8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ukrayna, Bağış Yapılan Bitcoinlerle Askeri Ekipman Almaya Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov’un yaptığı açıklamaya göre, Ukrayna, Cuma günü teslim edilen kurşun geçirmez yelekler de dahil olmak üzere, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde topladığı bağışların 15 milyon dolarını askeri malzemelere harcadı.

Binance indirim kodu

Bornyakov, Cuma günü Ukrayna içinde konumu açıklanmayan bir yerden katıldığı bir Zoom toplantısında yaptığı açıklamada, Ukrayna hükümetinin önümüzdeki iki veya üç gün içinde şimdiye kadar bağışlanan 50 milyon dolarlık kripto parayı ikiye katlamayı beklediğini söyledi. Bağışların çoğu Bitcoin ve Ether olarak yapıldı. Ukrayna BTC ve ETH dışında Tether, Polkadot ve Dogecoin ile de bağış topluyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bornyakov, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından iki gün içinde ordu için yeleklerden gıda paketlerine, bandajlara ve gece görüş cihazlarına kadar her türlü ihtiyaç için Avrupa ve ABD’den tedarikçi bulmayı başardıklarını söyledi. Bornyakov’un söylediğine göre tedarikçilerin yaklaşık %40’ı kripto para ile ödeme almaya istekli. Geri kalanı ise genellikle euro ve dolar üzerinden ödeme alıyor.

Bornyakov, birçok şirket ve kripto startup kurucusu Ukrayna’ya para bağışlamış olsa da, “bağışların çoğu sıradan insanlardan geliyor” diyor. Ukrayna’nın kriptolarla topladığı bağış 50 milyond oları geçmiş durumda.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı iki yıl önce kuruldu ve Ukrayna’nın bilgi teknolojisi hizmetleri endüstrisini geliştirmek, ülke genelinde yüksek hızlı internet erişimi sağlamak ve tüm devlet hizmetlerini çevrimiçi hale getirmek için çalışıyordu. Bornyakov, bakanlığın ekibinin çoğunun 35 yaşın altında olduğunu ve çoğunun ülke içinden veya dışından uzaktan çalıştığını söyledi. Bornyakov, bakan olmadan önce New York’ta Columbia Üniversitesi’nde kamu yönetimi okudu ve birçok yeni startup kurdu.

İlgili Haber:  Putin’in Rakibi Rus Muhalif Lider Navalny, Seçim Kampanyası İçin 658 Bitcoin Satın Aldı

Bornyakov, bakanlığın şu anda iki haftadan kısa sürede hazır olacak ve Ukrayna ordusu için fon toplayacak bir NFT koleksiyonu tasarlayan iki şirketle çalıştığını söyledi. NFT koleksiyonunun sınırlı olup olmayacağı ve NFT’lerin nasıl görüneceği henüz belli değil.

Kimse askeri ekipman almak için NFT koleksiyonu çıkaracağımızı tahmin edemezdi, savaş daha sekiz gün önce başladı, o yüzden koleksiyon tasarımının nasıl olacağını netleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Ukrayna'ya bağışlanan 200.000 dolarlık Cryptopunk NFT'si.
Ukrayna’ya bağışlanan 200.000 dolarlık Cryptopunk NFT’si.

Bakanlığın, kendilerine bağışlanan 200.000 dolarlıklık CryptoPunk NFT’sini satma planı henüz yok.

Bornyakov, “Evet, biri bize CryptoPunk bağışladı, ancak satmak çok zor, bu noktada henüz onu kullanmadık. Şimdilik saklayacağız. İnsanların vermeye çalıştığı her desteği takdir ediyoruz. Önemli olan insanların farkındalığıdır. Neler olduğunu görüyorlar ve yardım etmeye çalışıyorlar. NFT’lerle de bağış toplayacağız, şu anda baş edebileceğimiz şeylere odaklanıyoruz” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar