28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Yıl Sonuna Kadar Dijital Para Denemesi Yapacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), dijital para birimi kavram kanıtını geliştirmek için İsviçre merkez bankasıyla birlikte çalışma yürütüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • BIS, dijital para birimi üzerinde çalışıyor.
  • 2020’nin sonuna kadar bir kavram kanıtı geliştirmek için İsviçre merkez bankası ile birlikte çalışma yürütülüyor.
  • Dünya merkez bankalarının çoğunluğu şu anda yoğun bir şekilde dijital para birimini araştırıyor.

Dünyanın en büyük merkez bankalarının çoğunu bünyesinde barındıran bir konsorsiyum olarak Uluslararası Ödemeler Bankası, İsviçre merkez bankası ile bir merkez bankası dijital para birimi testi üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Binance indirim kodu

BIS’in İnovasyon Merkezi başkanı Benoît Shanghaiuré, Şangay Bund Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Bu yılın sonunda, İsviçre merkez bankasıyla ilk toptan CBDC konsept kanıtını yayınlamayı planlıyoruz.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Toptan CBDC’ler, bankalar tarafından tutulan merkez bankası dijital para birimleridir. Teorik olarak, daha ucuz işlem ve daha fazla güvenlik sağlarlar.

Merkez Bankalarının %80’i Bu Konuya Odaklanmış Durumda

Merkez bankası dijital para birimleri, kripto para birimlerinden o kadar farklıdır ki; merkezi olmayan bir yapıda değildirler ve bazen bir blockchaine güvenemezler. Ancak, aynı zamanda, o kadar benzerler ki Bitcoin’den ve dağıtılmış defter teknolojisinden ilham alırlar. BIS’in Ocak ayında yayınladığı bir rapora göre, dünyanın en iyi merkez bankalarının yaklaşık %80’i dijital para birimlerini araştırıyor.

Cœuré, yaptığı açıklamada, “İleriye baktığımızda; Hong Kong Para Otoritesi, Tayland Bankası, Singapur Para Otoritesi ve İsviçre Ulusal Bankası dahil olmak üzere çeşitli merkez bankalarının, CBDC kullanımı ile ilgili deneyimlerini geliştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Cœuré, bu çalışmada, merkez bankalarının CBDC tasarımları açısından bilgilendirileceğini ve CBDC’lerin birbirleriyle nasıl bağlantı kuracağının belirleneceğini dile getirdi.

Çin, Dijital Yuan’ı ile Başı Çekiyor

“Bu karmaşık teknik çalışma, her şeyden önce son yılların kavramsal araştırmalarından ziyade pratik çözümlere yöneliktir.” diye ekleyen Cœuré, Çin’in piyasaya çıkmanın eşiğinde olan kendi CBDC’si (dijital yuan) ile başı çektiğini vurguladı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Pay Piyasaları ile İlişkisi Volatiliteye İşaret Ediyor

Cœuré, bir CBDC’nin ne bir “devrim” olacağını ne yeni bir refah çağını başlatacağını söylerken; bu yenilikle herhangi bir önemli toplumsal sorunun çözülmeyeceğinin farkında olmak gerektiğini belirtti. Bazı kripto para savunucularının bu şekilde iddialarda merkez bankası dijital para birimlerini çok fazla abarttıklarını ve beklentiyi yükselttiklerini söyleyen Cœuré, bunun yanlış bir hazırlık olduğunu aktardı. Cœuré, CBDC’lerin daha çeşitli bir ödeme ekosistemini destekleyeceğini ve küresel kamu yararı sağlayacak daha iyi bir para biçimi olarak hayatımıza gireceğini söyledi.

Zirvede yapılan ayrı bir konuşmada ise İngiltere Merkez Bankası Fintech’in direktörü Tom Mutton, tüm merkez bankalarını, CBDC’ler temelinde işbirliğine davet etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar