1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Kripto Borsalarına Rus Kullanıcıları Engellemeleri Çağrısında Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, kripto borsalarını Rus kullanıcılarının adreslerini engellemeye çağırdı.

Binance indirim kodu

Fedorov dün Twitter’da “Sadece Rus ve Belaruslu politikacılarla bağlantılı adresleri dondurmak değil, aynı zamanda sıradan kullanıcılarında engellenmesi çok önemli” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Fedorov daha önce de takipçilerinden Rus ve Belarus’lu politikacıların kripto cüzdan bilgilerini istemişti.

Ukrayna kripto topluluğu, Rus ve Belarus politikacılarının ve yakınlarının kripto cüzdanlarıyla ilgili sağlanacak her türlü bilgi için cömert bir ödül vermeye hazır. Savaş suçları takip edilmeli ve cezalandırılmalı” dedi.

Ukrayna ve kripto

Fedorov’un talepleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı etkileyen kripto dinamiğinin sadece bir parçasını oluşturuyor.

Rusya geçen hafta Ukrayna’yı işgal ettikten sonra, uluslararası toplum Rusya devletine, Rus ekonomisine ve hükümetine karşı uygulanan yaygın ve kapsamlı ekonomik yaptırımlarla karşılık verdi.

Rus bankalarının SWIFT ödeme sisteminden çıkarılmasını içeren bu uluslararası tepkiye karşılık olarak, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto paraları kullanabileceği endişesi var.

Blockchain analiz firması Chainalysis’in Uluslararası Politika Başkanı Caroline Malcolm geçen hafta verdiği demeçte, “Her ne kadar Rusya, Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kripto paralardan yararlanabilse de, bu kripto paraların izini sürmek çok zor değil” dedi.

Bu arada, Rusya’nın işgali başladığından beri Ukrayna’ya kripto para bağışları yağıyor.

26 Şubat 2022’de Ukrayna hükümetinin resmi Twitter hesabı, Bitcoin ve Ethereum cüzdan adreslerini paylaştı “kripto para bağışlarını kabul ettiğini” duyurdu.

İlgili Haber:  Kripto Paralar, Rus Yatırımcılar Arasında Altından Daha Popüler

Bugüne kadar, bu adreslere 18 milyon doların üzerinde kripto para gönderildi.

Borsalardan yanıt geldi

Fedorov’un talebinden sonra, önde gelen iki kripto borsası, platformlarındaki Rus hesaplarını dondurmayı reddetti.

Bir Binance sözcüsünün CNBC’ye verdiği demeçte, “Milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağız” dedi.

Kripto, dünyanın dört bir yanındaki insanlara daha fazla finansal özgürlük sağlamak içindir. İnsanların kriptolarına erişimini tek taraflı olarak yasaklamaya karar vermek, kriptonun var olma nedenine zıttır“.

Kraken CEO’su Jesse Powell, “Bu talebin gerekçesini anlıyorum ve Ukrayna halkına duyduğum derin saygıya rağmen, Kraken yasal bir zorunluluk olmaksızın Rus müvekkillerimizin hesaplarını donduramaz” dedi.

Powell, Rusların bu tür bir gerekliliğin yakın olabileceğinin “farkında” olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar