30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Uluslararası Ödemeler Bankası, Yeni Raporunda Bitcoin’i Hedef Aldı: “Kamuya Yararlı Değil”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), yeni yayınladığı raporda Bitcoin’i enerji tüketimi ve kara para aklamadaki rolü üzerinden eleştirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uluslararası Ödemeler Bankası, yeni raporunda Bitcoin’i ve kripto para endüstrisini hedef aldı.
  • BIS, Bitcoin’in kamu yararının “çok düşük” olduğunu belirtti.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Yıllık Ekonomik Raporunda, Bitcoin’i eleştirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

29 Haziran’da tam olarak yayınlanacak olan raporun, bugün küçük bir bölümü kamuyla paylaşıldı. Söz konusu raporda BIS, kripto paraların “bir paradan ziyade daha çok spekülatif varlıklar” olduğunu savundu. BIS’e göre, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para endüstrisi, kara para aklama, fidye yazılımı saldırıları ve diğer mali suçları kolaylaştırmada etkin bir biçimde kullanılıyor.

BIS, Bitcoin’in Enerji Tüketimini Eleştirdi

BIS, buna ek olarak, Bitcoin’in yüksek enerji tüketimini de sert biçimde eleştirdi. Raporda, “Özellikle Bitcoin’in yüksek karbon ayak izi göz önünde bulundurulduğunda; kamu yararına yönelik yok denecek kadar az katkı sunduğu söylenebilir.” ifadeleri yer aldı.

Rapor, Bitcoin gibi geleneksel kripto paraları reddetmenin yanı sıra; fiat para birimleri tarafından 1:1 oranında desteklenen Tether gibi stablecoinleri de yoğun bir şekilde eleştirdi.

Raporda, stablecoinlerin “gerçek para birimleriyle desteklenerek güvenilirlik ithal etmeye çalıştığı ancak bu destek vaatlerinin, arkalarındaki geliştirici ekip kadar iyi olabileceği” belirtildi.

Kripto endüstrisinin açık ara en büyük stablecoini olan Tether, 2014’ten bu yana ilk kez Mayıs ayında rezervlerini açıkladı. Öncesinde Tether’in %100 nakit destekli olduğu iddia ediliyordu ancak Tether rezervlerinin %3’ünden daha azının nakit olarak tutulduğu ortaya çıktı.

BIS’in Kripto Endüstrisine Karşı Sert Tutumu

BIS, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, kripto varlıkları ile ilgili işlem gerçekleştiren ve gerçekleştirmeyi planlayan bankalara karşı sert bir duruş sergilemişti.

İlgili Haber:  Aktif Bitcoin Adreslerinin Sayısı Kasım'da Rekor Seviyelere Ulaştı

10 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada BIS, kripto paranın devam eden büyümesinin “finansal istikrarsızlık riskini artırabileceğini” söyledi. BIS, Bitcoin ile ilgili işlem yapmak isteyen bankaların, bu alana yeterli seviyede sermaye ayırması gerektiği yönünde bir kural getirdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar