UNI tokeninin fiyatı düşerken ve işlem hacimlerinde önemli ölçüde kayıp meydana gelirken, Uniswap’teki kilitlenmiş olan kripto miktarında ise büyüme göze çarpıyor.

Merkezi olmayan borsa Uniswap’in yönetim tokeni olan UNI, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7.37 dolardan mevcut fiyatı 5.13 dolara düştü. Söz konusu düşüş bir başka deyişle %30 gerileme anlamına geliyor. Tokenin alım satım hacmi de dün itibariyle ortalama 6 milyar dolar seviyesinden bugün için 2.2 milyar dolara kadar düştü. Ancak yönetim tokeninin fiyatında önemli ölçüde düşüş yaşanırken, Uniswap’teki işlemler ise her zamankinden daha iyi görünüyor.

UNI Büyük Borsalar Tarafından Listelenmişti

Çarşamba günü piyasaya sürülen token, merkezi olmayan bir finans protokolü tarafından basılan en son yüksek profilli yönetim tokenidir (diğerleri Compound‘un COMP ve yearn.finance’ın YFI’sidir). Uniswap, otomatik bir piyasa yapıcı olarak da tanımlanabilir. Yani asıl işlevi token takasını kolaylaştırmaktır. Örneğin bir kullanıcı UNI’yi ETH ile değiştirmek istediğinde, diğer kullanıcılar tarafından sağlanmış olan eşleştirme rezervlerinden yararlanabilir.

UNI, piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra, Perşembe günü 1 dolar olan değerinden Cumartesi günü 7.37 dolar değerine yükseldi. Bu süreçte Coinbase, Binance ve Bitfinex’in de aralarında yer aldığı büyük borsalar tokeni listeledi. Ancak UNI’nin söz konusu hızlı yükselişi uzun sürmedi. Yine de yoğun ticari işlemler dört gün boyunca devam etti. Şüphesiz şimdiden tokenin gelecek kaderi hakkında kesin sonuca varılamaz.

SushiSwap Zarar Etti

Çarşamba günü piyasaya sürülmüş olan token, kendi yönetim tokeni SUSHI’yi bir süre önce çıkarmış olan Uniswap klonu SushiSwap için bir karşılık olarak yorumlanmıştı. Bu anlamda iki platform arasındaki rekabetin uzun bir süre daha devam edeceği öngörülüyor.

Uniswap tarafından ortaya konan plan ise şimdiye dek işe yaradı. DeFi Pulse’a göre, 17 Eylül’de yani lansman gününden hemen sonra, kullanıcılar Uniswap’in akıllı sözleşmesine 748 milyon dolar değerinde kripto para birimi kilitlediler. Şu an itibariyle ise UNI yönetim tokeninde düşüş yaşansa bile Uniswap’da 1.93 milyar dolar değerinde akıllı sözleşme bulunuyor. Bu süreç içerisinde SushiSwap’te kilitlenmiş olan kripto miktarında ise önemli ölçüde düşüş meydana geldi. 12 Eylül’de 1.42 milyar dolar olan zirve değer bugün itibariyle 516 milyon dolara kadar gerilemiş görünüyor.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  DeFi: 2020'nin Popüler Kripto Trendi

Bir Cevap Yazın