5 Ekim 2022, Çarşamba
14.3 C
İstanbul

Uluslararası Ödemeler Bankası, Kripto Para Kullanıcılarının Öne Çıkan Niteliklerini Analiz Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), kripto yatırımcılarının “fiat para birimlerine veya düzenlenmiş finansa duydukları güvensizlik” nedeniyle kripto para alanına yöneldikleri tezine karşılık bir araştırma makalesi yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yapılan araştırma, kripto yatırımcılarının bankalardan “nefret etmediğini” ortaya koyuyor.
  • Çalışmaya göre, fiat para birimi karşıtı olanlar kripto parayı araştırıyor ancak kesin olarak buna yatırım yapmıyor.

İnsanları kripto paraya iten şey nedir? Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), bunun bir Wall Street veya fiat para birimi karşıtlığı olmadığını söylüyor. Bunun yerine teknoloji ile iç içe yaşama seviyesi, kişinin eğitim düzeyi ve hatta cinsiyeti gibi farklı etkenler kripto paraya yatırım yapma olasılığını etkiliyor.

Binance indirim kodu

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın Kripto Para Anketi

Perşembe günü yayınlanan makalesinde BIS, kripto yatırımcılarının “fiat para birimlerine veya düzenlenmiş finansa güvensizlik duydukları ve bu nedenle kripto endüstrisine girdikleri” teorisine karşı çeşitli istatistikler yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Analistler, ABD Tüketici Ödeme Seçimi Anketi tarafından yürütülen ve 3.273 kişiden nakit, banka ödemeleri ve online ödemelerin güvenliğini ve rahatlığını beş üzerinden derecelendirmesini talep eden bir anketten bazı veriler topladı.

Bu anket sonucunda insanların nakit paraya, bankalara ve online ödeme uygulamalarına güvendikleri ortaya çıktı. Yanıtlar ortalama olarak 2.7 ile 4 arasında idi.

Geleneksel bankacılık teknolojisine daha düşük puan veren insanlar kripto para endüstrisi hakkında bilgi edinme eğiliminde olsalar da; kripto paraya yatırım yapma olasılıklarında ayrıca bir fazlalık tespit edildi.

Kripto Paraya Kimler Yatırım Yapıyor?

Peki, kim kripto paraya yatırım yapıyor?

Anket sonuçlarına göre: Banka kartı sahiplerinin kripto paraya yatırım yapma olasılığı %1.9, PayPal kullanıcılarının %2 ve mobil ödeme uygulama kullanıcılarının %3.5 olarak tespit edildi.

İlgili Haber:  Rusya, Bazı Yatırımcıların Kripto Para Alımlarını Sınırlamayı Hedefliyor

Başka bir deyişle, Amerikalıların büyük bir bölümünün kripto paraya yatırım yapma olasılığı oldukça fazla. ABD’de vatandaşların beşte dördünün banka kartı bulunuyor; dörtte biri ödeme uygulamalarını kullanıyor ve neredeyse %40’ı geçtiğimiz yıl PayPal kullandığını belirtiyor. Buna ek olarak; erkeklerin kripto paraya yatırım yapma olasılıklarının daha da yüksek olduğu belirlendi.

Çalışmaya göre eğitim faktörü de bir kişinin hangi kripto paraya yatırım yapabileceğini gösterebiliyor. Örneğin XRP yatırımcıları en eğitimli yatırımcı kitlesini oluştururken; Litecoin tutkunları ise en az eğitimli kitle olarak dikkat çekiyor. Bitcoin yatırımcıları ise bu anlamda orta sıralarda yer alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar