UNI'nin geçici bir aktör mü yoksa kripto listelerinin başındaki kalıcı liderlerden biri mi olduğunu zaman gösterecek.
UNI'nin geçici bir aktör mü yoksa kripto listelerinin başındaki kalıcı liderlerden biri mi olduğunu zaman gösterecek.

Merkezi olmayan borsa Uniswap, yönetim tokeni UNI’yi piyasaya sürdükten sadece iki gün sonra Bitcoin Cash’in günlük işlem hacmini ikiye katlamış görünüyor.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, UNI’nin 24 saatlik işlem hacminin 4.7 milyar dolar seviyesinde olduğu öğrenildi. Bu değer Tether’in 38.9 milyar dolar, Bitcoin’in 20.7 milyar dolar ve Ethereum’un 12.7 milyar dolarlık işlem hacimlerinin hemen arkasından geliyor.

SushiSwap’e Yanıt Olarak Piyasaya Sürüldü

UNI, Uniswap ile aynı işlemleri gerçekleştiren ve kullanıcılarına bir ödül olarak kendi SUSHI tokenlerini dağıtma bonusu veren rakip SushiSwap’e bir yanıt olarak Çarşamba günü Uniswap tarafından piyasaya sürülen yeni yönetim tokenidir. Yönetim tokeni ilk anlamda likidite sağlayıcılarına yönetim ayrıcalıkları vermek olarak bilinse de, bu tür tokenlerin kendileri de oldukça değerli varlıklar haline gelmiş görünüyor.

Bazı kullanıcılar Uniswap ağının katılımcısı olduklarından ilk etapta sahip oldukları 400 UNI’yi 1.200 dolar veya daha fazlasına satmayı tercih ettiler. Şu anki olumlu görüntüsüne rağmen Uniswap’ın UNI tokeni, ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in yerleşik düzenine isyan edebilecek bir durumda değildir. Orijinal bir stablecoin olan Tether’in piyasa hakimiyeti ve Ethereum’un her yerde kolayca bulunabilme özelliği de UNI tokeninin henüz baş edemeyeceği noktalar olarak göze çarpıyor.

Bitcoin, Ethereum ve Tether piyasa değerleri açısından ilk üçte yer alırken, UNI’nin piyasa değeri de 654 milyon dolar olarak dikkat çekiyor. Bu değer DeFi rakipleri yearn.finance, Aave ve Dai’nin arkasındaki ilk 40 sıra özelinde yeterli görülüyor. Hatta Uniswap değişkenlerindeki ani yükselişler göz önüne alındığında, piyasa değeri sıralamasında ilerleyen süreçte daha da yükselebileceği belirtiliyor.

Bu hafta başında, UNI’yi piyasaya sürülmesinde önce, Uniswap’in toplam değeri yaklaşık 750 milyon dolar seviyesinde idi. Bugün itibariyle söz konusu değer ikiye katlanmış görünüyor. DeFi Pulse’a göre Uniswap 1.6 milyar dolar değerine ulaştı.

İlgili Haber:  Yearn Finance, Stablecoin Tabanlı Yeni Bir DeFi Protokolü Hazırlıyor

DeFi Pazarı Gittikçe Büyüyor

Her ne kadar geleneksel yöntemler her zaman için belirli bir güven sunsa da kripto kullanıcıları, dijital varlıklarını teminat yapma karşılığında faiz ve protokol tokeni kazanmalarını sağlayan merkezi olmayan uygulamalara akın etmiş görünüyor. Bu büyük taleple birlikte sene başında 690 milyon dolar değerinde olan pazar, bugün itibariyle 9 milyar dolara ulaştı.

Değişken DeFi piyasasındaki aktörlerden Aave, 15 Ağustos tarihinden bu yana 1 milyar doların üzerinde bir TVL (toplam kilitli değer) elde ederek dikkat çekici bir şekilde istikrarını sürdürmeyi başardı. Aave şu an itibariyle TVL’de üçüncü sırada yer alıyor.

Uniswap’in yönetim tokeni çıkarma kararı ise kesinlikle henüz taze olan DeFi ortamını sarsmış görünüyor. Fakat UNI’nin geçici bir aktör mü yoksa kripto listelerinin başındaki kalıcı liderlerden biri mi olduğunu zaman gösterecek.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın