8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ukrayna Ordusuna Yapılan Bitcoin Bağışları 4 Milyon Doları Aştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Perşembe günü başlayan Rus işgalinin ardından Ukrayna’ya kripto para birimleriyle yapılanlar da dahil olmak üzere pek çok bağış yağıyor.

Binance indirim kodu

Blockchain analiz firması Elliptic’in raporuna göre, Ukrayna ordusuna destek sağlayan Kiev merkezli bir vakıf olan Come Back Alive, ilk birkaç saat içinde yaklaşık 400.000 dolarlık Bitcoin topladı. Bugün itibariyle, vakfın cüzdanında toplamda 109 BTC (yaklaşık 4.1 milyon dolar) toplanmış görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2014 yılında kurulan Come Back Alive, adını kurucusu, bilişim uzmanı Vitaliy Deynega’nın Doğu Ukrayna’da ayrılıkçı ve Rus güçlerine karşı savaşan askerlere gönderdiği kurşun geçirmez yeleklere yazdığı notlardan alıyor. Vakıf bugün, Ukrayna ordusuna dronlar, termografik kameralar ve özel yazılımlar gibi gerekli malzeme ve ekipmanı sağlamak için bağış toplayan ülkedeki en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri konumunda.

Vakıf, 2018’de bitcoin kabul etmeye başladı, ancak şu anda sahip olduğu coinlerin büyük çoğunluğu son birkaç gün içinde geldi. Vakıf ayrıca banka havalesi ile de bağış kabul ediyor. Patreon hesapları kapatıldığı için oradan bağış toplayamıyorlar.

Elliptic’in 8 Şubat tarihli raporuna göre, Ukraynalı STK’lar ve gönüllü gruplar geçtiğimiz yıl içinde 500.000 doların üzerinde kripto para topladı. Şirket, bu kuruluşlar tarafından kullanılan kripto para cüzdanlarını tespit ederek fonları takip etti. Örneğin, Rus hedeflerine karşı siber saldırılar düzenleyen Ukrayna kökenli aktivist topluluğu “Ukrayna Siber İttifakı”, bitcoin, ether ve litecoin cüzdanlarında yaklaşık 100.000 dolar bağış topladı.

Sivil toplum kuruluşları ve Ukrayna'daki diğer kişilere yapılan kripto para bağışları. Sivil toplum kuruluşları ve Ukrayna’daki diğer kişilere yapılan kripto para bağışları.

Elliptic daha önceki başka bir raporda,

Kripto bağışlarını kabul eden bazı Ukraynalı gönüllü grupları ve STK’ların Ukrayna hükümetiyle çok yakın bağları var – ve bu durum, ulus devletlerin fon toplama aracı olarak kripto varlıklarına yönelme eğilimini gösteriyor.

İran, enerji rezervlerinden para kazanmanın bir yolu olarak Bitcoin madenciliğini kullanırken, Kuzey Kore’nin füze geliştirme programını desteklemek için kripto para çaldığına inanılıyor” dendi.

İlgili Haber:  Ukraynalı Bir Çetenin, PlayStation 4 Kullanarak Kripto Para Madenciliği Yaptığı Tespit Edildi

Ukraynalı liderler aylardır ülkeyi yeni bir kripto cennetine dönüştürmek için ortak çaba sarf ediyor. Bununla birlikte, Ukrayna merkez bankası 2017’den beri bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve en son Stellar blok zincirinde yaptıkları bir testi duyurdular.

Ayrıca Ukraynalılar en istekli kripto para kullanıcıları arasında yer alıyor. Blockchain veri şirketi Chainalysis, Ukrayna’yı dünyanın dördüncü en büyük kripto para birimini benimseyen ülke olarak sıralıyor. Bu hafta, bir dizi kripto aktivisti ve yöneticisi Ukrayna’ya destek çağrısında bulundu.

Dün, kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, şirketin her Ukraynalı müşteriye 25 dolar verdiğini tweetledi.

Ek olarak, Rus protesto grubu Pussy Riot, Trippy Labs ve PleasrDAO, Ukraynalı sivil kuruluşlar için fon toplamaya adanmış merkezi olmayan özerk bir kuruluş olan Ukrayna DAO’yu başlattı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar