26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

Ukrayna’daki Kamu Çalışanları, 2.67 Milyar Dolarlık Bitcoin’e Sahip

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ukrayna’da sadece üç kamu görevlisi, 1.7 milyar Dolar değerinde Bitcoin bulunduruyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ukrayna’da 650’den fazla kamu görevlisi, toplamda 2.67 milyar Dolar değerinde 46.000’den fazla Bitcoin’e sahip.
  • Sadece üç kamu görevlisi ise yaklaşık 1.7 milyar Dolarlık BTC varlığını elinde bulunduruyor.

Opendatabot’un dün bildirdiğine göre, Ukrayna’daki kamu görevlileri önemli miktarda Bitcoin ve diğer kripto para varlığını elinde bulunduruyor. Hatta bunlardan bazıları, Bitcoin balinası olarak tanımlanabilir.

Binance indirim kodu

Ukrayna Kripto Para Benimsemede Dünya Lideri

Opendatabot, “2020 için devlet memurlarının beyanlarında 46.351 Bitcoin tahakkuk edildi. 5 Nisan 2021 itibariyle bu yaklaşık 75 milyar Grivna.” açıklamasını yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dolar açısından bu, Ukrayna’daki memurların bugünün fiyatları ile yaklaşık 2.67 milyar Dolar değerinde Bitcoin tuttuğu anlamına geliyor. Bu veride, yalnızca resmi olarak BTC varlıklarını beyan edenler sayılıyor.

Kripto ödeme işlemcisi Coinspaid CEO’su Max Krupyshev konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın her zaman “kripto alanında çok aktif” olduğunu belirtti. Bu nedenle ülkenin kamu görevlilerinin kripto paraya yabancı olmaması şaşırtıcı değil.

Krupyshec verdiği demeçte, “2014 yılında Ukrayna’da bir dizi görüşme başlattım ve Bitcoin Vakfı’nı kurdum. Vakıf başarılı oldu ve kripto meraklıları arasında hızla popülerlik kazandı. O zamanlar ülkede kayda değer pek çok küresel kripto projesi vardı.” dedi.

Opendatabot’a göre Ukrayna’da en çok kripto para tutan görevliler: Çeşitli şehir ve bölge konseylerinin üyeleri (%17.6), ulusal polis (%8.9), savunma bakanlığı çalışanları (%5.8) ve yargı çalışanları (4.4).

Bunlar arasında Dnipro belediye meclisi üyesi Vyacheslav Mishalov’un, 18.000 BTC’ye (şu anda 1 milyar Doların üzerinde) varan kripto varlığı ile başı çektiği bildirildi.

Kişisel kripto tercihlerine gelince, Ukrayna devlet memurlarının çoğunluğu Bitcoin (%61.1) ve Ethereum (%24.2) tutuyor. Diğer öne çıkan varlıklar ise, Litecoin %4.2, Cardano %2.8 ve Stellar %2.8 olarak belirtiliyor.

İlgili Haber:  Çok Konuşulan Blockchain ve Fiziksel Altyapının İlişkisi Ne?

Kripto Düzenlemesi İçin Olumlu Bir Veri

Krupyshev, Ukraynalı yetkililerin kripto varlıklarının kamuya açıklanmasının, kripto varlıkların benimsenmesi ve düzenlenmesi açısından olumlu bir değişime neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Kripto varlıklarını elinde tutan artan sayıda kamu görevlisi, devleti kripto ile ilgili düzenlemeler için lobi yapmaya yönlendirebilir.” diyen Krupyshev, bunun Ukrayna’daki dijital devrimi hızlandırabileceğini vurguladı.

Krupyshev, geçtiğimiz Eylül ayında blockchain analiz firması Chainalysis tarafından yayınlanan ve Ukrayna’nın “kripto para benimsemede dünya lideri” olduğunu gözler önüne seren bir rapora da atıfta bulundu.

Krupyshev, “Konuya doğru bir siyasi yaklaşımla Ukrayna, dünyanın kripto limanlarından biri olma şansına sahip. Ancak şu anda pek çok ülkede olduğu gibi, kripto paralar Ukrayna’da da yasal statüye sahip değil.” diye ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar