8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ukrayna’daki Savaş Bitcoin ve Kriptonun Benimsenmesini Hızlandırabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Ukrayna hükümeti geçtiğimiz ay sosyal medyadan ordusunu desteklemek için Bitcoin, Ethereum ve Tether ile yapılan küresel bağışları kabul edeceğini duyurdu. Daha sonra Polkadot ve Dogecoin ile de bağış toplanmaya başlandı.

Binance indirim kodu

Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakanı Mykhailo Fedorov’un bu kampanyayı düzenlemesine yardımcı olan kripto girişimcisi (ve Cambridge Analytica’nın eski muhbiri) Brittany Kaiser’e göre kampanya başladığından bugüne Ukrayna’ya yaklaşık 106 milyon dolarlık kripto bağışı yağdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu rakam AB’nin Ukrayna’ya yaptığı 90 milyon Euro’luk yardımdan daha fazla ve kesinlikle daha da artacak gibi görünüyor.

Peki Ukrayna’ya yapılan yardımların büyük çoğunluğunun kriptodan gelmesi geleneksel finans dünyası için ne anlam ifade ediyor?

Herhangi bir yatırımcının -veya politika yapıcının- 106 milyon dolarlık bu desteği görmezden gelmesi akıllıca olmaz. Birincisi, bu durum artık sadece hiyerarşik kurumların değil, toplulukların şekillendirdiği bir dünyada yaşadığımızın en büyük kanıtı.

Bu durum aynı zamanda daha büyük bir şeyin de sembolü: Ukrayna’daki savaş kripto sektörünün benimsenmesi için hızlandırıcı olabilir. Bridgewater hedge fonu bu hafta müşterilerine özel yayınladığı notta “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, kripto para birimlerinin denklemin bir parçası olduğu ilk büyük olay” dedi. Yani tarihte ilk kez bir savaşta kriptonun denklemin bir parçası olduğuna şahitlik ediyoruz.

Veya Silikon Vadisi teknoloji şirketi Steel Perlot’un CEO’su Michelle Ritter’in gözlemlediği gibi: “Sosyal medyanın dönüm noktası 2011’de Libya, Mısır, Yemen, Suriye ve Bahreyn’den videolar, tweetler ve diğer gönderiler Arap baharını ateşlediğinde gelmişti..Şimdi ise kripto paralarla benzer bir dönüm noktasında bulunuyoruz.

Bu tür tahminlerin arkasında iki önemli faktör var. Birincisi, işgal, son yıllarda kripto faaliyetinin yoğun olduğu bir yerde gerçekleşti. Örneğin Chainalysis verilerine göre, Ukrayna 2020’de dünyada kişi başına en yüksek kripto kullanımına sahip ülke iken, 2021’de dördüncü sırada yer aldı.

İlgili Haber:  Rusya, Dijital Varlıkları Mülkiyet Olarak Tanıyacak

Bu durum, yenilik yapmaya istekli, teknolojiden anlayan bir topluluk için zemin hazırladı. Ancak bu noktada şunu belirtmek gerekir; kriptonun şu ana kadar savaş esnasında sadece bağış olarak kullanılabilirliğini görmüş olduk. Örneğin kripto ile savaş ortamında ödeme yapmak ya da ödeme kabul etmek henüz o kadar kolay ve hızlı değil. Bazı batılı teknoloji şirketleri Ukrayna’daki çalışanlarına kripto olarak ödeme yapmaya çalışsa da bunu yapmakta zorlandıklarını söylüyorlar.

Bir diğer nokta da, kripto paralar, özellikle iyi bir kısa vadeli değer deposu da olamadı. Piyasa verileri, son haftalarda Bitcoin’in fiyat performansının, savaş zamanının geleneksel yatırım aracı olan altından belirgin şekilde düşük performans gösterdiğini gösteriyor.

İkinci faktör, Batı’nın Rusya merkez bankasına uyguladığı yaptırımların, batılı olmayan ülkelerin gelecekte dolardan kaçınacağı yönünde korkulara yol açmasıdır. Bunun kısa ve orta vadede doların ana rezerv para birimi olma statüsünü devirmesi pek olası değil – ya da en azından Avrupa Merkez Bankası’nın ABD ile yakın işbirliği yaptığı bir dünyada değil.

Ancak özellikle Çin’in yakın zamanda kendi dijital para birimini piyasaya sürdüğü göz önüne alındığında, ABD’nin buna yanıt vermesi kaçınılmaz olacak. Bu nedenle Başkan Joe Biden, Çarşamba günü dijital varlıklar için ilk federal politika girişiminin başlatıldığını duyurdu.

Dijital doların yakın bir zamanda çıkarılması veya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun aniden stabilcoinleri veya bitcoin fonlarını benimsemesi yakın gelecekte pek olası gözükmüyor. Ancak yatırımcıların anlaması gereken en önemli nokta, Washington’un bu alanda inovasyonun ABD dışında değil, kendi ülkesinde gerçekleşmesini istediğidir.

Bu anlamda, Ukrayna için kripto bağışlarının patlaması her anlamda semboliktir. Savaşın sadece jeopolitik olarak değil, finansal anlamda da beklenmedik yan etkiler yaratabileceğinin bir başka örneği olarak görülebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar