27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Uluslararası Satranç Federasyonu Kendi NFT Pazarını Başlatıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Uluslararası Satranç Federasyonu’nun (FIDE) kendi NFT pazarı, Telegram tarafından oluşturulan blok zincirinin bir dalı olan Free TON ağında başlatılacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uluslararası Satranç Federasyonu’nun (FIDE), kendi NFT pazarını “Free TON” blok zinciri üzerinde başlatacak.
  • NFT pazarında, satranç tarihinin ikonik anları NFT olarak satışa çıkarılacak.

Bu ay Dubai’de gerçekleşecek olan Uluslararası Satranç Federasyonu Dünya Şampiyonası’nın hemen öncesinde FIDE’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Açıklamaya göre FIDE, kendi NFT pazarını başlatmak için TON laboratuvarlarıyla ortaklık kurdu.

Binance indirim kodu

Satranç Dünyasına Özel NFT Pazarı

ChessNFT.com adını taşıyacak olan NFT pazarı, satranç tarihindeki ikonik anları içeren NFT satışlarına ev sahipliği yapacak. Dünya üzerinde oynanmaya devam eden en eski oyunlardan biri olan satranç, Netflix’in 2020 yapımı “The Queen’s Gambit” dizisiyle birlikte hem kültürel hem de popüler anlamda tekrar önemli bir canlanma yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “FIDE, dünyanın dört bir yanındaki satranç meraklılarına yeni deneyimler ve fırsatlar getirmek için heyecan verici ve iddialı bir dijitalleşme yolculuğuna başladı. Dubai’deki dünya şampiyonası ile eş zamanlı olarak duyurulan NFT pazarımız için son derece heyecanlıyız.” ifadelerini kullandı.

1924 yılında Paris’te kurulan FIDE, dünya çapında 195 ulusal satranç derneğini bünyesinde bulunduruyor.

Free TON Nedir?

TON ise Telegram’ın blok zinciri Telegram Açık Ağının bir yan kolu olarak nitelendirilebilir. Ancak Telegram’ın blok zinciri üzerinde kullanılması için geliştirdiği GRAM tokeni, 2020 yılında SEC tarafından menkul kıymet olarak tanımlanmış ve soruşturma altına alınmıştı.

Mayıs 2020’de ise TON Labs, orijinal TON protokolünün açık kaynak kodunu kullanarak Free TON adını taşıyan bir blok zinciri oluşturdu.

İlgili Haber:  Müzik Odaklı NFT Pazarı Royal, Finansman Turunda 55 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

TON Labs kurucu ortağı ve CEO’su Alexander Filatov konu ile ilgili, “Klasik ve evrensel olarak sevilen satranç sporunu blok zinciri ve kripto dünyası ile entegre etmek bizim için gurur duyulacak bir adım.” ifadelerini kullandı.

Bu, satrancın kripto para ile ilk buluşması değil. 2019 yılında FIDE, Algorand ile Almanya’nın Hamburg kentinde blockchain tarihine adanmış bir pop-up müzesi oluşturmak için ortaklık kurmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar