Üç İran Enerji Santrali Yakında Bitcoin Madenciliği Yapacak

İran, potansiyel bir gelir kaynağı olarak Bitcoin madenciliğine yöneldi. İran enerji santrallerinden üçünün doğal gazdan üretilen elektriği kullanarak, Bitcoin madenciliği birimleri inşa edeceği bildirildi.

Pazartesi günü, İran Termik Santral Holding şirketi (TPPH), üç enerji santralinin yakında elektrik çıkışlarını Bitcoin madencilerine sunacağını yerel haber bülteni Tahran Times’a açıkladı. Bu gelişmeler Temmuz ayında alınan kararlar ile, enerji santrallerinin yasal olarak Bitcoin madenciliğine izin vermesinin ardından yaşandı.

İranlı enerji santralleri, hükümetten yakıt tedariki için çeşitli destek ve sübvansiyonlar alırlar ve bunu enerji üretmek için kullanırlar. Daha önce kripto para madenciliği yapmaktan men edilmiş olsalar da, Temmuz ayında alınan yeni kararla gerekli hükümet onayını ve lisanslarını alıp, kripto madenciliği için belirlenen tarifelere uyma şartıyla enerji santrallerinin bu işe girmesine izin verildi.

TPPH Başkanı Muhsin Tarztalab, yakında Bitcoin madenciliği amacıyla üç enerji santralinin elektrik çıkışı için bir ihaleye sunulacağını belirterek, “gerekli ekipman Ramin, Neka ve Shahid Montazeri santrallerine yüklendi ve ihale belgeleri de yakın tarihte Setadİran.ir web sitesine yüklenecek” dedi.

Tarztalab, Bitcoin madencilerine elektrik satışının, elektrik sektöründe kâr elde etmenin yeni ve istikrarlı bir yol olduğunu söyledi.

Üç enerji santralinin sadece belirli türbinlerini, enerji üretmek için doğal gaz kullanan ve gaz yağı gibi sıvı yakıtlara göre daha ucuz bir alternatif olan Bitcoin madenciliği amacıyla kullanacağını sözlerine ekledi.

Tarztalab, bu tür türbinlerin ülke genelinde ticari amaçlarla güç dağıtan ulusal şebekeye bağlı olmadığını ve bunun yerine Bitcoin madenciliği için kullanılacağını açıkladı.

İran’da Bitcoin’in benimsenmesi

Temmuz ayında alınan bu kararın, ülkenin elektrik endüstrisi için kurtarıcı bir adım olarak görülüyor. Ayrıca, tekrarlanan fiyat artışlarının ve abonelere istikrarlı fiyatlarla elektrik tedarik etme yükümlülüğünün, geçmişte İranlı elektrik üreticileri için düşük kâr getirdiği belirtildi.

  Venezuela'da Tüm Bitcoin Madenciliğini Devlet Yetkilileri Yönetecek

İran’ın Bitcoin‘i benimsemesi, ülkenin tartışmalı nükleer enerji programı nedeniyle ABD gibi etkili hükümetlerin dayattığı kasvetli ekonomik hava ve uluslararası ticaret yaptırımlarıyla boğuştuğu bir zamana denk geliyor.

Bununla birlikte, Bitcoin madenciliği İran’a gelir elde etmede alternatif bir yol sağlıyor. İranlı Bakanlar, endüstriyel ölçekli Bitcoin madenciliğinin tahmini olarak 8.5 milyar dolar çekebileceğini söyledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın