28 Mayıs 2022, Cumartesi
18.5 C
İstanbul

Ukrayna’dan Kritik Adım! Yakında Kripto Paralar ile Ödeme Yasallaşabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Birçok ülke ekonomik gerekçeler ile kripto paraları yasaklamaya çalışırken Ukrayna ise kripto paralar için legal bir altyapı oluşturmak üzere olumlu bir adım attı. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı bakan yardımcısına göre, “kripto paralar ile ilgili yeni bir yasa ile birlikte kripto paralar ile ödeme yapmak legal hale gelecek”.

Binance indirim kodu

Ancak yeni yasa tasarısıyla beraber kripto paralar ile ödemelere her ne kadar izin verilecek olsa da, dijital varlıklar ülkenin resmi para birimi olarak tanınmayacak. Kısa bir süre önce gerçekleştirilen röportaja göre, bakan yardımcısı yaptığı açıklamasında, yasayla birlikte izin verilecek olan kripto para ödemelerinin, yalnızca kripto paraları itibari para birimlerine dönüştüren aracı şirketlerin kullanılması şartıyla hayata geçeceğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto Para ile Ödeme Yasallaşacak Ancak…

Yeni yasayla birlikte, kripto paralar ile ödeme yapılabilmesi için yerel ödeme işlemcilerine kripto paraların itibari para birimlerine dönüştürme konusunda hizmet sunabilecek. Bornyakov konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Şu anda Ukrayna’daki mevcut yasalar ile beraber dolar ile ödeme yapamıyorsunuz ancak bir dolar kartınız var ise her türlü satın alımı kolaylıkla yapabilirsiniz. Dolar ile ödeme sırasında yabancı para birimi anında yerel para birimine dönüştürülüyor. Bu yüzden Ukrayna’da, direkt olarak olmasa da, kripto paralar ile ödemeler tamamen yasal hale getirilecek.

Yeni yasa tasarısı halihazırda parlamentodan geçti ve şu anda ikinci bir okuma aşamasında bulunuyor. Her şey yolunda giderse kripto paraların ülkedeki operasyonları da aynı şekilde regüle edilebilir.

İlginç bir şekilde, bakan yardımcısı yaptığı açıklamalarında, Ukrayna’nın belirli kripto paralara “çalışma izni” sağlayacağını, bu sayede bu kripto paraların iyi niyetli bir şekilde faaliyet gösterdiklerinden emin olacaklarını söyledi. Bu açıklama, kripto para sektöründe dönen dolandırıcılık olaylarını hedef alsa da, bu “çalışma izinlerinin” kripto paralara nasıl verileceği henüz netlik kazanmadı.

İlgili Haber:  Coinbase CEO'su, Sıradan Rusların Bitcoin'i "Cankurtaran Simidi" Olarak Kullandığını Söyledi

Kripto Paralar Lisans Almak Zorunda Olmayacak

Konuyla ilgili netlik ise, kripto varlıklar konusu açıldığında genişledi: “Kripto paralar Ukrayna’da bir lisansa değil, bir çalışma iznine tabii tutulacak. Bu, lisans almadan daha basit bir prosedürdür. Bu çalışma iznini almak zor olmayacak, Ukrayna’da yasal bir varlık olarak kayıt yaptırmak gerekmeyecek. Şartlar arasında yeterli miktarda sermaye bulunduğu kanıtının gösterilmesi ve kripto paranın kurucuları arasında yaptırım uygulanan kişilerin bulunmaması yer alacak.”

Uzmanlara göre bu yasa tasarısının Ukrayna’yı kripto para sektöründe lider haline getirme potansiyeli bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar