Dijital dolar Bitcoin ile rekabete hazırlanıyor
Dijital dolar Bitcoin ile rekabete hazırlanıyor

Fnality International adlı proje, dünyadaki en büyük bankaların ödeme yöntemleri kapsamında devrim yaratabilir. Fakat son olarak projenin en azından 2021’e kadar ertelendiği açıklandı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Barclays, Banco Santander, Credit Suisse Group AG ve 10 diğer büyük banka, ABD doları, Kanada doları, İngiliz sterlini, Euro ve Japon yeninin dijital versiyonlarını yaratacak bir projeye 50 milyon Sterlin harcadıklarını açıklamıştı.

Hazırlanmış olan plan, bu dijital para birimlerinin 2020 yılı içinde hazır olması idi. Fakat görünüşe göre proje en az 2021’e kadar ertelendi.

Fnality adı verilen proje, İsviçre merkezli bir yatırım bankası olan UBS Group AG’nin ortaya attığı bir programdı. Söz konusu banka, aynı sektördeki tüm rakiplerini aynı projeye ikna etmeyi başardı çünkü hepsi projenin nihai hedeflerinden belli oranda yararlanacaktı.

Temel Hedef Ödeme Süreçlerini Basitleştirmek

Ödeme, ödeme ekosistemindeki herkesin borçlu oldukları paranın aktarılması için finans kuruluşları aracılığıyla genel hatları çizilen zahmetli bir süreçtir. Temel olarak, bir alıcının hesabından satıcının hesabına para transferini, kredi kartını ve tüm bu işlemi mümkün kılan bankalar için ek ücretleri içerir.

Fnality’in başlangıçtaki amacı ise tüm bu ödeme sürecini çok daha basit ve hızlı hale getirmekti.

İnsanlar dijital varlıklarını nakit varlıklar için takas ederken, kripto para dünyasının da bu ticarette oynayacağı bir rol vardı. Bitcoin transferleri her ne kadar hızlı bir şekilde halledilebilse de nakit anlamında aynı durum söz konusu değildi. Kurumsal blockchain ve benzer sistemlere entegre edilmiş olan ve tokenize haldeki küresel para birimlerinin devreye gireceği nokta da tam burası idi.

2021 Yılında Başında Onay Alınması Bekleniyor

Reuters tarafından yayınlanan bir rapor ışığında yasal süreçlerin de tamamen halledilmesi ile birlikte Fnality International başkanı Rhomaios Ram, 2021 yılının başında konu ile onayın alınmasını bekliyor.

İlgili Haber:  Fed'in Faiz Oranları Nedeniyle Yatırımcılar Bitcoin'e Yönelebilir

ABD, Kanada, Japonya, İngiltere ve Avrupa Merkez Bankaları söz konusu dijital para birimlerini (CBDC’ler) incelemeye devam ediyorlar. Temmuz ayı içerisinde Japonya Merkez Bankası Genel Müdürü bir Japon gazetesine verdiği demeçte, ne zaman tam olarak hazır olabileceğini belirtmemiş olsa da Merkez Bankasının benzer bir CBDC üzerinde özel olarak çalıştığını belirtmişti.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here