Üç Yıl Önceki ICO Balonundan Geriye Ne Kaldı?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 10 ay önce

blank

Bundan 3 yıl önce yatırımcılar ICO’lara milyarlarca dolar para yatırdı. Peki o paraları toplayan projelerin akibeti ne oldu?

blank

Üç yıl önce, blokzincir girişimi Filecoin, veri depolama için merkezi olmayan bir pazar inşa etme vaadiyle 257 milyon dolar topladığında, kripto para dünyasını kasıp kavuran çılgınlığın başka bir örneği gibi görünüyordu.

O zamanlar, yatırımcılar, Filecoin gibi önemli yeni dijital altyapı inşa ettiği iddia edilen projelerin ICO’larına tahmini 20 milyar dolar harcıyorlardı. O projelerin birçoğu o iz bırakmadan battı ve ICO’ların modası hızla geçti.

ICO Toplanan Para Tarih
EOS 4.1 Milyar Dolar Haziran 2018
Dragon Coin 320 Milyon Dolar Mart 2018
Huobi 300 Milyon Dolar Şubat 2018
HDac 258 Milyon Dolar Aralık 2017
Filecoin 257 Milyon Dolar Eylük 2017
Sirin Labs 158 Milyon Dolar Aralık 2017
Bancor 152 Milyon Dolar Aralık 2017
The DAO 152 Milyon Dolar Mayıs 2017
Bankera 151 Milyon Dolar Şubat 2018
Polkadot 142 Milyon Dolar Ekim 2017

Ancak 2017 ICO balonuyla çıkıp halen verdiği sözü tutmaya çalışan projeler de yok değil. Filecoin bunlardan biri. Projenin kurucusu Juan Benet’e göre, o dönem Filecoin tokenlerini kazanmak için yarışan insanlar şimdiden toplam 1.3 eksabaytlık bir depolama alanı kazanmış durumdalar. Bir eksabayt, tüm ABD araştırma kütüphanelerinde depolanan verilerin 500 katına eşittir.

Benet, depolama satın almak isteyen müşterilerden gelen talebin hala bunun sadece küçük bir kısmı olduğunu, ancak Filecoin’in ilk amacının kapasite toplamak olduğunu ve ilerlemenin beklentilerin on kat ötesinde olduğunu iddia ediyor.

Filecoin ağının etkinleştirilmesi, online etkinliği değiştirme tutkusuyla yola çıkan ve ICO balonu tarafından finanse edilen bir avuç blokzincir projesinin gecikmiş ortaya çıkışının bir parçasıdır.

Başkalarının kendi blok zincirlerini oluşturmak için kullanabilecekleri bir platform olan Polkadot, ağının aşamalı lansmanını tamamlamak üzere. Farklı blok zincirleri bağlamanın bir yolunu sunan Cosmos ve Ethereum’un “akıllı sözleşme” rakibi olan Tezos gibi diğer projeler de hayata geçirilmiş durumda.

Bu projelerden bazılarının kurucuları, fikirlerinin finansal spekülasyon dalgasından yararlandığını kabul ediyorlar. Polkadot’un kurucularından Gavin Wood, 2017’de ICO’lara akan paranın çoğunun Ethereum (kendisinin de kurucusu olduğu) ve Bitcoin’deki yatırımlardan elde edilen geri dönüştürülmüş kârları temsil ettiğini söylüyor.

Gavin Wood, “Nihayetinde pek çok insanın bunu bir tür kombine bahis olarak gördüğünü düşünüyorum. Ethereum’da çok para kazandılar ve devam edip edemeyeceklerini görmek istediler” diyor.

Yine de kendisi ve diğer kripto girişimcileri, ayakta kalan bir avuç insandan gelen teknik yeniliklerin, ICO’ları çevreleyen finansal çılgınlıktan daha kalıcı olacağını iddia ediyor.

Filecoin kurucusu Benet, “Bu projeler oldukça önemli şeyler inşa etti. Son üç yılda ICO’lar tarafından toplanan toplam sermayenin olağan dışı olmadığını düşünüyorum” diyor.

Bazı blokzincir ağları hayata geçirilmiş olsa da, desteklemek için oluşturdukları uygulamalar henüz geliştirilmedi, bu da nihai etkilerini değerlendirmeyi zorlaştırıyor.

Tezos blokzincirinin kurucularından Kathleen Breitman, Tezosu’un bir video oyununda yapılan satın alımlar gibi “dijital bir ekonomi yaratmaya çalıştığınız herhangi bir yer” için tasarlandığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

TQ Tezos’un başkanı Alison Mangiero, diğer potansiyel kullanımların online “içerik oluşturucu ekonomiler” olduğunu söylüyor. Yani sanatçılar, komedyenler ve influencerlar “aracıları ortadan kaldırıp hayran kitlelerinden doğrudan para kazanmanın yollarını” arayacaklar. Bunun gibi fırsatları sunan uygulamaları 2021’de görmeye başlayacağız.

Bu arada, geleneksel aracıları ortadan kaldıran merkezi olmayan finans uygulamaları olan DeFi‘ye olan ilgideki son artış, onu destekleyebilecek blokzincir platformlarını da gündeme getirdi.

Polkadot, geliştiricilerin ilgisini çeken projelerden biri oldu. Birbirine bağlı blokzincirler sunan platformu, yeni ve daha karmaşık finansal ürünler oluşturmak için çok sayıda basit uygulamayı destekleyen DeFi’ye çok uygun olabilir.

Gavin Wood, bunun gibi platformların mevcut bir hizmet setini marjinal olarak daha düşük bir maliyetle sunmak için tasarlanmadığını söyledi. Aksine, tamamen yeni hizmetleri destekleyebileceklerini söylüyor.

Filecoin kurucusu Benet’e göre aynı şey bir blokzincir üzerinden sağlanan veri depolaması için de geçerli. Nihayetinde benzer bir hizmet gibi görünse de, AWS gibi dev bulut şirketleri tarafından satılan depolama hizmetlerinin son derece karmaşık olduğunu belirtiyor.

Filecoin ağını daha küçük oyunculara ve ham kapasiteyi kullanmak için uzman hizmetler oluşturabilen geliştiricilere açmak, -Airbnb’nin otel dünyasına yaptığı gibi- bulut şirketleri için yıkıcı olabilir.

Yeni uygulamalar hala büyük ölçüde teorik olsa bile, finansal kazanımları çok gerçek. Filecoin tokeni FIL‘in fiyatı, ICO’su sırasında ödenen ortalama fiyattan 14 kat artarken, Polkadot ağında kullanılan token POL‘un fiyatı ise yaklaşık 20 kat arttı.

blank

Bu projelerden bazılarının destekçileri de büyük kazananlar olmaya devam ediyor. Örneğin Filecoin, başlangıçta kendisi için 300 milyon token ayırdı. Bu şu anda yaklaşık 7 milyar dolar değerinde, ancak Benet tokenlerin altı yıl boyunca kullanılamayacağını belirtiyor.

Tezos Vakfı, 2017 ICO’su aracılığıyla 232 milyon dolar topladı – bu miktar, bu yıl Temmuz ayına kadar 652 milyon dolara yükseldi. Rezervlerinin yüzde 60’ından fazlası Bitcoin’de tutulurken, şu anda 1 milyar doların üzerinde bir değere sahip olmaları muhtemel.

Teknoloji tarihi bunu daha önce gördü. Dotcom balonunun ardından, uygulanabilir iş modellerine sahip olmayan nakit zengini şirketler bazen yıllarca oyalanırken, yatırımcılar nakit paralarını geri almak için çabalayıp durdular.

Dotcom dönemi, Amazon ve Yahoo da dahil olmak üzere az sayıda büyük kazanan üretti. ICO balonundan sağ çıkan projelerin, kendilerini kanıtlamak için hala daha uzun yolları var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Altcoin Sezonuna Ne Kadar Kaldı? Bitcoin Dominansı Bize Neler Anlatıyor?

188 günlük gerileme periyodu ve zirve noktasından %55’lik bir düzeltme hareketinin ardından Bitcoin fiyatı kısa bir süre önce 67.276...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend