8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ukrayna, Ordusunu Finanse Etmek için NFT Koleksiyonu Çıkarmayı Planlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Rusya işgalinin ardından Ukrayna hükümeti, para toplamak amacıyla dijital varlıkları benimsemede bir adım daha ileri gidiyor.

Binance indirim kodu

İlk önce kripto para bağışlarıyla fon toplamaya başlayan hükümet, şimdi de NFT koleksiyonu çıkarmayı planlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ukrayna, Rusya’ya karşı ordusunu güçlendirmek için, kendi NFT koleksiyonunu yayınlayan ilk gelişmiş ülke olmayı planlıyor.

Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov, planı Perşembe günü attığı bir tweet ile duyurdu ve Kiev’in NFT’lerinin ayrıntılarını yakında açıklayacağını söyledi.

Fedorov, daha önce yapılacağını duyurduğu airdrop’u, dikkatli bir değerlendirme sonucunda iptal ettiklerini açıkladı. Çok fazla sayıda insanın Ukrayna’ya yardım etmek istediğini belirten Fedorov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ni desteklemek için yakında kendi NFT koleksiyonlarını çıkaracaklarını duyurdu.

Ukrayna hükümeti silahlı kuvvetlerini finanse etmenin bir yolu olarak dijital varlıkları benimsemiş durumda.

Çatışma başladığından beri, resmi Ukrayna Twitter hesabı, kripto para bağışları için çağrıda bulundu ve insanların Bitcoin, Ethereum, Solana ve Polkadot’ta transfer yapmaları için halka açık adresler yayınladı.

Hatta son yapılan açıklamayla Dogecoin olarak da bağışların kabul edileceği belirtildi.

Veri şirketi Elliptic tarafından yapılan analize göre, hükümete toplam 50 milyon dolardan fazla kripto para bağışlandı.

En son hamle ile, Ukrayna hükümeti NFT dünyasına girmiş olacak. NFT satışları geçen yıl meteorik şekilde artarak 40 milyar dolar değerinde küresel bir pazar haline geldi.

Ukrayna hükümeti daha önce, bağış yapanları airdrop ile ödüllendirme planlarını açıklamıştı.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı 2.000 Doları Geçti

Ancak Federov Perşembe günü bu planları iptal ettiğini söyledi. Bunun yerine, Ukrayna silahlı kuvvetlerini desteklemek için NFT çıkaracağını duyurdu.

Bu NFT koleksiyonunun nelerden oluşacağı veya ücretsiz olarak transfer edilip edilmeyeceği veya ek kaynak yaratmak için bir müzayedede satılıp satılmayacağı belli değil.

Kripto Dünyası Ukrayna’ya Yardıma Koşuyor

Uniswap, sitesinde listelenen tokenlerin tek bir işlemle Ethereum’a çevrilmesine ve Ukrayna’ya bağışlanmasına olanak sağlayan bir yenilik getirdi.

CryptoPunks adlı popüler bir koleksiyondan mavi bir bandana ve güneş gözlüğü takan ve yaklaşık 200.000 dolar değerindeki sigara içen bir adamın pikselli NFT’si de bu hafta Ukrayna’nın kripto cüzdanına bağış olarak gönderildi.

Rus aktivist grubu Pussy Riot tarafından desteklenen merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO), Ukrayna bayrağı NFT’sini satarak 6.6 milyon dolar topladı.

Ethereum’un kurucu ortağı ve Polkadot’un kurucusu Gavin Wood, Ukrayna hükümetine 5.8 milyon dolarlık Polkadot bağışlarken, Solana tarafından desteklenen başka bir DAO “Ukraynalılara doğrudan sahada yardım etmek” için yaklaşık 1.4 milyon dolar topladı.

Binance de Ukrayna’ya 10 milyon dolarlık yardımda bulundu.

Uzmanlar her ne kadar Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmasının zannedildiği kadar kolay olmayacağını söylese de, AB, Rusya’nın ekonomik yaptırımları atlatmak için kripto para kullanmamasını sağlamak için önlemler almayı düşünüyor. ABD ve Birleşik Krallık hükümetleri, kripto para işlemlerinin Rusya’ya ve Rusya’dan para taşımak için gizli bir yol haline gelebileceğine dair endişelerini de dile getirdiler.

Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov geçtiğimiz günlerde kripto borsalarına Rus kullanıcıları engelleme çağrısında bulunmuştu. Ancak borsalar bu çağrıya olumlu cevap vermemişti. Eski ABD başkan adayı Hillary Clinton bu çağrıya uymayan borsaları eleştirmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar