuz yere en yakın sürücüye yönlendirilecektir. Uygulamanız, sürücünüzün gelmesi için size tahmini bir zaman bildirir. Bu, sürücünün sizi dakikalar içinde almasına ve istediğiniz yere götürmesine izin verir. Uber uygulaması ayrıca en uygun rotayı seçebilir, mesafeyi ve ücreti hesaplayabilir ve ödemenizi sürücünüze aktarabilir. Ücret, Uber hesabınıza bağladığınız kredi kartınıza otomatik olarak borçlandırıldığından, sürücüye nakit ödeme yapmanız gerekmez.

Emniyet

Sürücünün adı, araç tipi ve plaka numarası sizi almadan önce size gönderileceğinden, Uber genellikle güvenli ve müşteri dostu bir hizmet olarak kabul edilir. Uber ayrıca, sürücüyü ve genel deneyiminizi yolculuğunuzun sonunda 1’den 5’e kadar oylamanızı isteyecektir. Bu, sürücünün tüm yolcuların görebileceği genel puanını etkileyecektir. Böylece, bu derecelendirme sistemi bu sürücüyü tavsiye etmenizi veya başka yolculara karşı uyarmanızı sağlar. Uber her zaman GPS kullanır, bu yüzden nerede bulunduğunuzu takip eder. Ayrıca nerede olduğunuzu ve hangi adrese gittiğinizi takip edecektir.

Fiyat

Uber ücretleri bazen normal taksi ücretlerinden daha ucuz olabilir. Bu uzun yolculuklar için özellikle doğrudur. Uber ayrıca şehir dışındaki geziler için daha ucuz bir seçenektir. Ancak bu daha kısa yolculuklar için geçerli olmayabilir. Uber, araca girmeden önce size ortalama bir fiyat tahmini sunar, ancak nihai fiyat hava ve trafik gibi ekstra faktörleri içerebilir. Bölgenizdeki Uber araçlar için yüksek talep olduğunda fiyatlar bazen belirli bir oranda artar. Bu dalgalı fiyatlandırma denir. Yüksek talep dönemlerinde ücretler iki katına çıkarılabilir veya üçe katlanabilir; örneğin, yoğun saatlerde, yağmur ve kar fırtınalarında, konser, maç etkinliklerinin olduğu zamanlarda..

Taksi Nedir?

Uber ile karşılaştırıldığında, normal taksi hizmeti biraz modası geçmiş ve rahatsız edicidir. Herhangi bir GPS uygulaması bulunmadığından genel kanı taksilerin müşteriyi mümkün olan en uzun ve en maliyetli rotadan götürmeye çalışmalarıdır.

Taksi şoförlerinin Uber yolculuğuna göre daha az konforlu olduğu söylenir. Uber gibi konforunuzu düşünmezler. Tümseklerden hızlı geçebilir, hız kurallarına uymayabilirler. Taksiler için herhangi bir puanlama kriteri olmadığından, bazen kaba, küfürlü konuşabilirler. Ayrıca araç da oldukça bakımsız ve kirli olabilir. Şikayet edecek bir makam bulunmamaktadır.

Bazı taksi şoförleri çok konuşkandır. Yolculuğunuz boyunca kişisel konular da dahil olmak üzere pek çok meseleye dair sizinle sohbet etmek isteyebilirler.

Bir taksiye bindiğinizde, Uber taksilerinden farklı olarak sürücü hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmanın hiçbir yolu yoktur. Takside bir şey unutursanız, taksinin plaka numarasını veya sürücüyle ilgili diğer bilgileri bilmedikçe tekrar taksiyle iletişime geçemezsiniz.

İstanbul için konuşacak olursak 30 yıl önce toplam 17.500 taksi plakası dağıtılmıştır ve bu rakam hiç değişmemiştir. 30 yıl önce İstanbul 6 milyon nüfuslu iken, bugün 15 milyon civarındadır. Fakat taksi sayısı değişmemiştir. Bu da taksi plakalarının yüksek rakamlardan alıcı bulmasına sebep olmuştur. Bunun neticesi olarak plaka sahipleri çok küçük bedellerle bakımsız araç ve düşük ücretli şoförler çalıştırdıklarından taksilerin hizmet kalitesi oldukça kötüdür.

Taksiler ayrıca kısa mesafeye götürmemeleri ile meşhurdur. Bu durum Uber’de yoktur.

Uber ile Taksi Arasındaki Fark

Uber ile Taksi Arasındaki Fark özetlenecek olursa; Uber’in pek çok yönden taksilerden daha avantajlı, konforlu ve güvenli olduğu görülmektedir.

Özellik Uber Taksi
Rezervasyon Bir sürücü ve bir aracın akıllı telefon üzerinden rezervasyonu yapılabilir. Taksilerin herhangi bir akıllı telefon üzerinden rezervasyonu yapılamaz.
Reddetme Uber müşterilerini reddedemez ve seçemez. Taksiler müşterilerini reddedebilir ve seçebilir.
Kısa Mesafe Uber kısa veya uzun mesafeye bakmaz. Taksiler kısa mesafeye götürmez.
Şoför Uber şoförünün adı, araç tipi ve plaka numarası müşteri ile paylaşılır. Taksi şoförlerinin bilgilerini bilmenin bir yolu yoktur.
Araç Bilgileri Herhangi bir eşyanızı unuttuğunuzda taksi bilgilerine uygulama üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz. Herhangi bir eşyanızı unuttuğunuzda taksi bilgilerine erişmenizin tek yolu önceden plakayı not etmiş olmanızdır.
Ücret Uzun ve şehir dışı seyahatlar normal taksiden daha ucuz olabilir. Uber’den daha ucuz olabilir.
Ücret Hesaplaması Trafik ve hava durumu gibi olaylar ücreti etkileyebilir. Ücret sadece taksimetre üzerinden hesaplanır.
Ödeme Yöntemi Nakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Sadece nakit ödeme yapılabilir.
İndirim Uber’de indirim ve kampanyalar olabilir. Taksilerde herhangi bir indirim ya da kampanya söz konusu değildir.
Kazalar Herhangi bir kaza olması durumunda yolcu şirketten tazminat alabilir. Yolcuların kaza durumunda tazminat alması yasalara bağlıdır.
Seyahat Takvimi Yolculuklar önceden planlanabilir. Yolculuklar önceden planlanamaz.
GPS Yolculuk rotanızı uygulama üzerinden anlık takip edebilirsiniz. Yolculuk rotanızı uygulama üzerinden anlık takip edemezsiniz.
Oylama Yolcular şoförleri puanlayabilir. Puanlama sistemi yoktur.

Yukarıdaki karşılaştırmadan, Uber ve taksi arasında belirgin bir fark olduğu açıktır. Uber size daha fazla konfor, stil, rahatlık ve güvenlik sağlayabilir.

Uber ile taksi arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakınız.

Facebook Yorumları

Yorum yapın